Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

cel mai bine, verificati inainte de montaj. In general cel de la ambreiaj, este defect - cel de la frana cand are probleme, iti aprinde martorii la bord, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

ma puteti ajuta cu diagrama de conectare pt motor AUM.

vreau sa trag firele de la maneta direct la ecu si am nevoie de nr pin mufa maneta - nr pin mufa ecu, deoarece nu corespund culorile firelor cu cele din poza postata mai sus.

multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pinii urmatori:

4,7 maneta la 38 ecu/5 maneta la 76 ecu/2 maneta la 75 ecu/3 maneta la 57 ecu.6 maneta alimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut. ..la golf 4 1.6 16v AZD din 2002 care este mufa și ce culoare are  la ecu pentru a face legăturile  la tempomat. ..pini și culoarea firelor. Dacă se poate să-mi spune-ți. ..Mulțumesc 

:banghead: ce chior sunt era poza mai sus. ..Scuzați-mă 

Dar pe vag-com nu știu pașii. ..și nici cel care deține acest soft nu știe. ..as vrea și pașii pentru adaptare. ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mufa la ECU - neagra - amandoua sunt negre, pinii sunt numerotati pe capatul mufelor - cand le desfaci, o sa vezi la capatul lor, numerotarea.

pentru activare - pe 01-Engine - faci Login si introduci 11463 - Do it.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc ...si cred ca am sa fac un artizanal ca al tau

33.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate macar tu , gasesti butoane negre.... nu ce am gasit eu atunci.....:biggrin: 

spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

52.jpg

arata foarte bine si chiar intra in contrast alb negru

BRAVO

 

care din fire duce la siguranta 5(culoarea)

 

firul negru de la on-off e cel care are si rosu pe el si duce la butonul di lateral?

 

Modificat de koko38
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite diagrama pentru maneta, pana in mufa intermediara - verifica doar sa nu fie set si resume inversate (nu stiu pe ce diagrama le-am desenat invers) - dar se rezolva usor asta.

conexiuni HM Golf 4.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu cred ca am mufa intermediara....am inteles in topic ca doar glof4 1,9 au acea mufa deja trasa din ecu...poate gresesc dar nu am cum sa verific acum ca ploua la constanta si nu ma duc la masina ca nu pot face nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mufa intermediara doar ca nu ai firele trase de la ecu pana acolo. Si in cazul asta nu mai treci firele prin mufa intermediara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 minutes ago, koko38 said:

eu nu cred ca am mufa intermediara....am inteles in topic ca doar glof4 1,9 au acea mufa deja trasa din ecu...poate gresesc dar nu am cum sa verific acum ca ploua la constanta si nu ma duc la masina ca nu pot face nimic

normal ca nu o ai (de fapt o ai, dar nu ai firele de la ECU la ea).... asa cum s-a postat de o grama de ori, pana acum.

Te duci direct in ECU - faci corespondenta cu maneta direct - te ajuta schema data de mine.... si iti dau acum si pentru ECU. 

Acum ai tot ce trebuie, ca sa faci lucrarea.

p.s. - ploua in toata tara......

AZD.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut florin...uite spune-mi acum care sunt pinii de la ecu,,,pun poza aici si srie-mi tu te rog nr de pin.....daca te uiti ati dai seama despre ce si cum......masina este cea din semnatura....golf4 1,6 16v azd 2002 poate ajuta sa-ti dai seama de nr pinului pentru motorizarea asta...te rog mult..copie poza si scrie tu nr de pin...multumesc

20160426_191021.jpg

am pus cabluri mai lungi ca vreau sa le pun langa avarii deasupra  la suportul de pahare....le butonez mai bine cu dreapta:biggrin:

nu cred ca e neaparat nevoie in maneta de semnalizare(tempomatul)

 

