Jump to content

Schimbare bucse bascula


catalinx
 Share

Postare recomandată

Astazi, la 49k km bucsele mele au considerat ca si-au facut datoria si s-au retras.

Pe partea dreapta cam de o saptamana se auzea un zgomot/scartait de cauciuc frecat pe cauciuc.

Cum nici cea de pe stanga nu putea fi prea departe de acest stadiu, dar nu numai din acest considerent, le-am schimbat la La Service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, am si eu o problema pentru care nu gasesc rezolvare in cadrul sectiuni. Am descoperit o noua chestie la Fabia mea si anume niste scartiituri la rotile din fata. Am fost la un service, au verificat suspensii, amortizoare si nimic, au zis ca totul e OK, zgomote normale. Am reusit sa ridic masina cumva la un prieten si am descoperit ca undeva pe la roata exista o garnitura de cauciuc intre doua piese care intra una prin cealalta si care pare roasa de tot. Ei bine, am descoperit in sfarsit acel scartiit ciudat cand misc usor de roata.

Acum, intrebarea e cum se numeste garnitura, din ce ansamblu face parte, cat de importanta e problema si cat m-ar costa rezolvarea ei.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt Dorinctin ...

si nu poti sa faci o poza? Nu-mi vine in gand nimic altceva decat un burduf de pivot.

Modificat de marian_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(ref. la bucata de cauciuc uzat)

Mda, imi pare rau ca nu am putut face poza...O sa incerc sa descriu mai mult:

Angrenajele sunt relativ usor vizibile, langa fiecare roata din fata, spre interior, orientate cu deschiderea spre spate. Amicul (care are si el o Fabie) a verificat la masina lui treaba asta si a constatat ca la el e mult mai fix angrenajul si nu scartiie. Nu stiu cum as putea sa mai descriu. Deci, este o bucata de teava mai subtire care intra intra intr-un inel metalic mai mare iar acel cauciuc scartiitor ar fi trebuit sa fixeze cele doua parti. Scuze pentru limbajul total anti-mecanic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

cred ca e vorba de bucsa bascula brat.

Uita-te aici si vezi daca nu sunt cumva bucsele respective. Sunt relativ ieftine inclusiv cele originale dar se poate pune si de Seat Ibiza Cupra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, astea sunt. Mda, acum avem pe forum si o descriere originala a bucselor...

Multumesc roby_q si marian_c.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite si codul bucsei de seat ibiza: 6LL 407 183

Se potriveste perfect, doar ca suspensia devine putin mai rigida.

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost la reprezentanta skoda sa-mi cumpar bucse in x cu codul 1k0407183E , dar pe codul asta sunt cele normale de fabia cu 2 aripioare. era ceva in x , dar de octavia 2 si erau cu tot cu carcasa din Al. Va rog spuneti-mi de unde se pot cumpara cele in x si ce cod au ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de exemplu, am cumparat de la Volksman, am folosit codul pe care l-ai scris mai devreme si am primit bucsele cu patru brate.

Mai incearca si la altii. Unii nu pot identifica acel cod si nu te pot servi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat ieri bucse in 4 brate. Se vede diferenta fata de cele cu 2 brate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la reprezentanta skoda sa-mi cumpar bucse in x cu codul 1k0407183E , dar pe codul asta sunt cele normale de fabia cu 2 aripioare. era ceva in x , dar de octavia 2 si erau cu tot cu carcasa din Al. Va rog spuneti-mi de unde se pot cumpara cele in x si ce cod au ??

intra pe okazii.ro,-> auto-> fabia e un nene care are toate 3 modelele, cu 2- 4 aripioare si pline. pret decent.

am luat pline, "carcasa" de Al. la 40 lei/ buc. ambalaj frumos, pe cauciuc sunt toate 4 emblemele grupului VAG :icon_cool:.......sa vedem ce fac astea, cele cu 2 "aripioare "...au implinit 30.000...da' se auzea ca limba in clpopt :8:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie!

