Jump to content

Consum Golf II & motoare


cristian.caz
 Share

Postare recomandată

Pentru a mea am obtinut aproximativ :

vara - oras - intre 6,5L si 7L ( carte - 6L )

afara : Bucuresti - Valea Prahovei cu 90-100km/h - 5L ( carte - 4,2L )

Din pacate cu 120km/h n-am mers decit pe portiuni mici, pur si simplu cind am vrut sa-i verific comportamentul. In carte zice ca la 120 ar trebui sa fie de 6L. Valorile le-am obtinut prin metoda plinului.

Am vazut in citeva anunturi de vinzare, "cosum 4-5L/100" desi cartea zice mai mult cu 1-3L. Exista motoare ,exceptii, care consuma mai putin, sau tipii se tin de bancuri ?

Motoarele din ce-am vazut se pot gasi de la 100-150E in sus functie de tip , uzura si "auxiliarele" de pe el.Un motor complet , in stare acceptabila, sa-l si poti folosi fara probleme ar fi pe la 400-500E.

Un test de compresie mi se pare bun ca sa stii pe ce-ai dat banii. Verificarea pe masina mi se pare cea mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • armando

    14

  • cristip

    11

  • iZOTOPE

    11

  • Dasher

    7

Top Posters In This Topic

Salut!

Consumul pe care l-am dat eu a fost obtinut pe Bucuresti -Cluj ....am mers in general cu 120Km/h , dar iti dai seama ca am mers si cu 50 ca dor sunt zeci de localitati pe drum.

Si chiar asta a fost consumul obtinut cu metoda plinului.(motorul e nou , are 10.000Km) . Asta e si motivul pentru care masina nu e chiar lenesa ( acuma nu putem vorbi de "masina diesel rapida pe un forum unde gasim GTI 16V si 1.8GT sau chiar 1.6 benzinar clasic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Consumul pe care l-am dat eu a fost obtinut pe Bucuresti -Cluj ....am mers in general cu 120Km/h , dar iti dai seama ca am mers si cu 50 ca dor sunt zeci de localitati pe drum.

Si chiar asta a fost consumul obtinut cu metoda plinului.(motorul e nou , are 10.000Km) . Asta e si motivul pentru care masina nu e chiar lenesa ( acuma nu putem vorbi de "masina diesel rapida pe un forum unde gasim GTI 16V si 1.8GT sau chiar 1.6 benzinar clasic)

<{POST_SNAPBACK}>

no offense man! :( intrebam ca ma manaca si pe mine sa trec la un 1.6 TD ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristip : facem un schimb macar de o tura ? Eu cred ca o sa fi dezamagit de demaraj. Pana si eu simt nevoia de un plus de putere din cand in cand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la 1.6 Gtd cu 70 de cai si turbina, simti nevoia de mai multa putere, i-a ganditi-va la noi cu motorul aspirat, sa vezi atunci ce lipsa de putere o sa simti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cosumul cu 1.6 D a fost de 5.5% Cta-Buc cu o medie orara pe A2 de 138km/h adica blana totala dar de la Drajna la Cta mers foarte incet ,oricum pe A2 se vedea cum scade acul de la motorina :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristip : facem un schimb macar de o tura ? Eu cred ca o sa fi dezamagit de demaraj. Pana si eu simt nevoia de un plus de putere din cand in cand

<{POST_SNAPBACK}>

Facem!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AUREX tata ai consum bun. Si la mine se comporta la fel din punct de vedere al consumului. Dar nu uitati niciodata sa curatati filtrul de aer sau sa-l schimbati, ca va treziti cu fluctuatii in consum de nu stiti ce s-a intamplat.

