Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

corect - cine a conectat unitatea, a legat-o prost - de asta nu mergea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu am gasit pe nicaieri despre asta. Sper ca poate le e de folos si la altii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, depinde de la caz la caz - am gasit/postat - dar fiind atatea posturi/topic-uri, e greu de regasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi dau seama. Am si eu o mica intrebare. Am cb minidot si la caldura nu se mai vede clar pe el. Se poate schimba acel display? Este lipit pe placa prin folie sau are burete conductor sau cum ii zice?

Modificat de VL08UZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de marca ceasurilor - daca e VDO, este folie lipita pe placa. Daca sunt fabricate de BOO, RB*, atunci nu sunt lipite.

 

inclin sa cred ca sunt VDO - ele cam au aceasta problema - un display nou, original, cu tot cu transport, etc... te costa in jurul la 100 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, am primit azi maneta de CC si cablul aferent (China amandoua ). Cablul are 5 fire,

1. unul fara pin (negru/albastru) banuiesc ca asta e alimentarea,

2. unul cu pin mai mare (albastru),

3. unul cu pin mic (alb),

4. unul cu pin mic (rosu/galben)

5. si inca unul cu pin mic (negru/cu un fel de verde deschis)  

 

Din ce am vazut pe forum, se conecteaza asa:

1.pin 2 maneta - albastru/gri in pin 1 mufa intermediara - asta e pinul albastru la mine?

2.pin 3 maneta - rosu/galben in pin 2 mufa intermediara - asta banuiesc ca e la fel ca la mine rosu/galben?

3.pin4+7 maneta - negru/alb in pin 3 mufa intermediara - asta oare e pinul negru/cu un fel de verde deschis la mine?

4.pin 5 maneta - alb pin 9 mufa intermediara - asta banuiesc ca e la fel ca la mine, cel alb?

5. pin 6 maneta - alimentare 

 

Sunt corecte banuielile mele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt corecte - mai putin relevante sunt culorile din kit-ul chinezului....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)))) Asa-i... Ms de raspuns. Nedumerirea mea: cablul ar trebui sa aiba 6 fire? (pinul 4+7 maneta) Si 2 se leaga impreuna in pinul 3 mufa intermediara? De ce cablul primit de mine are doar 5 fire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu legi nimic intre ele, in intermediara.

 

ai doar 5 fire, deoarece 4 si 7 sunt unite in maneta de chinez, si nu pleaca decat un singur fir din mufa, catre pin 3 mufa intermediara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No asa ma gandeam si eu... dar am zis sa intreb mai bine. Ms inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un vw lupo 1.7 sdi, se poate monta tempomat?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Elsa nu apare asemenea diagrama....din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc colegilor (in special lui Spido) pentru raspunsurile date. Tocmai ce am terminat de montat tempomatul. Totul functioneaza perfect. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Cine imi poate recomanda pe cineva care monteaza tempomatul la un golf 4 din 2002 (alh) . Am maneta si cabaljul dar nu ma pricep sa le montez ca  nu vreau sa stric ceva . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, red_viper said:

Pot monta CC pe mașină fără BC?

 

la orice model de Golf 4 Diesel - fara nicio problema.

oricum, la Golf 4 si platforma similara, nu are treaba cu existenta BC-ului.

doar la unele benzinare mai vechi, sub 99... care nu au clapeta electronica, acolo sunt probleme cu montajul

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vreau sa montez un tempomat la un Golf 4 TDI din 2001. Am citit topicul, am gasit pe la inceput un desen (neclar) cu numerotarea mufei intermediare T10e.  Mufa de conexiuni T10e este numerotata? Este corecta numerotarea din desenul meu ?

Numerotare mufa T10e.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are diesel si e ok mufa.Poate lega acolo. Gaseste numerotat si pe mufa, dar ii trebuie ochi buni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!