Jump to content

Skoda Superb


maff
 Share

Postare recomandată

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • EmilianPop

    12

  • ovi_man

    7

  • voinea

    6

  • claudiu_gl

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

S-a schimbat presedintele VAG , s-a schimbat odata cu el si politica de marketing. Fiecare cu vederile lui.

Skoda Superb se adreseaza unui segment de piata prost ales.O limuzina "cu pretentii de lux", cu spatiu pentru pasageri mai mare ca la "S Klasse", o copie a Passatului cu ampatament marit fabricat in China, dar produsa de o marca fara pretentii pe piata automobilelor de lux.

Cine isi doreste o limuzina, vrea o confirmare a luxului, si chiar daca pretul este acelasi ca al unui Passat (teoretic cu o clasa mai jos), nu exita nici un argument in favoarea acestui model (privit ca un autoturism de lux).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

dar sunt si clienti care si-au dorit passat si au ales Superb datorita dimensiunii marite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta ma uimeste si pe mine la Skoda. Pretul este f.f. apropiat de VW sau chiar mai mare cum a aratat Andi!

Si atunci de ce sa cumperi Skoda can poti sa iei VW?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pai in cazul nostru - momentan nu e nimeni cu Skoda pe forum - eu am invitat 2 persoane dar pana acum nu le-am vazut pe aici.

Sa mai asteptam si vedem de ce au ales Skoda. :drunk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

doar Octavia

Superb nu cunosc pe nimeni care sa aiba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie din Superb sa iasa o masina nu obligatoriu luxoasa ca un E-Klasse dar una mai puternica chiar Coupe am auzit la 400 de cai (de la BMW cred) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve,

Eu am o Octavia TDI. Adevarul este ca eu am ales masina asta pentru ca mi s-a parut cel mai bun ca si raport pret/calitate. Dar recunosc, VW-urile sint ceva mai bune, asta nici nu intra in discutie. Insa la aceleasi dotari 5000EU in plus pt. VW... e grrrr. Mai ales ca motoarele VW/Skoda/Audi/Seat sint facute in acelasi loc: Gyor - Ungaria. :bounce:

Skoda Superb insa e scump si are motorizari relative slabe, fara 4x4. Sint de acord cu ideea ca e un esec comercial. Cine vrea lux isi ia o masina cu nume frumos de la Audi in sus.

hyper

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In primul rand bun venit pe forum,

poti sa ne dai mai multe detalii despre masina ? completeaza mai multe date la profil. esti din Tg.Mures?

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Octavia are intr-adevar un raport bun pret/calitate, insa in ceea ce priveste Skoda Superb, ma mir ca a intrat in productie...masina asta cu ceva dotari costa cam cat un A4...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-as lua Superb, este total lipsita de sare si piper. Nu este o masina cu personalitate, doar o creatie ambigua care s-a vrut a fi un model de varf pentru Skoda. :-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Octavia este o masina super dar Superb este o incercare. Au copiat passatul si au incercat sa vada daca are succes. Nu a luat mult din vanzarile Passatului dar a luat si ea o faramita de vanzari.

Pentru cei care nu cauta o masina cu traditie e perfecta. Socurul meu ii place passat dar nu ar refuza nici o Superb. E o varsta de la care masinile iti plac sa fie cat mai mari, te simti mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Superb e o masina foarte buna....nu stiu ce aveti cu ea.

Patronul VAG e un BOU el zice ca cu Fabia si Octavia e destul pt. Skoda.

Eu zic ca nu e DELOC!!! trebuie sa bagfe bani in Skoda mai mult decat sa se gandeasca toata ziua la Passat si Golf ca oricum sunt depasite ambele in clase...de Audi a4,BMW seria-3 si Mercedes C-Class respectiv SKODA octavia,Fiat Stilo,Peugeot 307,Subaru Imreza......etc...

Scuzati limba ofensiva dar vroiam sa-mi exprim parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stai sa inteleg si eu...

cum golf si passat sunt depasite de:

SKODA octavia,Fiat Stilo,Peugeot 307,Subaru Imreza......etc... ???

Cand un Stilo va fi mai bun ca un golf sa ma anunti si pe mine, preferabil cu niste argumente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La firma am un superb pe post de masina de lucuru este destul de buna sunt multumit de ea (nu se compara cu rs`u dar e buna)este un superb de 130 cp (1.9 tdi) nu am avut probleme cu ea am fost plecat pana in germania si dupa aceea in franta cu ea si nu am avut probleme un consum foarte mic si comfort foarte mare si deci eu cred ca e mai buna decat un passat.

Eu as alege un superb,daca ar trebuie sa aleg intre un passat si un superb,este o masina buna iar cea de 2.5 tdi(v6) si cu dotari full este super.

Asta e parerea mea,iar despre pret nu se mai discuta este mai ieftin si deci mai acesibil pe piata din sud estul euopei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai perfecta dreptate mai putin pretul care este (la aceleasi dotari) mai mare cu cateva sute de euro decat Passatul. Si eu am avut in vedere un Superb inainte de a-mi lua Passatul.

Confortul pentru cei din spate este intr-adevar "regesc" dar in masina mea nu am apucat sa stau inca pe bancheta din spate si nu stiu cand voi ajunge s-o fac.

A mai fost un lucru care a contat in achizitionarea Passatului, pretul de revanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

++++OFERTA SPECIALA: Superb Professional

1.9-TDI; 96kW(130CP)

Pretul CIP (fara taxe vamale, accize si TVA) este 18888 Euro ;

Pretul DDP (include toate taxele) este 23073 Euro;

Acciza este 3%;

PACHET CADOU:

++ JANTE ALIAJ USOR ORBIT 7Jx16

++ INSTALATIE SPALARE FARURI

++ CLIMATRONIC

++ FARURI BI - XENON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Octavia este o masina super dar Superb este o incercare. Au copiat passatul si au incercat sa vada daca are succes. Nu a luat mult din vanzarile Passatului dar a luat si ea o faramita de vanzari.

intr-adevar superbu seamana foarte tare cu passatu dar parerea mea k aceasta masina este un passat mai dotat si mai generos la spatiu.+ ca superb este in clasa cu a6 si seria5 din cate am citit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Superb este dezvoltata pe platforma de la A6. Daca vreti parerea mea, nu se compata Passat-ul la nici un capitol cu Superb-ul. Skoda Superb este mult peste Passat aproape la toate capitolele, incepand de la motorizari (care pe Superb sunt de Audi) si continuand cu spatiul oferit etc. Nu au copiat Passat-ul pentru ca Passat-ul nu ofera ce ofera Superb-ul. Conduceti un Superb si pe urma un Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!