Din punct de vedere al consumului masinutza mea se simte cel mai bine pe la 90-100 km/h: 4.4-5%. Conditia e sa ai si motorina mai buna nu toate jegurile care se gasesc pe la unele din benzinariile de la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 D simplu , 87 : afara (Bucuresti -Cluj- 120km/h) 4,9

in oras , vara , cam 6,5

<{POST_SNAPBACK}>

s-a auzit o voce din WC: "DON'T YOU BELIVE IT!"

oricum. io pana la pensie tot n-am sa intzeleg care e faza cu pasionatzii de diesel care tot infloresc consumul. toti care au diesel ii aud "5%". am masina diesel la firma. opel astra B 17DTI. comparativ cu jetta mea care e masina normala (90 CP), e varza.are un demaraj de roaba. am patzit niste faze in depashiri de mi s-a mai albit juma de cap. si tot consuma peste 5%.

NU VA LUATZI DIESEL!!!

mai are un prieten un opel astra B de 2 litri, motor ecotech. si aia e lenta. cica are 110 CP dar nu stiu cum se calculeaza pana la urma puterea asta ca nu are nici o legatura cu una pe benzina de 110 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici macar 2.0 TDI 140 CP?? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorba lui cristip: no offense man!

ceea ce am zis mai sus e parerea mea din ceea ce am vazut. poate ca o s-o schimb cand oi vedea masina nervoasa diesel. oricum pana acum din ce am vazut nici un diesel nu ia foc cand calci acceleratzia ca una pe benzina. e ceva care se simte.

la partea cu consumul toti cei care cand zic diesel zic 5% consum scad in ochii mei.

iar gusturile nu se discuta. pana la urma intrebarea "benzina sau motorina?" este exact ca "blonda sau bruneta?"

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca a pretins careva pe aici ca diesel-ul e nervos. Mai ales generatiile astea vechi din 80.

Iar partea cu consumul daca nu crezi ti-o demonstrez oricand (motorina o platesti tu :huh: ) la drum lung, viteza de croaziera 90-110, pe autostrada 120 daca nu sunt gropi. Plecat cu plinul din TM si bagat la Constanta vreo 39 l, media 4.8-4.9 calculata. (fara alimentari pe traseu, Bucurestiul l-am traversat intr-o duminica, 3 oameni in masina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tedybear... Cand o sa faci cu un benzinar (cu rezervor nemodificat) drumul Buc-Constanta si inapoi si te mai plimbi nitel si prin statiuni cu un singur plin (plus traversarea Buc prin trafic) mai vorbim.

Daca esti sofer bun te descurci bine si cu diesel si cu benzinar. Si nu compara niciodata masina de acasa cu masina de la firma. Prietenii stiu de ce.

Eu consider ca roaba mea are un demaraj convenabil. Mai dificil e cu depasirile la viteze de peste 100 km/h. Capeti greu plusul de putere necesar. Dar daca vreau sa alerg, ma urc in cealalta masina (un opel ascona), si calc pedala de intru in perna de la scaun. Pentru calatorii domestice insa, cu nevasta, copil, catel etc. prefer dieselul si nici nu caut sa ma impaunez pe sosele cu cine stie ce viteze.

Iar parerea despre diesel nu o sa ti-o schimbi vreodata fiindca motorul diesel e puturos din constructie. Diferenta dintre motorina si benzina nu se va modifica niciodata (decat la pret...!!! :huh: ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

robotechro: inteleg ce zici dar in lei care ar fi diferenta la un drum bucuresti constanta, dus intors, intre tine cu consum 4.9% motorina si mine consum hai 7% benzina? ai sa zici ca sunt vreo 330.000. da. or fi. in concediu poate ai vrea sa-i pastrezi pt tine. dar in general fac drumuri in interes de serviciu.

si cand ai sa faci un drum galatzi cluj dus intors intr-o singura zi, cu oprire in cluj de 4 ore in care esti ocupat cu munca, trezit la 4:15 dim, prima masa am prins-o pe la 9:30, ajuns in gl noaptea la 1:30, nu iti mai arde sa mergi cu masina cu 100 km/h si parca 330.000 aia sunt nimica toata.

