Jump to content

Castrol Long Life 3 504.00/507.00 5W-30


andrein
 Share

Postare recomandată

Daca se elimina DPF , poti folosi linistit 505.01 5w-40. Dar trebuie schimbat la 10-12-15.000 km (in functie de conditiile de exploatare a motorului)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Am un Golf 4 cu motor 1.4 - 16V de aproximativ o saptamana. Nu ma pricep la masini insa stiu ca atunci cand iei o masina second-hand trebuie sa-i schimbi una-alta.

I-am schimbat uleiul cu un Castrol EDGE, 5W-30, full-sintetic (imaginea atasata).

Masina are aproximativ 190.000 km; am ales corect uleiul?

Multumesc.

post-107964-0-27304000-1337761083_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte bun, daca motorul nu iti consuma ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

E vreo problema ca am completat cu Castrol 504.00 peste 502.00?

Ulterior am observat ca , cu toate ca era tot 5W30, era pt. norma 504.00, iar VW recomanda 502.00.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

502.00 este norma minima , cea pentru utilizare 15.000 km sau 1 an

504.00 este norma superioara, cea Long Life

Deci nu e nicio problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei Castrol EDGE FST 5W30 am bagat si eu in motorul meu. Masina are DPF. Este ok uleiul asta? Este exact uleiul din poza care a atasat-o colegul @craciunb in postul #102 .

Multumesc!

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are norma 507.00 este foarte ok. Vezi pe spate ce norma VW arata pe eticheta. Daca are norme 505.01, 505.00, 502.00 si nu 507.00 nu prea e ok pt ca ai DPF..

@craciunb: la 190.000km as fi mers mai degraba pe un 5w40..poate chiar 10w40. Daca nu papa ulei, e ok si 5w30. Important e sa respecte norma specifica ceruta de fabricant in cartea tehnnica, sau, sa intalneasca norma 507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru motoarele pe benzina de generatie veche e suficient orice 5w-40 cu 502.00

Si ca tot vorbim.. nici macar nu trebuie sa aiba 502.00 sau alta norma de la volkswagen... astea sunt doar teorii .

La benzinare merge orice ulei de calitate, cu vascozitate 0w-40, 5w-30, 5w-40 (in functie de uzura motorului si consumul de ulei)

la diesel de tip CR (cu DPF) merge orice ulei 0w-40, 5w-30 sau 5w-40 (pentru diesel) cu continut scazut de cenusa (Low SAPS)

Problema inca mai este la diesel de tip PD, unde norma 505.01 este "obligatorie" atata timp cat lumea nus tie ce inseamna si cum trebuie sa fie uleiul care indeplineste acea norma

exista suficiente uleiuri care sunt mai bune decat un 505.01. Exemple : Mobil 1 TDT (versiune americana), Shell rotella T6 5w-40, Redline 5w40, Schaeffer 5w-40 S9000, etc

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.9TDI PD,fara DPF si service-ul este QG1,long life,am bagat Castro Edge 5w30Fst cu norma 504/507,oare a fost bine ceea ce am pus?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este. Asta folosesc si eu pt servisare long life. Asta a folosit si neamtu' dinaintea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o intrebare aiurea, de unde pot afla ce norma de ulei trebuie pus in motorul meu? :))

Eu in motorul meu am pus Castrol EDGE 5W30, iar in masina lui tata, tot B6 1.9 tdi / 105 cp fara DPF ulei 5w40 tot de la Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norma de ulei necesara pentru motor se poate afla din manualul de utilizare al masinii (daca il ai).

in cazul tau avand motor diesel cu DPF atunci trebuie ulei cu aprobarea 507.00

Castrol EDGE FST 5W30-ul care l-ai pus are aceasta aprobare deci e in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca acel Castrol Edge FST 5W30 exista si de norma 507.00 dar si de 505.01 / 505.00. Bidonul arata fix la fel. Diferenta e data de pret (mai mare in cazul 507.00) si de ce scrie pe etichete de pe spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norma de ulei necesara pentru motor se poate afla din manualul de utilizare al masinii (daca il ai).

in cazul tau avand motor diesel cu DPF atunci trebuie ulei cu aprobarea 507.00

Castrol EDGE FST 5W30-ul care l-ai pus are aceasta aprobare deci e in regula.

Am manualul de utilizare al masinii, dar este in olandeza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.9TDI PD,fara DPF si service-ul este QG1,long life,am bagat Castro Edge 5w30Fst cu norma 504/507,oare a fost bine ceea ce am pus?Multumesc

507.00 e perfect pt ca ai setare pe QG1 (interval de service flexibill) si iti este necesara aceasta norma chiar daca nu ai DPF

@STOE: daca tu nu ai DPF sau interval de service flexibil, nu ai de ce sa bagi 507.00. Tie iti trebuie 505.01. Daca totusi ai bagat sau vrei sa bagi neaparat 507.00, nu e nici o problema (pt ca 507.00 are si norma 505.01 inglobata) insa platesti in plus pt ceva ce nu iti trebuie.

Eu am QG0 (interval se service fix), nu am DPF si pun numai 505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, citisem mai sus, dar n-am fost atent ca te referai la masina tatalui :D La tine clar 507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Care este diferenta dintre un ulei 5w30 long life si un 5w40? Ce ulei imi recomandati pentru o octavia 1 1.6mpi, 102cp, cod:avu , din 2002.Masina are 200.000 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai diferenta e clara.  unul este Long life (maxim 2 ani sau maxim 30.000 km )  , iar celalalt nu este long life (maxim 1 an sau maxim 15.000 km )

 

 

orice 5w-40 de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

 Salutare prieteni am schimbat  uleiul la    Bora mea  din 2002  motor  1,6  16 valve cod motor AZD si  am facut  3800  de km  si  deja  s-a aprins becul  (nivel scazut ulei  ) ; intradevar am pus  pus Aral 10w40  dar era uleiul ce l-am folosit atat  la Golful 3  cat si la Polonicul 6n2 ce le-am avut inainte si   nu  am avut  probleme  cu consumul de ulei , interesant este ca motorul nu are  gaze de carter are 194000 de  km , la RAR  acum 5 luni   au iesit  gazele  perfecte , chiar si baietii  s-au mirat  de puritatea  gazelor    . Nu stiu   dati-mi si voi un sfat    ce ulei sa aleg  .   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lqui Molly,Ravenol  5w40 este superior 10w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ce ulei îmi recomandati pentru un motor CAYC cu DPF? În manualul mașinii zice ca 50700 indiferent dacă e longlife ori nu. Menționez că înainte am avut a4 b6 motor AVB si m-am împăcat foarte bine cu vapsoil 50501

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot ai postat in topic de Castrol orice din gama Edge 5w-30 care respecta 507.00 inclusiv LL3 sau Professional OE .Daca ai folosit Vapsoil si ai fost multumit incearca 507.00 de la ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna longlife?

Mobil 1 esp formula 5w30 nu este longlife (sau nu apare in denumire atributul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!