Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

da, se poate monta pe Golf 4 cu clapeta electronica - 1,6 SR... ce cod motor ? da... oricare dintre cele doua modele

 

am zis dupa cod.... nu daca au cod... cea fabricata in Europa, are 1J0 953 513A - oricum, si cele fabricate in China sunt ok, nu am gasit care sa aibe probleme.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e masina unui prieten, s-a uitat si a spus ca acceleratia are potentiometru, nu cablu.

nu stiu cum sa aflu cod motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se uita in cartea de identitate a masinii....

 

da, merge - daca are clapeta electronica - trebuie tras cablajul pana in ECU, la modelul lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

am zis dupa cod.... nu daca au cod... cea fabricata in Europa, are 1J0 953 513A - oricum, si cele fabricate in China sunt ok, nu am gasit care sa aibe probleme.....

DA maneta cu cod de Europa fabricata in China nu ai vazut ?

 

 

@Muale: tot ce se vinde pe piata acum la pretul de 150-200 lei si au cod de Europa sunt made in china, si as monta oricand una de asta decat un vemo sau Topran.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu am vazut maneta de China cu cod de Europa... pentru ca maneta de China are codul pe sticker mic (si codul incepe cu 18.... nu cu 1J...., lipit in partea superioara... maneta de Europa are codul mare, lipit pe fata manetei, cum te uiti la ea.

 

poate te-ai uitat prin pozele prezentate de chinezi, dar nu vine asa niciodata.... ai gasit tu cu sticker identic cu cel OEM ?... eu nu - si am montat destule - si de Europa si de China...

 

poze cu diferenta stickerelor - cea cu sticker mare este de Europa.

post-30007-0-48344800-1447399953_thumb.j

post-30007-0-03953500-1447399963_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau nu au deloc stiker....am pus cateva de la fratii chinezi care nu aveau cod deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar la cele de G5 te-ai uitat ?


Caut în dezmembrări sa știu ca iau originala.

NU. ca deja poate fi defecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noi si Muale, discutam despre Golf 4 / Bora sau Golf 5 ?

 

nu au legatura, eu am explicat strict diferentele pt Golf 4/Bora, Leon 1M, Octavia 1, Passat b5 si B5,5, Superb 1... - pentru ca Muale sa stie cum sa le identifice.... daca vrea el asta

 

Muale - cumpara una de China linistit... sau comanda in Germania - pe E bay - daca vrei musai de Europa - te duce cam 400 lei kit-ul nou.

 

Mai departe, despre Golf 5, 6, 7 - avem alte topic-uri.

 

eu zic sa ne oprim aici cu O.T.-ul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de golf 4 discutam.

la asta ma refeream din china.

sau modelul din dezmembrari (care in majoritatea cazurilor este maneta originala, folosita). evident ca la cumpararea SH se poate sa fie ceva defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este foarte ok ceea ce vrei tu sa cumperi, cea din China.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de golf 4 discutam.

la asta ma refeream din china.

 

 

eu stiu despre ce discutam .... toate care le gasesti la vanzare - noi - pe OLX, etc... sunt de China - cumpara linistit. Am montat foarte multe - nu am avut probleme niciodata cu ele, pana acum - cele aftermarket sunt de evitate - sunt proaste....am intalnit sa se defecteze repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cautat si in dezmembrari, sa vad ce preturi gasesc.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

una care sa fie ok.... sa arate bine, sa nu fie uzata rau, plus mufa aferenta - cine stie despre ce e vb, o da in jurul la 150 lei.... eu zic sa mergi pe ce am vb noi mai sus. In fine... tu alegi ce vrei.

 

zi placuta si wknd placut, sa avem !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Este cineva in Brasov care monteaza tempomat? Precizez ca am un golf 4 PD cod AJM si mi-am cumparat deja kit-ul, doar ca nu m-as baga la montarea lui :(

Modificat de sylviutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Va multumesc tuturor.In primul liber ma apuc de montaj.Si imi cer scuze ca din cauza lipsei timpului in aceasta perioada nu prea am avut timp sa fac sapaturi adanci.Daca nu ma descurc o sa te deranjez Florin de altfel iti trimisesem si un mail acum cateva zile.

Daca nu te descurc, treci cu cablul si maneta pe la mine si o rezolvam .

Ia legatura cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am scris un mesaj, inca nu mi-a raspuns. Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cine imi zice si mie unde pot gasi wacumul pentru pilotul automat , am VolckWagen Bora , motor 1.9 TDI , 81 CP , fabricat in 2001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai nevoie. Este electronica pedala de acceleratie la tine - doar conectezi maneta, activezi pe Engine cu VCDS-ul si va merge pilotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.6 16v AZD tot electronica e ? Ca ma intereseaza si pe mine pilotul si sa stiu daca iau sau nu maneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin! Am incercat toate variantele , dar nu vrea sa mearga ce crezi ca este de vina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate zice cineva unde se afla amplasat vacumul care actioneaza pilotul automat vw Bora , motor 1.9 TDI , 81 CP , tip motor ASV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are vacuum, deoarece ai clapeta electronica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult , dar unde se afla daca stii cumva  clapeta aia electronica? Mi se aprinde martorul in bord , dar nu se cupleaza... ce se poate face in acest caz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!