Jump to content

BENTLEY "de saraki"


corad0

Postare recomandată

"Ei rad de mine ca sunt diferit, eu rad de ei ca sunt toti la fel." Kurt Cobain

Link către comentariu
On 7/7/2024 at 9:53 AM, Bebeee said:

Acum serios.. presurile alea de cauciuc? In primul rand nu inteleg de ce trebuie si de mocheta si de cauciuc deasupra.. Iarna cauciuc, vara mocheta. 

 

Si nu presurile alea universale. 😝 :beerchug:

 

de acord, merita unele dedicate

Link către comentariu
halamadrid

Cat de bine poate sa arate interiorul ala ! Clasic, dar aspectuos.

Partea buna cu vremea ploioasa este ca nu ai praf care sa intre in interior, pe mine ma dispera, dupa 2 zile  de cand o bibilesc, praful e la loc pe bord.

Ce-s alea covorase de velur? 😁

Doar "cauciucuri" vede masina mea, pacat ca astea originale s-au scumpit mult, le schimb anual pentru ca cel de la sofer se uzeaza intr-un singur punct, fiind din cauciuc moale.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu

se lauda aia la ptc ca dau garantie cativa ani, chiar si daca se rup la calcai.

 

Link către comentariu
Publicat (modificat)
On 7/8/2024 at 8:11 AM, Muale said:

de acord, merita unele dedicate

Masina are dedicate de velur, montate deja, sunt prinse cu niste clipsuri rotative in suportii de pe mocheta, dar sunt foarte subtiri si nu par impermeabile, cele de cauciuc sunt groase, rezistente, duc la "tavaleala", am detaliat deja.

Nu exista altele originale, am intrebat la reprezentanta.😉

 

On 7/8/2024 at 8:12 AM, halamadrid said:

Cat de bine poate sa arate interiorul ala ! Clasic, dar aspectuos.

Partea buna cu vremea ploioasa este ca nu ai praf care sa intre in interior, pe mine ma dispera, dupa 2 zile  de cand o bibilesc, praful e la loc pe bord.

Ce-s alea covorase de velur? 😁

Doar "cauciucuri" vede masina mea, pacat ca astea originale s-au scumpit mult, le schimb anual pentru ca cel de la sofer se uzeaza intr-un singur punct, fiind din cauciuc moale.

Multumesc! :) Asa e si oricum, chiar daca se uzeaza, prefer sa schimb niste covorase de cauciuc decat sa uzez sau sa repar mocheta aia pufoasa. Nu mai imi bat capu' cand urc in masina, calc fara nici un stres pe toata suprafata.

Este valabil si pentru pasagerul din dreapta. (in cazul meu, sotia) In spate nu urca nimeni, mai urc eu din cand in cand, sa ma minunez cat spatiu are masina, sa imi dau seama ce confort are un demnitar si cum ar fi sa am sofer personal, desi nu cred ca as vrea asta, prefer sa conduc. 😄

E foarte simplu cu aceste covorase de cauciuc, mai ales ca sunt impermeabile si au o parte textila pe mijloc, rolul ei e sa absoarba umezeala de pe pantofi, nu se strange apa la picioare, sunt perfecte pentru zilele ploioase din UK.

Modificat de corad0
Link către comentariu

Eu apreciez ca faci poze de calitate

Totul e incadrat , urmaresti unghiuri , lumina , se vede preocuparea pentru a iesi poze reusite

Si asta e ceva mai rar intalnit

Felicitari

Link către comentariu
Silviu_WOB
On 12.07.2024 at 19:46, corad0 a scris:

Nu exista altele originale, am intrebat la reprezentanta.😉

Ai aici codurile aferente fata/spate! 

phaeton.bmp

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Mi-au zis unii la o reprezentanta ca gasisera doar textile in sistem dar care nu se mai produc si sa caut pe ebay, acolo am gasit tot textile, nu mai am nevoie, mersi oricum. 

