Jump to content

Skoda Superb


maff
 Share

Postare recomandată

Salut emi si ionut.Ma bucur sa va vad atat de entuziasmati de aceasta masina si va dau dreptate cand spuneti ca e superioara passat-ului.Poate nu a avut recorduri la vanzari,dar sa nu uitam totusi ca e o masina abia aparuta,nu are traditia passat-ului ca sa se bata cu el in vanzari.Noul model e senzational,abia astept sa vad cum or sa mearga vanzarile.Drumuri bune sa aveti baieti si parte numai de femei frumoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • EmilianPop

    12

  • ovi_man

    7

  • voinea

    6

  • claudiu_gl

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sper ca la momentul oportun sa putem organiza un eveniment special pt membrii VWForum.ro adica o zi in care toti membrii sa poata admira, testa si evalua aceasta noua creatie a constructorului ceh.

D.p.d.v. constructiv si al succesului acestui model se pot scrie multe insa cred eu tzine si de tot ceea ce inseamna intzelegerea, lansarea, pozitionarea construirea unui public tzinta etc.

Daca vreti sa discutam desprea aceasta masina speciala va stau cu placere la dispozitie am condus mult timp o asemenea jucarie si va pot spune cu mana pe inima ca am fost mai mult decat placut impresionat.

Pana la momentul lansarii noului model, cei care doresc o masina BINE construita, cu dotari de top, motorizari pe masura si un spatiu cu adevarat mare nu gresesc daca aleg acest model special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul fiind la final de cariera, cred ca exista stocuri insemnate la Superb.

La o reprezentanta Skoda au sarit pe mine sa achizitionez una, cred ca au probleme cu vanzarile.

Pretul este undeva sub 20.000 Euro DDP, la Extended (cred ca este singura varianta), destul de bine echipata, cu motor de 115CP TDI PD.

Au avut in salon un exemplar culoare neagra: iti cam fug ochii. Mi-a venit foarte greu ca din motive practice sa refuz oferta.

Nu am nevoie de o masina asa de mare, portbagajul este foarte adanc, cu incarcare incomoda, etc.

Este o masina fiabila, mecanicul cu care lucrez de 6 ani mi l-a recomandat si cred ca nu-se permite sa arunce vorbe in vant.

In orice caz cine doreste o masina mare, un pic mai conservatoare, merita studiata oferta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vai, niciodata nu mi-a placut varianta neagra cu interior negru....pur si simplu totul e asa de negru ca ai senzatia ca nu gasesti nimic in interior. De aia am luat eu varianta bej.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Draga Ionutctn,

Compararea dintre Superb si Passat sper ca o faci la nivelul anilor 98 cand a aparut Superb-ul care intradevar era cu putin peste Passat-ul din acea perioada, in schimb platforma tehnica este identica ca la toate modele din grupul VAG.

Diferenta o face diferitele puteri alese de constructor pentru motoarele de aceeasi cilindree din motive care tin de marketing si greutatea modelului.

Parerea mea personala si sincera este ca o astfel de masina nu prea isi gaseste utilitatea decat daca proprietarul are un sofer deoarece confortul maxim resimtit in aceasta categorie de masini este simtit numai stand pe bancheta din spate.

Cu muta stima si respect personal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Superb cea veche nu se compara nici macar cu vechiile A4, daramite cu A6?? .. in afara de suspensia fata multilink replicata printre mai toate masinile din clasa medie si mare din VAG,

in rest nu are nimic in comun.. suspensia spate este punte rigida. In rest Skoda este cat se poate de copie dupa Passat, se potrivesc enorm de multe piese.

Are locul ei in piata, dar deja aberam daca o consideram masina premium.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draga Undo,

In primul rand Superb-ul se fabrica incepand cu anul 2000 asa ca nu inteleg de ce faci referire la anii '98 pentru ca atunci nici nu exista modelul. Daca vrei sa compari Passat-ul care s-a fabricat pana in 2005 cu Superb-ul care s-a fabricat pana in 2008 atunci balanta inclina clar in favoarea Superb-ului. Motorizarile oferite sunt aceleasi. Foarte multe piese se pot cumpara pe cod de Passat, Superb sau A6. Aceeasi Navi MFD este prezenta si la Superb si la A6 si la Passat. Daca ne uitam atent foarte multe elemente de interior sunt identice cu cele de la Passat-ul de pana in 2005.