Am uitat sa precizez (am spus la sectiunea de Polo dar aici am uitat)!!! Se pare ca temporar la reprezentanta NU sunt disponibile bucsele cu X. La comanda codului mentionat de mine depozitul livreaza tot codul vechi. Nu stiu care sunt motivele, am fost asigurat ca situatia este temporara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scimbat azi bucsele, dar tot de alea normale am bagat , din pacate nu am gasit in x si nu mai puteam astepta pana vor fi disponibile la skoda dupa cum zice Blitz . Deocamdata masina se comporta ceva mai bine, e mai rigida, mai stabila, voi vedea pe parcurs cum se comporta. Marea belea e ca la o bucsa a crapat plasticul ala la capat si am lasat-o asa , e vreo problema daca ramane asa ?? manopera 120, bucsele 100.

Modificat de brunsko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu-i o problema faptul ca a crapat plasticul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Or sa se inmoaie dupa 5 zile. Nu vreau sa iti stric dipsozitia dar eu asa am patit. Acum astea in X sunt inca ok. Cat a fost iarna parca se mai inmoiasera, acum cu caldura si-au mai revenit. Ce zici BLiTZ? sau e doar mi se pare mie? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost nevoit sa schimb aceste bucse si nu numai. Dupa 53k sunt la a doua pereche de bielete antirului. bucsele pe care mi le-a recomandat mecanicul sunt cele din poza la pretul de 120 ron bucata. Cele vechi aratau groaznic, apar in poza. Sper sa nu mai am probleme o perioada.

post-22192-1270125556_thumb.jpg

post-22192-1270125556_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, si la mine se comporta inca foarte bine. M-au lasat insa bucsele de stabilizatoare si s-au cam inmuiat amortizoarele. O sa verific starea lor atunci cand ridic masina sa schimb bucsele de stabilizare si revin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul de 120 ron bucata.

nu sunt cam scumpe, pretul include si manopera? cele de cupra pe original costa 38 ron si deocamdata nu deranjeaza cu nimic.

Modificat de Negresa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Operatiunea din service a fost urmatoarea: 120 ron/buc bucsa brat + manopera montat 120 ron, bielete antirului tot la 120 ron/buc, marca Lenforder(sper ca am scris bine) + 40 ron manopera montat bielete...total 640 ron. Si mie mi sa parut un pic mai scump dar toata operatiunea a durat 30 de minute, timp in care am stat linga masina, eu sper ca a meritat si sa nu mai am probleme inca 50k km. Am apelat la acest mecanic la recomandarea colegilor de pe forum, ma refer la cei din Cluj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blah: 30 minute ?!.......10 minute imi trebuie sa scot 2 capace de roti si rotile.......pt. ambele bucse am muncit cam 3,5-4 ore :rolleyes:

Modificat de BLiTZ
no QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mecanicul respectiv are presa numai pentru schimbat acest tip de bucse, nemaifiind nevoie a se demonta toate lucrurile de pe acolo pentru a putea da jos bucsa sau pentru a o pune la loc pe cea noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot e cam mult. Din poza vad ca ai montat bucse in X. Ti le-a achizitionat el sau tu? De unde le-ai luat? Eu de la reprezentanta Skoda le-am luat cu 50 lei.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El a facut tot, piesele de la el, eu m-am dus cu masina si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca pe viitor sa cauti un alt mecanic, asta te-a jecmanit la drumul mare. o bucsa originala costa cum se spunea mai sus cam 50 ron. deci el ti-a luat cam 140 ron diferenta de la bucse+ 120 ron manopera propriu zisa= 260 ron, mult, in iasi gasisem la un service cu 80 ron manopera pentru ambele bucse dar le-am schimbat singur. chiar daca iti permiti sa dai acei bani, tot ar trebui sa facem ceva si sa nu mai cadem in plasa unor astfel de escroci. ca sa-ti faci o ideie despre pretul bucselor poti sa vezi aici http://www.autokarma.ro/detalii_fisa.php?filtru=060

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat tot la el, da omu stie meserie si are presa speciala pentru montare de bucse(in 30 minute sunt schimbate bucsele) nu in 2 ore cat dureaza prin alte metode.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!