Modificat de corad0
Link către comentariu
Publicat (modificat)
On 7/12/2024 at 9:08 PM, tavitara said:

Eu apreciez ca faci poze de calitate

Totul e incadrat , urmaresti unghiuri , lumina , se vede preocuparea pentru a iesi poze reusite

Si asta e ceva mai rar intalnit

Felicitari

Multumesc pentru aprecieri @tavitara🙏 , galant ca de obicei!:beer:

 

Baloo 🐻 nu prea are aprecieri, din contra, observ multe contraziceri si comentarii inutile, ca sa nu zic "hatereala" si numeri pe degetele de la o mana like-urile date la postari, desi vad ca prezinta interes, aproape 35 000 vizualizari in primul an "de viata". 😊

Pentru mine e o relaxare forumul asta, mai bei o bere, mai schimbi o idee, mai afli o parere, mai o "caterinca", mai o "socializare" virtuala, ma distreaza as putea spune intr-un anumit fel.

Nu stiu de ce ma simt surprins, am avut aceeasi experienta si cu celelalte masini prezentate pe forum. 😜

 

Preocupare am sa iasa poze ok, acum cat se poate face cu un Samsung A55, imi pare rau ca n-am apucat sa trag niste cadre mai bune de la inceput si sa-i fac o prezentare pe masura masinii, mai ales ca am dat copy/paste in engleza la niste dotari prezentate in anuntul de vanzare, multe dintre optionale le-am descoperit dupa ce am luat masina, m-am grabit si nici timp la discretie n-am prea avut sa-i ofer atentia meritata. :unsure: 

 

Totodata, abia dupa ce am postat primele imagini am observat ca forumul nu iti incadreaza pozele in atasament la adevarata rezolutie, le face mult mai mici si le strica din calitate, csf! 🙄

 

Dupa niste research-uri pe net, am reusit intr-un final sa uploadez (la ultimele postari) fotografii in Google Photos care iti permite sa lasi link-ul fiecarei fotografii in comentariu si iti ataseaza fotografia la calitatea initiala. Eh, noi sa fim sanatosi! :icon_thumright:

 

Invatam si ne conformam cu timpul! :blah:

 

Modificat de corad0
Link către comentariu

Iti dai seama ca n-ai cum sa iei numa like-uri... ce forum e ala fata un pic de hate-reala sau un pic de caterinca?! :lol:

 

La 35k vizualizari, se strange lumea ca la urs, vorba aia :D 

Link către comentariu

De obicei nu dau like la postari ca nu sunt obisnuit , nu am conturi pe retele de socializare si nu ma hranesc din acest tip de aprecieri

Dar m-am simtit si am dat acum cateva

Link către comentariu
Publicat (modificat)
10 hours ago, acidone77 said:

Iti dai seama ca n-ai cum sa iei numa like-uri... ce forum e ala fata un pic de hate-reala sau un pic de caterinca?! :lol:

 

La 35k vizualizari, se strange lumea ca la urs, vorba aia :D 

Corect! 😄

 

9 hours ago, tavitara said:

De obicei nu dau like la postari ca nu sunt obisnuit , nu am conturi pe retele de socializare si nu ma hranesc din acest tip de aprecieri

Dar m-am simtit si am dat acum cateva

Oho, daca "m-as hrani" din aceste aprecieri, as muri de foame! Intre timp, hai ca incep sa contorizez, deci 7 like-uri per total, adunate la toate postarile, ma gandesc ca sunt toate de la tine! 😄

Apreciez, oricum! Sarumana! 😄🙏

Modificat de corad0
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Si daca tot a inceput sezonul vacantelor, incepem si noi sa visam la zile insorite de concediu, dupa inca un an de efort si munca! Cu greu ne-am decis asupra destinatiei, am reusit sa bifam mai toate tarile din Europa, fiecare tara avand frumusetile ei, atat la nivel de orase mari turistice cat si de litoral. 

Pentru mine personal, vacanta se rezuma la MARE. Vreau la plaja, sa stau cu burta la soare, sub palmieri, pe nisip, sa ma relaxez, sa halesc niste pesti si oratanii din mare, sa beau un roze rece si sa pufai un trabuc. 