Superb-ul nu este varf de gama dar ofera spatiu mult mai generos si este pe dimensiunile de la A6. Dimensiunile de pe talon bat cu exact cu A6. Este peste Passat (vorbim despre modelul fabricat pana in 2005) poate doar pe ici pe colo asa cum sunt convins ca noul Superb 2008 va fi peste Passat-ul actual. Dar cum noul Superb 2008 este dezvoltat tot pe platforma de la Passat normal ca iar vor fi discutii. Oricum masina buna ce s-o mai ametim atata. :))

Cu multa stima si respect personal.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie sa faci niste clarificari.. poate ca Superb este pe aceleasi dimensiuni cu vechiul A6 cel inainte de 2004.. pentru ca actualul are 5m lungime si 2m latime.. uite-te in talonul tau sa vezi ce are Skoda..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie sa faci niste clarificari.. poate ca Superb este pe aceleasi dimensiuni cu vechiul A6 cel inainte de 2004.. pentru ca actualul are 5m lungime si 2m latime.. uite-te in talonul tau sa vezi ce are Skoda..

Pai am precizat ca vorbim despre modele de pana in 2005. Acel Navi MFD la care faceam referire se regaseste pe A6-ele de pana in 2004.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Eu am Skoda Superb 2.5TDI 155 (+35) CP, varianta Elegance, si sunt Super Multumit de ea, mai ales ca Sofer (nu cum zicea cineva, ca se poate aprecia mai ales pe bancheta din spate). Avand aproape 1.95 (eu, nu masina :() aceasta masina este perfecta pentru mine, si pentru cei care merg cu mine in concedii de mii de km, atat dpdv al spatiului din interior, cat si al portbagajului - Imens. Per total , nota 10 (am avut si Passat si A6, ambele sunt un pic mai mici decat Skoda Superb :D)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si eu sunt un proaspat proprietar de superb 1.9 130 de ponei si sincer ma incanta masina.Am facut un testdrive si cu noul passat si nu mi-a dat aceasi placere care mi-o da superbul(acum fiecare cu parerea lui).Se aseaza foarte bine pe drum,iar ca spatiu :) zici ca esti cu dormitorul dupa tine.Pacat de masina ca trebuie sa circule pe drumurile astea :icon_cool: .

Numai bine!Cati mai multi km si fara incidente! :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu de putin timp o SuperbA :) si subscriu la ce a zis Dominic.... Este foarte comoda la drum lung...raportul calitate pret super bun (parere personala :) )...iar spatiul in interior este de invidiat. Cei drept e marisoara mai ales pt orase aglomerate (gen Buc) dar cu putina indemanare merge :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos.La ce pret,an si km ai achizitionat SuperbA?

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna tuturor! Si eu sunt un detinator de Skoda Superb si sunt foarte multumit de ea.Vreau sa fac cateva precizari:skoda superb cu facelift(model care il am eu) are in plus fata de superbul cel din 2003 cel mai important suspensia spate multilink,filtru de particule la toate modelele si motoare noi.In rest grila fata schimbata,stopurile in forma de C ,ceasurile din bord schimbate,alt computer de bord,si multe altele.A6 model 2006 a fost facut de la 0 din cate am citit.Deci,tehnologie noua,gadgeturi noi etc.Inainte de Skoda am avut un A6 Avant model 2003.Si sincer Skoda e mai eleganta si mai silentioasa.Am un prieten care are un A6 din 2007 2.0 TDI 140 CP si acuma si-a luat noul superb 2.0 tdi 170 cp.Si are aceeasi impresie care am avut-o eu cu fostul a6 al meu si actualul Superb.Acum sigur ca detinatorii de A6 o sa zica ca nu-i adevarat iar cei cu Superb ca da.Nu vreau sa avantajez Skoda,v-am spus parerea mea care am avut vechiul model A6 si Skoda Superb si cea a unui prieten care are noul a6 si noul superb si care isi cunoaste masinile destul de bine.Daca nu as fi avut A6 si Superb sau sa le fi condus pe amandoua nu mi-as fi dat cu parerea in legatura cu "comparatia" intre cele 2 modele.In + cei de la fifth gear au constatat ca ,materialele de pe skoda superb 2009 (cum ar fi plasticul din masina de exemplu) au o calitate mai buna si decat cel de pe Mercedes C-class modelul nou :rolleyes:

