Jump to content

Schimbare bucse bascula


catalinx
 Share

Postare recomandată

hmm 120 mi separe exagerat de mult pt o bucsa ... eu am luat 25 lei bucata dar am vazut intr-un magazin si cu 50 lei ... le-am schimbat cu ajutorul unui prieten si cu tot cu tigarile fumate pe parcursul operatiunii cred ca n-am depasit o ora jumate' :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in 30 minute sunt schimbate bucsele

eu nu am spus nimic despre pretul manoperei ci de adaosul pe care si l-a pus la o bucsa. stiu ca pentru unii sa schimbi o bucsa e un miracol dar nu e chiar asa de complicat ba chiar e o placere daca ai inclinatii. nu trebuie sa fii mare meserias pentru a schimba acele bucse iar daca ar fi pus bucse de cupra nu cred ca ar fi avut sanse sa termine in 30 min fara sa desfaca acea consola de aluminiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu sunt bucse de cupra si nu se demonteaza consola aceea de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am impresia ca vorbesc singur. spuneam ca daca ar fi montat bucse de cupra ar fi avut mai mult de lucru si timpul pentru manopera ar fi fost mult mai mare fata de cele 30 min cat a durat la voi. deci cu atat mai mult putea sa fie mai rezonabil la adaosul pentru bucse si la manopera pentru ca a muncit foarte putin cu bucsele originale. dar este o vorba din batrani : slab e cel ce da nu cel ce cere si nu vreau sa jignesc pe nimeni dar e bine sa va mai interesati inainte de a face o reparatie macar sa aveti ideie ce preturi se practica la manopera si la piese altfel o sa platiti cu mult mai mult decat face. o zi buna tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stau si ma minunez la ce zic unii pe aici.

In primul rand, la reprezentanta, bucsele erau in jur de 40 ron bucata, iar cu manopera cu tot ( care includea si verificare directie`~100ron separat) ajungea 400 ron. Asta, in primavara anului trecut.

Timp de lucru 30 min? Glumiti, probabil , sau v-a ramas ceasul in urma. Nici macar una nu schimbi in 30 min.

Presa speciala? Speciala am si eu, dar sunt curios cum a scos bucsa si cum a bagat-o , fara sa dea jos bratul, care dealtfel intra in bucsa, dar intra chiar pe partea pe unde se baga bucsa in locas. Daca ar fi fost pe cealalta parte,poate mi-ar fi dat de banuit ceva.

Iar bratul ala, in partea in care intra in bucsa, nu iese batand din palme, ci cu ceva munca, si cu ceva degripant dat pe acolo.

Singurul mod in care ar fi putut sa demonteze si sa monteze asa rapid, ar fi fost un elevator, autogenul pt topit bucsa veche , iar bucsa noua sa o fi montat prin partea opusa,asta daca ar fi avut loc.

Sau, probabil ca mecanicul minune o fi avut la dispozitie si o piesa speciala, adica bagheta lui Hary Potter, ori inelul lui Rumburak.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, pentru a lamurii odata aceasta problema. Eu am stat langa mecanic tot timpul cat a muncit. Omul are elevator, presa speciala petru scos bucsele. Nu stiu sa dau prea multe detalii despre presa in cauza decat ca era formata dintr-un surub central si cateva flanse de diferite marimi care puse intr-o anumita configuratie pt demontat si alta pentru montat si bineninteles avand un pistol pneumatic mecanicul a reusit sa le dea jos f usor. A desfacut 3 sau 4 suruburi pe o parte pentru a permite bratului sa coboare, ceva ciocane si un levier a scos bratul din bucsa, folosit presa pt montat demontat si reprin suruburile in cauza. Asta din ceea ce am vazut eu stand pe margine si fara o prea mare experienta intr-ale mecanicii. Toate aceste operatiuni s-au efectuat intr-un service specializat, fara improvizatii sau carpeli cu elevator si pistol pneumatic. Acuma pretul mi sa parut si mie cam mare atat pentru bucse cat si pentru bielete, ceea ce sper eu e sa merite. Pina acuma masina se comporta foarte bine, mult mai stabila si mai inchegata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

comentariile noastre erau legate in mod special de pretul foarte mare al bucselor, ca le-a schimbat in 30 min sau 2 ore asta e alta treaba. bafta multa. eu le-am schimbat singur cu masina pe canal, fara prea multa bataie de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sincer daca venea unu la mine sa fac operatiunea de mai sus , cu tot cu bucse si bielete si manopera nu ii luam mai mult de 300 de lei , maaaxim

parerea mea...tzeapa groasa, fara suparare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

partea proasta este ca multi citesc aici ce si cum trebuie facut apoi merg la unii de le ia si pielea de pe ei. mai oameni buni, daca tot va lasati pacaliti, la ce bun sa ne mai batem gura (tastatura)de pomana pe aici? aici s-a discutat si de preturi la bucse si ce fel de bucse se pot pune si modalitate de montare, de toate. inteleg ca unii nu se pricep la mecanica si apeleaza la mecanici, dar sa nu poti face diferenta intre 40 ron o bucsa originala si 120 ron o alta bucsa de un anumit producator e cam greu de inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat faptul e implinit si eu am luat teapa pana la urmatorul rand de bucse asa o sa ramana, data viitoare o sa am mai multa grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, foarte mare pretul de 120ron/bucsa desi bieletele antiruliu la 120ron/buc este absolut ok pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. eu vreau sa schimb bucsele bascula la o bora, este exact ca la golf 4. in aria pentru golf 4 nu am gasit topic de acest gen.

am citit tot topicul acesta si vreau sa ma apuc si eu de lucru. banuiesc ca este cam la fel, nu?

am mai auzit undeva ca trebuie data jos planetara. nu este adevarat, nu?

vreau sa va intreb daca as putea sa fac greseala sa pun bucsa invers. si nervurile acelea, care este directie lor? ca banuiesc ca nu se pune oricum bucsa.