 

Sotia nu prea e de acord sa vedem de 2 ori aceeasi "zona", am vazut mai toate capitalele europene, iar in ultimii ani, concediul de vara l-am petrecut pe mai multe insule, printre care Grecia, (recomand Zakynthos, Lefkada, in general tot ce se afla in sud, la Marea Ionica, recomand si inchiriere de barcuta/jetski, cea mai "clara" apa albastru/turquoise din Grecia) Spania (Insulele Baleare, Mallorca este TOP din punctul meu de vedere, insula este mare si ofera tot ce iti poti dori din toate punctele de vedere, plajele sunt SU-PER-BE, apa TOP ❤️ ), Italia (Sardinia este de asemenea TOP, plajele sunt un fel de Maldive "European") , insa si sotia este de acord cu mine ca Sudul Frantei, "Riviera Franceza" ("Coasta de Azur") este unica in felul ei si ofera un pachet complet, merita vizitata de cate ori se iveste ocazia.

 

Tot aici se face si cel mai bun vin rose, aviz amatorilor! (eu fiind mare fan Minuty) Sudul Frantei are un farmec aparte, am mai fost de 3 ori si am reusit sa explorez la pas atat orasele turistice, (Nisa si imprejurimi) cat si zonele mai putin "accesibile", Cap Ferrat, Monaco, Antibes,  Ramatuelle, Saint Tropez, etc! Nu degeaba cele mai scumpe proprietati de pe planeta se afla la Cap Ferrat. Peisajul pe care il poate oferi coasta Franceza pur si simplu iti taie rasuflarea! ❤️ 

 

Cand spun "pachet complet", ma refer ca plajele sunt deosebite, nisipul galben si apa turqoise se gasesc si aici, yachturile intregesc tabloul de la orizont, vegetatia (predominand pini, plantatii de vii si palmieri te invaluie oriunde te uiti) iar mancarea oferita de francezi, pentru mine este peste cea italiana, rafinamentul este superior din toate punctele de vedere, in special pe parte de fructe de mare si deserturi (+vinuri).

 

Asa ca dupa multe dezbateri PRO si CONTRA legate de destinatii, traseu cu masina/avion, am hotarat sa revedem Sudul Frantei, de data asta la bordul Phaetonului! Va fi prima iesire de anvergura, speram ca masinuta (de fapt, MASINOUIUL) sa ne poarte in siguranta in jur de 3500-4000 km (dus-intors + ce mai exploram pe langa) din ce am calculat pe Via Michelin. Va trebui sa rezerv loc pe feribot si/sau tren pentru a traversa canalul manecii, sa rezerv inca o noapte de cazare pe traseu, totusi este destul de mult de condus, nu ma grabesc si vreau sa ajungem in siguranta. 

 

Inca ma documentez online referitor la ce costuri implica traseul, ce documente ai nevoie si ce alte lucruri mai trebuie "bifate" pentru a calatori cu o masina de UK in Franta, momentan am platit taxa de "poluare" , existand zone urbane in care este nevoie sa afisezi un abtibild in parbriz, care demonstreaza ca ai platit aceasta taxa. Baloo a fost catalogat la Euro 5. Astept acest "abtibild" sa vina prin posta.

 

Am facut mai de mult un tur al Italiei si am primit amenzi prin posta din Venetia si Roma pentru ca nu am platit aceasta taxa de poluare la Cayenne. Eh, acum ne conformam! 😜

 

Asigurarea obligatorie acopera toate tarile din Europa, va trebui sa fac o asigurare suplimentara si de recovery pe teritoriul Frantei, voi suna la asigurator zilele urmatoare, sa vedem ce spune. 

 

Cazare check, vinieta de poluare pentru Franta, check!  

 

vinieta.jpg

Modificat de corad0
Link către comentariu
Publicat (modificat)
On 9/8/2023 at 5:50 AM, R_a_z_v_a_n said:

Concediu placut!

 

Mergea "Bentleyu' " bagat sub palmieru' ala  :D

 

@R_a_z_v_a_nMultumesc! Sper sa gasesc un palmier 🏝 pentru Baloo🐻 de data asta! 😄

Modificat de corad0
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!