Jump to content

BENTLEY "de saraki"


corad0

Postare recomandată

Mersi, am comandat o si eu, in 14.08, dar problema e ca pe 25 eu plec si nu stiu daca va ajunge.

In schimb mi au dat factura azi, si imi spun ca mi vor trimite si pe email certificatul.

 

De pe alte site uri am inteles ca in caz de ceva, te poti justifica cu acele acte, daca esti oprit.

Link către comentariu

@skodamenN-ai pentru ce! 😉 Da, asa este, vei primi pe mail documentatia. Nu cred ca te va intreba nimeni de asa ceva daca te opreste, in schimb e problema la parcari in zone centrale, amenzile sunt emise de cei care verifica daca ai vinieta lipita in parbriz. 

Chiar si asa, vei putea justifica o amenda ulterioara cu plata acestei taxe. Poate ai noroc totusi si vei primi prin posta vinieta. In ce zona a Frantei vrei sa mergi? 🙂

 

Link către comentariu

Alsacia, Mulhouse,Strasbourg, ce o mai fi

Modificat de skodamen
Link către comentariu

Pai cum sa nu inceapa durerile de cap? 😠

 

AP1GczPm5gY__t4TNB18_cQ337j_MlbuF63uX7it

Link către comentariu

E clar, primele semme ca devine o "epava" 😁🤣

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Un bec xenon a decis sa "se stinga", fie-i tarana usoara :icon_cry: i-au ajuns 13 ani de folosinta. Din pacate masina necesita o lucrare nu tocmai simpla, bara trebuie demontata pentru aceasta operatiune de inlocuire a becurilor, cred ca si farul trebuie demontat. 

Dupa multe cautari, mai toate garajele sunt fully booked pentru saptamana viitoare, multe sunt si inchise, fiind perioada concediilor, cu greu am gasit un "oftalmolog":blink: care sa il ajute pe Baloo🐻.

 

Pana la urma un client de al meu cu service personal a fost dornic sa ma ajute, a verificat pe calculatorul din service in "ceva" sistem online ce necesita aceasta lucrare, unde a introdus numarul de inmatriculare al masinii si i-au aparut toate informatiile necesare despre masina, mentenanta, reparatii cu subdiviziuni legate de orice problema, unde este trecut si timpul estimativ de lucru pentru orice lucrare, piese necesare TOT  TOT TOT! 🤪

 

Mi s-a aparut foarte tare acest aspect, un mod de lucru "PROFI" ca sa zic asa, exact la fel ca si la service-ul specializat in Bentleyuri (care si el era fully booked pe urmatoarele 2 saptamani).

M-am dus la el marti, avea lucrari deja rezervate pentru saptamana asta, nu avea timp sa o faca, a reusit sa ma programeze pentru saptamana viitoare, marti dimineata, eu miercuri avand platit deja feribotul pentru a traversa Canalul Manecii spre Franta si hotel rezervat pentru innoptare. 😟

 

Am intrebat in 8 locuri de preturi legate de aceasta operatiune si sub 300 de lire n-am gasit pe nimeni "disponibil" si abia peste 2 saptamani programare (+-/100 de lire sunt doar becurile, o sa le schimb pe ambele, 200 manopera. (estimativ 2 ore de lucru pret standard mai peste tot)

La reprezentanta costa 200 lire/ora manopera cu programare dupa 15 septembrie. 😒 Am emotii si sper sa rezolv masina pana plec, sunt la limita cu timpul, sper sa fie doar becul ars si nu alta problema electrica totusi! 😩 

Am rezolvat mai toate cele necesare calatoriei de vreo 4000 km estimez dus-intors, bagajele sunt aproape gata. 

 

Fingers crossed! 🙏

 

AP1GczOiV3y9JAmMry04FAalDl_mqPE5LZ58ndf2

Modificat de corad0
Link către comentariu

Sunt si adaptive sau simple?Gen fac umbre noaptea pe masini daca mergi pe auto si activezi faza lunga?

Totusi, cam devreme sa se arda la km aia, cumva umbli cu ele aprinse ziua?😅

Modificat de dan_ionut
Link către comentariu

Farurile cu Xenon nu pot sa faca umbre pe masinile din fata. Lucrul asta se poate face doar cu LEDuri, la farurile matrix. Faza lunga da, poate fi automata, adica o activeaza/decupleaza in functie de trafic..

Prin faruri adaptive pe generatia asta de masini, pe langa reglajul automat pe intaltime, mai "iau si curba".

Becurile sunt consumabile si ele...asa ca dupa un nr. de ani, ore de functionare, se mai si strica. Si daca nu, isi pierd din intensitate, asa ca la cativa ani e un lucru bun sa le schimbi.  

  

 

Link către comentariu

Pot, VW numeste asta DLA - Dynamic Light Assist si a fost implementat pe ultimele generatii de faruri cu xenon inainte sa fie scoase la pensie de tehnologia LED. 

Link către comentariu

Ba pot, sistemul DLA (Dynamic Light Assist) initial a functionat cu faruri Bi-Xenon, lansat prin 2010-2011, cand LED-urile nu existau.

 

Link către comentariu

Sunt atat de precise incat daca ai o singura masina in fata, pe banda ta, pana la cateva sute de metri departare, face un con de umbra care se umple cu lumina atunci cand aceasta dispare din unghi sau se indeparteaza foarte mult.

La mers pe DN-uri, face lunga pe partea dreapta cand e trafic intens si ridica si partea stanga atunci cand nu vin masini din fata.Dar nu e doar on/off, e cumva un sistem rudimentar pe umbre, nu asa definit ca la Matrix LED...

Modificat de dan_ionut
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!