Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

nu, nu ai clapeta electronica la 2001, TDI - ci pedala de acceleratie electronica - nu ai cablu.

 

verifica switch-urile manetei si pedale - ambreiaj si frana, cu VCDS-ul, pe Engine, in blocurile de masura.

 

daca nu te descurci, ma poti suna si te ajut prin telefon.

 

spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara la toata lumea. Am o intrebare (poate s-a mai scris dar nu am citit chiar toate paginile): la o bora 1.9 tdi alh,cu bc cu maxidot, vreau sa montez un tempomat cumparat din china. Vine cu un singur cablu...acel cablu se monteaza intr-una din mufele din cutia de sub stergatoare? Sau mai trebuie confectionat si cablul suplimentar de acolo in mufa de la ecu? M-as apuca sa il montez eu... multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsul prompt. Deocamdata asta ma ardea cel mai tare. O sa revin cu cateva intrebari legate de conexiunea firelor cand primesc maneta. Am inteles ca cele din china nu respecta culorile....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsul prompt. Deocamdata asta ma ardea cel mai tare. O sa revin cu cateva intrebari legate de conexiunea firelor cand primesc maneta. Am inteles ca cele din china nu respecta culorile....

 

pentru Golf 4/Bora sunt ok - la Passat B5 si B5,5 sunt alte culori decat cele din kit-ul de China

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Se poate monta pilot automat pe un vw golf 4 motor 1.4 16V ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate. Ai nevoie de maneta si de cele 2 setiri de cabluri de la maneta la cutia cu mufe si de acolo la ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

am tot citit acest topic dar inainte sa ma apuc de treaba as vrea sa fiu sigur, la un passat b5 2001 1.9 tdi 

intr-un DIY facut de florin pe {cenzurat}

vad ca el zice de conectarea la mufa t15 si in multe posturi din acest topic am vazut de legarea tempomatului la mufa t10 sau ceva de o mufa neaga intermediara ( presupun ca e una si aceeasi), puteti sa ma lamuriti si pe mine va rog cum sta treaba?

am un tempomat luat de pe un seat toledo inca nu am apucat sa iau si firele, presupun ca nu se potrivesc asai?

multumesc

Modificat de rkoste32
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T10 e la Golf, T15 e la Passat.

 

Daca nu gasesti in topicul asta cum se leaga firele la masina ta, cauta in aria de Passat ca sigur gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa fac rost de cablu pentru a prelungi cele 4 fire ce duc pana la ECU pe benzinare(golf 4, conector 121 pini ecu). Aveti idee ce dimensiune AWG au firele ECU? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In AWG nu stiu sa-ti spun ca e masura americana, dar firele au  0,5 mm patrati.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, 

  Pe VW golf 4 tdi cod motor AXR , an 2005 am montat tempomat conform unui PDF gasit p'aici, becul martor in bord se aprinde, se vede pe interfata cand se apasa pedalele, cand se da +/- la tempomat.  S-a modat  am verificat inclusiv la dealer-ul VW si se vede ca e activa functia, dar nu functioneaza. Va rog sa imi spuneti ce sa mai verific, ce sanse am sa fie defecta maneta sa fie ceva montat gresit, sau sa nu fie compatibila masina cu acest tempomat, mentionez ca l-am cuparat de pe un site cu anunturi gratuite este nou.

Multumesc.

Modificat de migspeed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie, daca totul e montat corespunzator si activat, trebuie sa functioneze.

 

maneta se poate verifica in blocurile de masura, pe Engine - cu VCDS-ul - si daca e montat ok, conectata ok.

 

tot asa... si switch-urile de la pedale.

 

la motorul tau, verificati in campurile 006 si 022

 

am gasit f.f.f putine cu probleme la ECU si care functiona cu probleme tempomatul

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda set o vede in blocurile de masura?

Ai vreo eroare stocata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becul martor in bord se aprinde, se vede pe interfata cand se apasa pedalele, cand se da +/- la tempomat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@migspeed, cand activezi tempomatul din butonul on/off, in blocul de masura cu mai multe zerouri (unde verifici butoanele), se schimba ultimii doi de zero in doi de unu? Sau doar unul singur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc mult de raspunsuri,

 Luni voi mai verifica....

@MRC nu prea ma pricep la interfata auto nu am tangenta cu domeniul acesta, dar am vazut ca se schimba in VCDS la blocurile de masura bitii cand activez maneta, cand apas ambreiaj, frana, dar nu am fost atent sa vad cati biti basculeaza din 0 in 1. Luni sper sa am timp sa verific.

@SPIDO nu sunt erori relevante, ceva cu clapeta de la clima, sw de la usa fata, lipse difuzoare spate, atat

Multumesc.

PS sunt sanse sa fie masina resoftata(eu o am de 4 ani si nu am facut nimic in acest sens) la ceva incepatori si din acest motiv ECU sa nu .....

Modificat de migspeed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca totul e ok, valorile ok, cablat bine - se poate verifica ce este cu ECU....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună seara.

Îmi poate spune cineva cât mă costă activarea manetei tempomat cu vag com-ul?

Maneta e montată, doar trebuie activată. 

Știe cineva cât costă și cine ar putea face treaba asta în zona Periș - Snagov, Ilfov?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut !

 

ai facut si conexiunile in ECU - calculator motor - cablajul tras dintre maneta si calculator motor ? daca da, atunci trebuie doar activata.

 

daca nu, degeaba o activezi, trebuie tras cablaj.

 

pentru activare - cauta in aria Prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut dragi golegi.Sunt posesorul unei Bora variant 1.9 tdi pd 131 cai model higt line. Eu sunt noi pe aici si daca s-a mai discutat despre asta imi cer scuze. Uite ce belele am avut. De la un timp nu mai functiona tempomatul. Am tot cautat m'am informat si nimic. Problema consta in felul urmator. Activez pilotu, imi apare in bord martorul ca este activat si nu se seteaza viteza cand apas pe butonul set. Am fost de am pus testerul si maneta imi functiona perfect. Imi dadea o eroare pe senzor viteza. L-am schimbat si la fel. Am stat intr-o zi si m-am tot gandit ce are de nu functioneaza. Si mi-am amintit ca de cand am schimbat cd playerul nu mai functioneaza. M'am dus repede la masina si am scos cd playerul afara sa vad cam de unde ar fi. Am observat ca firul de remote de la cd player este mufat cu un alt fir de culoare albastru cu o dunga alba find original al masinii. Am zis sa le deconectez ca poate poate. Le-am deconectat si am preobat pilotu si functioneaza acum fara problema. Sper ca este de ajutor si pt ceilalti colegi pt ca eu deja nu stiam ce sa ii mai fac. Salut :)

Modificat de VL08UZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!