Modificat de emi_arad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am folosit ca si masina de servici mai bine de un an o skoda superb 1.9 TDI si sincer sa spun este o masina destul de rezistenta si eleganta.Imi pare rau ca nu se mai fabrica modelul vechi pentru ca as fi optat oricand pentru una noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut. am si eu o skoda superb din 2003, 1.8t 150cp (din cate vad cam rare, majoritatea au diesel) si pot sa zic ca sunt foarte multumit de masina. chiar nu am ce sa reprosez. pacat de drumurile noastre :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu sunt foarte multumit de masina.Parerea mea ,desi pare cam aiurea sa spun asta ,mi se pare mai reusita decat modelul nou.Modelul nou este mult peste superb 1 la design interior dar calitatea plasticelor este sub superb 1.Normal era ca o evolutie firesca sa fie peste S1 dar repet e doar parerea mea care in mod sigur e subiectiva.Oricum se pare ca nici platforma de care a beneficiat S1 fata de S2 nu e aceeasi.La superb 1 forma caroseriei mi se pare cam banala semanand destul de mult cu passat-ul vechi.Oricum mi se pare o masina foarte reusita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce considera cei de la Skoda...semiesec sau nu. Va confirm ca este o masina reusita, stabila, cu un cuplu bun. Cu un aspect exterior placut. Un Superb merita achizitionat. Tot citesc cele scrise de voi, ma refer la diferente de motorizare intre Passat si Superb si ma intreb? Oare pe un passat B5,5 sau un Superb nu se gaseste acceasi motorizare? Eu zic ca da. Suspensia...este identica, propulsie, ergonomie habitaclu, etc. Diferenta intre consta intre sigla si lungimea Superbului ( aprox. mai mare cu 10 cm fata de Passat). Nu vreau sa supar pe nimeni dar passatul a ajuns comun....

Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu am oscilat acum cateva luni intre passat, superb si mazda 6. Mazda diesel nu aveau cu cutie automata iar motorizarea era 2.2 adica 8 mil impozit pe an. Superb si passat configurate la fel era cam la aceiasi bani cu un f usor avantaj pt superb ( sub 1000 € la valoare de ~30000). In conditiile astea am luat passat deoarece oricum nu mi trebuia spatiul absurd de mare din spate din superb (nu o luam pt taxi).

Finisarile la passat sunt oricum peste cele de la superb. Nu vad rostul superbului daca costa cat passatul, o fi mai mare un pic de acord dar oricum nici passat nu e mic in nici un caz. Si sa nu pomenesc de revanzare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

superbul este mai ieftin la achizitie si nu are doar "un f usor avantaj" si in plus aici e superb I care s.a facut pana in 2008. nu are rost sa explic restul mai ales partea cu revanzarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cu ocazia asta doresc sa salut toti membri acestui forum si sa va spun ca ma simt onorat sa fiu si eu membru al acestui forum si sper sa impartasim multe impresii,ideii,pareri... etc. din care fiecare sa invete cate ceva util.Referitor la Skoda Superb(fiind titularul unui astfel de model de mai bine de 3 ani) eu personal am doar cuvinte de lauda despre acest model si pot sa spun ca este o masina foarte spatioasa si din acest punct de vedere al spatiului interior cu siguranta este cea mai ieftina masina din segment,daca este sa o comparam dupa spatiu interior,stim cu toti sa nu se bate cu passat-ul modelul pana in 2006(superb-ul fiind peste passat ca si clasa de referinta,fiind clasat alaturi de A6,BMW seria 5,E-class si alte marci,dar aici am enumerat doar 3 modele si daca este sa le comparam la pret veti vedea ca un superb costa cu cel putin 40% mai putin decat modelele mentionate de mine,este evident ca nu va oferi niciodata ceea ce ofera cele 3 modele premium in afara de spatiul din interior,unde cred ca este peste ele,ca nivel de dotari,ofera absolut tot ce are nevoie cineva si daca este sa ne gandim la anul 2002-2003 nici celelalte modele nu ofereau ceea ce ofera masinile in ziua de astazi.Asa ca nu cred ca are rost sa o mai lungesc atat aici parerea mea este ca este un model absolut nou al constructorului skoda incadrat in gama premium la un pret foarte mic,fiind un model absolut nou eu cred ca sa vandut bine si majoritatea posesorilor de superb lauda aceasta masina.Eu recunosc ca nu aveam nevoie de tot spatiul pe care il ofera aceasta masina avand o inaltime de 1,75 cm,dar la persoane mai inalte de 1,85 cm sunt sigur ca se vor simti foarte liberi in aceasta masina si nici cei care vor sta pe bancheta din spatele soferului nu se vor simti inghesuiti.Parerea mea este ca este un model foarte reusit si foarte fiabil,recomand acest model tuturor celor care pana acum aveau dubii in privinta lui si nu o mai comparati cu passat-ul pt ca nu sunt in aceasi clasa si nu pot fi comparate,evident superb-ul ofera mai mult decat passat-ul cam la aceasi bani.In rest numai bine si sper sa ne intelegem de minune .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am ales Superbul si datorita design-ului sincer. De cand a aparut mi-a placut designul la aceasta masina. Cat de clasa unde se incadreaza sunt multe discutii. Eu am o revista mai veche de la autobild care incadra Superb-ul in clasa cu A6, Seria 5 etc. Acum depinde de dotari , dimensiuni etc. Multa lume zice ca Superb-ul nu se compara cu aceste masini mentionate dar multi uita de faptul ca atunci cand a aparut Superb I (2001) pe piata erau BMW Seria 5 E39, Audi A6 C5, sau E-klass W210. Adica ante-penultimele modele de la fiecare. Doar ca Superb nu a suferit nici un upgrade tehnic major pana la aparitia noului model sau facelift-ul primit in 2007. In schimb, in 2003 a aparut noul Seria 5 si E-klass iar in 2005 noul A6. E si normal sa fie peste Superb I. Skoda dupa mine este brand-ul cu cel mai bun raport calitate/pret.