Modificat de johny77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,vazi ca bucsele de la bascula au o proeminenta iesita in afara,cum se vede si in poza(zona incercuita cu rosu),acea proeminenta trebuie aliniata cu punctul dupa bascula,cel putin asa este la fabia.

dar fara presa nu cred ca o sa poti scoate bucsa.

post-28990-1271071582_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johny, nu-s deloc lafel. La platforma Golf4/Bora/Octi1 sunt orizontale bucsele posterioare de brat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cu parere de rau va anunt ca va trebui sa-mi schimb iar bucsele, cele prezente pe masina (montate acum 8-9 luni) s-au stricat, banuiesc ca din cauza montazului si a drumurilor noastre ca in "palma"

De data asta voi face montajul eu, acasa, la soare si cu limonada alaturi (sa nu radeti :icon_thumright: )

Pretul bucselor a fost de 20 ron bucata :blah:, arata bine si par a fi rezistente, nu mai stiu exact ce producator dar au fost luate de la Meteor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Are dreptate Andrei Florin si eu am dat 25ron pe bucata acum 1 an si le-am schimbat singur acasa in garaj. Este adevarat ca cei din service iti cam iau pielea de pe tine ca spun ca trebuie demontat aproape tot trenul de fata, dar se poate si fara, cu scule bune si prese, altfel...... nu cred ca e posibil.

Eu am lucrat 2 zile, usor, ca nu ma grabea nimeni, eram in concediu si am inlocuit si amortizoarele. In schimb de atunci, mai exact dupa cateva sapt. mi-a aparut o bataie pe partea dreapta. Nu este mare, este o bataie surda dar se aude mai ales cand merg pe denivelarile facute de autobuze pe la stopuri, daca stiti la ce ma refer. Voi incerca luna viitoare sa schimb capul de bara si bieletele antiruliu sa vedem daca mai face.

Despre bucsele de bascula deocamdata nici o plangere si am deja 20mii km. Sper sa nu fie curand de schimbat ca ..........nu e o fericire si ma refer la schimbat ca pretul este chiar rusinos de mic.

Modificat de skod2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut o tentativa ieri de schimbare, numai ca am renuntat din lipsa de scule bune :icon_thumright:... o sa caut un service cu preturi mai acceptabile momentan, sau daca pretul e prea de tot imi cumpar scule si mai incerc iar :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu gasesti un service cu bani putini mai bine de banii aia iti iei scule si o faci singur. Mie imi cereau ~500ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana acum 2 service-uri au cerut la fel - 150 ron manopera...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am schimbat si eu bucsele de la bascule. Pentru cele mari am ales modelul de pe cupraR care sunt pline si mai dure. Se simt si ca rigiditate dar sper ca cel mai avantajos sa fie ca longevitate. Au fost schimabte si cele mici desi mi-am dat seama ca nu era necesar, dar asa m-am asigurat ca totul este in regula la articulatii. Cu piesele mele, manopera a fost 90 RON si s-a lucrat aprox 2 ore. Cel mai greu este scosul bucselor de pe bascula...Drumuri bune! :)

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Florin

Azi am ajuns si eu la service... sa schimb bucsele bascula, numai ca acolo au constatat ca tb sa schimb si pivotii si bucsele mici... pret aproximativ 500 ron, din care 170 piesele (calculate la pretul de distribuitor, elit + meteor) restul fiind manopera si geometria... ca este varza facuta, masina trage dreapta mai rau decat inainte :(

Pentru extragera/montarea bucselor mari aveau o trusa cu o presa, pe care nu stiau sa o foloseasca, a trebuit sa le arat eu... sa nu mai foloseasca ciocanul... sunt dezamagit de lucrare, dar din lipsa de scule si locatie n am avut de ales, a trebuit sa ma duc la service :|

L.E. pana la urma cum se monteaza bucsele? cu tzamburusul acela sus in ambele parti sau unul sus altul jos? mi-au aratat niste semne pe consola si ziceau ca se pune unul sus (stanga) altul jos (dreapta)

Modificat de Andrei Florin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MarlboroMan

Pe brate sunt niste semne (buline/cercuri in relief) in dreptul carora trebuie potrivit motsul bucsei. Parca erau asezate simetric fata de consola, nu unul sus si unul jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Florin

semnele acelea erau unul sus (stanga) si jos (dreapta) cineva a insistat ca trebuia sa le montez pe ambele cu semnul sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce explici tu am impresia ca nu ai pus bucsele cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Florin

de montat au fost montate dupa semnele existente pe consola, unul sus si unul jos, este corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!