Modificat de koko38
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ai schemele cateva pagini mai in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al-Bandy , eu te inteleg ca sunt schemele mai in spate altele mai sus...problema e ca nu inteleg schema , nici cod de culori nu am sa o iau babeste...eu am pus doar rosu si negru,,tocmai deaia vreau putin ajutor acum de la Florin stiind ca si el a facut una artizanala,poate el deja stie care fir se duce la pinul de la ecu:scratch:,,stiu sigur ca acel fir ce duce la siguranta nr. 5 ma duc direct acolo si gata,,dar cele 4 chiar nu am idee....pentru voi cred ca e simplu,..ati mai montat si stiti,,la mine nu vreau decat sa spune-ti...firul rosu de la resume il legi la pinul cutare,apoi firul negru de la resume il legi acolo si tot asa si cu seting...imi cer scuze dar poate asa sunt eu mai greu de cap...dar nu vreau sa leg aiurea si sa prajesc ecu...multumesc

 

la masina din semnatura am inteles ca sunt pinii cu nr.75,.57,38 si76 de la ECU...dar nu stiu sa-i asez pe fire

Modificat de koko38
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

koko.... daca tu intelegi ceva din poza ta... eu nu prea.

ti-am modificat schema, ti-am trecut si pinii din ECU - deci, acum este mura-n.... stii tu.

 

azd home made.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca acum am inteles....confi20160427_085311.jpgrma te rog daca e asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca da.... fa conexiunile la ECU si vedem dupa aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite

57205042c32b0_azdhomemade.jpg.e72eab7f6ebfd2f2bb2544f1f73d55b7.jpg

20160427_085311.jpg

asta am inteles...oricum ma uit prima oara sa vad care e treaba la passatul ala ...ca la mine am parbrizul crapat putin si mie frica sa nu-l sparg de tot cand dau stergatoarele jos...sunt in dubii cu el,,,pe cand la pasat nu ai treaba cu stergatoarele 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spor la treaba ! 

nu ai de ce sa spargi parbrizul (mai rau) daca lucrezi cu grija

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Al Bundy

Replied: 19 hours ago · Report

pentru ce cod motor ?

 

nu e ok cablajul.ai 2 2 fire care duc direct 12V in ecu si nu e ok. uite o schema:

 

pai uite-l pe cel facut de florin...

 

Quote

 

e la fel ca al meu

57205042c32b0_azdhomemade.jpg.e72eab7f6ebfd2f2bb2544f1f73d55b7.jpg

cred ca am sa scot cablajul si o las balta cu tempomatul la golf4 1,6   2002 AZD,,,ma dau batut

sunt in ceata nu stiu cum sa fac sa nu plece 2fire de + in ecu...imi prajesc calculatorul:banghead:

 

52.jpg

Modificat de koko38
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RECTIFIC penru a se intelege mai bine unde sunt cele doua +

52.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok. Pe schema originala, mai apare un intrerupator, care taie unul din firele catre ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci este bine...si totusi este un singur intrerupator de on-off si parca ai dreptate pleaca doua de + in ecu(adica cele de la switchuri

20160427_085311.jpg

si la mine si la florin sunt la fel ...cel putin asa vad....la florin cel ce da mai departe de la on-off(negru cu rosu si mai gros) duce si la RES si la SET +,de unde pleaca apoi spre ecu....ai vazut si poza lui florin sper...deci sunt identice

Modificat de koko38
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

koko - am facut de multe ori si modelul asta si colegi de forum s-au folosit de schemele noastre - acum, daca nu te descurci cat de cat cu electrica - trebuia sa fie foarte simplu dupa schema facuta - eu zic sa iti cumperi maneta cu tempomat si sa cablezi masina.

sa prajesti ceva in ECU daca trimiti plusuri (doua sau ce ai facut tu acolo..._) pe pinii dedicati tempomatului, nu ai cum... stii de ce  ? pentru ca asa lucreaza tempomatul, trimitand plusuri catre ECU - ca nu lucreaza, daca nu l-ai legat corect - da...asta e posibil.

sincer - mai usor decat am postat schema, nu avem cum sa te ajutam.... si dupa pozele cu cablajul crosetat...cam greu - iar pozele le-ai ucis deja.....:banghead:

 

p.s = Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!