@ Ovi, sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara incidente. :) Si poti pune si cateva poze cu ea cand ai timp ca suntem curiosi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta da, raport calitate-pret. Si mie imi plac ambele modele de Superb, mai ales modelul nou Variant - vapor de masina. In rest, sa nu le comparam cu Audi...BMW sau Merc...ca astea joaca in alta clasa...si nu vd de ce scrie de hartie, ci de ele ca masini - calitate executie, sisteme, etc...

Oricum, eu as alege oricand noul Superb, pe baza raportului calitate pret si intretinere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare baieti ...

am citit putin topicul deschis de voi ... in fuga cei drept

am si eu cateva intrebari daca nu este cu suparare ...

1) vad ca s-a dat mai putina atentie motorului 1.9 de 115cai

cum este acest motor ? fiabilitate/performante vis-a-vis de greutatea caroseriei/consum/cost revizii ?!

2) care ar fi variantele de echipare pt ss1?

3) am un opel astra h 2006, fabricat in germania, in prezent are ~180kkm si arata mai bine decat opelul unui amic de-al meu, frabricat in 2009, <40kkm ... si cand spun ca arata mai bine ... ma refer la interior (plastice,tapiserie,volan,schimbator,mocheta masinii ... ca sa nu mai zic de grosimea tablei,insonorizantul motor,insonorizantul panoului ignifug etc ...etc etc etc

- lucrul asta este valabil si la ss ? romania vs germania ?

4) inafara de consumul de ulei (care nu mi se pare o problema prea mare, de parbriz care se ciupeste destul de repede ..) ce alte probleme a-ti avut la ss-urile voastre ?!

5) poate o intrebare putin sarita de pe fix ... calitate/fiabilitate .. difera intr-un fel din acest punct de vedere ss 2002-2004 fata de cele 2007-2008 ?

momentan cam atat cu intrebarile !

in rest ... ce pot spune, vad ca s-a comentat cu privire la passat vs superb ...

nu pot spune decat ca ... prieten cu passat cc 2009

- s-a saturat de becuri schimbate ba pe stopul de frana, ba pe pozitie

- la motorul de 2.0 benzina 200cai .. completeaza si el cu ulei

- chederele din interiorul masinii s-au "dat jos" de pe tapiserie.. si arata oricum altfel decat o masina de ~37000euro

- geamuri care scartaie vara/ingheata iarna .. de nu mai poti intra in masina (nu este un exemplu foarte concludent tinand cont ca acelasi lucru se intampla si la M6 si la super noul A5

- plasticele interior care se zgarie f f f rapid ... si care in jurul aeratorului central a si crapat (masina are 27kkm dar sufera de mers la spalatorie .. poate de asta)

- "tapiseria" langa contact a facut iste besici .. sa umflat iar acum se cojeste

- elementele cromate geamuri ... si-au pierdut super cromul (presupun ca aceeasi problema cu spalatoria)

- tot aceste elemente puse prost din fabrica ... se ating intre ele si se zgarie (asta chiar daca s-a intervenit de 2 ori in service pentru repozitionarea lor) ...

si daca punem mana si citim forumul vw, aceleasi probleme apar si la passatul normal

desigur .. aceleasi probleme - cele 2 referitoare la inghetarea geamurilor si la scartaitul lor pe timpul verii ...

so ... va salut pe toti

va felicit pentru alegerile facute ... indiferent daca aveti ss, vp sau orice altceva

ah si inca ceva .. cea mai buna masina este aia pe care o ai ... si pe care o poti si intretine ...

seara placuta si astept raspunsurile voastre

va multumesc !

Modificat de shokaliptiku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!