daca vroiam masina sa merg pana in piatza sa fac cumparaturi as fi ales si eu diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu transformam acest topic in benzina vs diesel. sunt alte topic-uri pt aceasta discutie asa ca rezumati-va la consumul unui diesel din keneratia mk1-mk2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ca sa revenim la topic

consum mers normal max 2500 rot / min cam 6 L / 100 km +/- cateva sute de grame :)

consum mers mai agresiv si turat motoru cam 7.5 , 8 L / 100 km

consum la un drum de 100 km mers constant 150 - 155 cam 7.5 L ( cam atat mi-a iesit consum, plinul la intare pe autostrada si umplere la loc la sfarsit autostradei bucuresti - pitesti )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ca sa revenim la topic

consum mers normal max 2500 rot / min cam 6 L / 100 km +/- cateva sute de grame  :)

consum mers mai agresiv si turat motoru cam 7.5 ,  8 L / 100 km

consum la un drum de 100 km mers constant 150 - 155 cam 7.5 L ( cam atat mi-a iesit consum, plinul la intare pe autostrada si umplere la loc la sfarsit autostradei bucuresti - pitesti )

<{POST_SNAPBACK}>

uitatzi ca se poate. om sincer :D ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uitatzi ca se poate. om sincer  :)  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

B) eu zic ca si restu au fost chiar f sinceri.

........ oricum conteaza f f f f multe stilul de mers al fiecaruia; cum e reglata pompa cum sunt "facute" injectoarele :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ali_press

la stilul tau de mers nu m-ar mira sa-ti ia gofu` intre 15-20 % :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum....bai teddybear ....eu stiu ce sa zic ....daca al 2-lea nick al tau e "WC"...e problema ta(vezi raspunsul tau de mai sus)...

Eu am raspuns la o intrebare care face subiectul acestui topic...multi dintre cei de pa acest forum stiu conditiile in care a fost facut RK la masina mea ( a existat un topic intreg cu poze privind toate fazele prin care a trecut masina) , iar motorul are vreo 10.000 km (reparatia I , pistoane noi , segmenti , cuzineti , injectoare , supape , ETC)

S-ar putea sa vrei sa vezi cu ochii tai demonstratia pentru acest consum si atunci o sa-ti cer sa pui 10 milioane pe bordul masinii , pun si eu 10 , tu bagi motorina , si mergem pana la Constanta si inapoi cu 110 Km/h)

Deja consider ca mi-am argumentat destul raspunsul la jignirea ta de mai sus.....

off-topic : nu ti-a cerut nimeni parerea , e doar un chestionar , daca nu poti sa te abtii , du-te si te baga cu capul in locul din care se auzea vocea aia .....si pe urma trage apa!

Modificat de cristip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hei guys, de ce va aprindeti asa de repede ??? C'mon, e doar un chestionar cum ziceai si tu, ei bine, are si el dreptu' sa nu creada cea ce zici ... sa nu sarim cu paru' !!

Deci va sugerez o discutie mai "lina" ca altfel tre' sa iau masuri ... si greutatzi :cheers: .... si nu as vrea

PS: Sa nu incepeti pe aici sa dati cu posturi de genu "el a inceput" !!!

END OF STORY!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indirect ....am fost acuzat de minciuna ....si chiar intr-un mod jignitor...era normal sa imi exercit dreptul la replica.

Anyway....perfect de acord cu Cristi si ma supun !

End of argument!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu ma consider vinovat.

poate mi s-a urcat cam tare benzina la cap.

imi cer scuze oficial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord ca TeddyBear a fost prea dur, dar intr-un fel imi explic reactia lui si din cauza unor legende lansate de unii dieselisti care fac remarci de genu "eu merg pe gratis domne" sau "a mea consuma 5% la 150 la ora". Si nu sunt putini, chiar daca nu asa extremisti oricum au tendinta sa exagereze.

Un consum in afara localitatii ar trebui precizat la viteza medie, ci nu la viteza maxima atinsa(de aici apar si multe exagerari). Bineinteles ca mai conteaza si tipul drumului, traficul sau topologia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo baietzi !! :)

Sa revenim ... consumul la diesel mk1 si mk2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!