Jump to content

Valoare RCA după 2022


andrei0241
 Share

Recommended Posts

Groupama, 12 luni, cu incepere din feb 2025, fara decontare directa, 731 lei. Acum un an am dat 667. Aceeasi masina, aceleasi conditii. Nu am avut evenimente. Deci, 64 lei in plus.

Golf 1.5 tsi 130cp.

Link to comment
Share on other sites

De aia 64 de lei in plus le dorim la City si Euroins sa isi ia medicamente 😉

Link to comment
Share on other sites

Poate știe cineva :

masina mea nu are vin-ul din 17 caractere. 

Cum pot face RCA on-line ?

( Evident voi/pot întreba la broker gizic, însă asta doar după data de 8 ianuarie)

Link to comment
Share on other sites

Si tocmai am citit pe cativa pe net care spuneau ca se modifica calculul politei RCA dupa KW masinii, ca nu mai e rentabil pentru ei sa le tina dupa cilindree. 

mnoh... alte cresteri. 

Bine ca la rulota nu am nici cilindree si nici KW. desi, parca-i vad ca o sa inceapa sa puna dupa volumul remorcii... :))

 

Link to comment
Share on other sites

Deja se calculeaza asa sau e doar initiativa ?

La mine apare 1629 fata de 1616 anul trecut , adica tot aia

Edited by tavitara
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg cum ai platit tu asa putin ... 

Link to comment
Share on other sites

Simplu

1. nu sta in Bucuresti

2. are clasa de BM buna

3. are peste 35 de ani

4. tarifele noi, alea indexate/actualizate intra de la 31 martie (parca).

 

Ca idee, eu am dat aproape 2000 de lei la un 1.5 in iulie 2024. :) 

Link to comment
Share on other sites

Chiar si cu B8, 50% e reducerea maxima ce o poti obtine, viitoarea polita va fi +1000 lei  in cazul de mai sus, daca ne raportam la preturile de referinta vehiculate.

Am o oferta de la Groupama pentru o masina cu motor de 1400 cc, clasa B8, de 719 lei vs 619 lei in 2023, RCA ce expira in februarie.

 

Pentru o masina cu motor de 1500 cc RCA 2023 clasa B8 -685 lei la Groupama, conform tabelului ar fi  +800 lei in 2024, inca nu am primit oferta deoarece RCA-ul expira in mai. Probabil ca tot pe acolo va fi oferta si fara aplicarea criteriului putere motor.

 

 

Intre 30-60 de ani prima scade la trecerea de la  segmentul pana la 300 Kw la +300 Kw. O fi considerand ca  cine cumpara o masina cu +300Kw e mai responsabil pe sosea, probabil.

Edited by halamadrid
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cristi511 said:

Simplu

1. nu sta in Bucuresti

2. are clasa de BM buna

3. are peste 35 de ani

4. tarifele noi, alea indexate/actualizate intra de la 31 martie (parca).

 

Ca idee, eu am dat aproape 2000 de lei la un 1.5 in iulie 2024. :) 

 

Inchipuie-ti ca nu m-am intrebat doar asa ..ca prostu'-n targ... :rolleyes:

 

Si eu bifez (aproape) toate punctele respective, mai putin nr 1. Si eu am reinoit tot in vara trecuta (Iulie 2024) , tot la Allianz, ba mai am si pachet cu Casco Allianz, mai sunt si clientul lor de ani buni, si am platit 1817 lei. Si nici nu am masina de 400 CP. Si mai stiu foarte sigur ca cea mai ieftina oferta de RCA pe care o puteam avea era undeva la 1600 lei, la altii.. 

Deci...intelegi dilema mea ? Ca locatia sa conteze x 2.5 , nu stiu ce sa zic... :scratch: 

Edited by CristiALF
Link to comment
Share on other sites

Pai da, e cam x2 B/If vs restul tarii.

 

Am platit atat locuind intrun sat..nu in vreun oras mare. Doar ca nu aveam BM si nici varsta.. :))

 

 

Edited by cristi511
Link to comment
Share on other sites

Eu as plati si 2000 de euro RCA doar sa am iar 38 de ani 😇

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, cristi511 said:

Pai da, e cam x2 B/If vs restul tarii.

 

Am platit atat locuind intrun sat..nu in vreun oras mare. Doar ca nu aveam BM si nici varsta.. :))

 

 

Ok...daca zici tu...

In orice caz, din cate am vazut cu noile tarife pe 2025, se duce si aceasta diferenta, am vazut ca va ramane una marginala..

Link to comment
Share on other sites

@CristiALF @cristi511 imi cer scuze, v-am indus in eroare. Anul trecut am platit 904 Lei. (699 lei am platit in anul 2023/2024 si doar acea polita o aveam salvata in telefon..).

Atasez politia actuala si oferta primita in vara 2024.

Conform noul tabel ar trebuie sa am sub 1100 Lei si anul viitor.

 

 

 2069938160_RcaRS3.thumb.jpg.157af6524929d495c13210560f589eff.jpg1560238244_ofertarca2024.thumb.jpg.cdc641be0c4cede09ac6dddd16822084.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ei... esti tu chitra ca nu vrei sa iti faci la Omniasig :P 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Exista vreo limitare in numarul de masini pentru care acelasi proprietar poate avea aceeasi clasa BM ?

Link to comment
Share on other sites

LA mine toate 3 au bonus maxim

 

Doar ca trebuie sa vezi si reversul medaliei, daca faci accident din vina ta si scade cl;asa de bonul scade la toate

 

Link to comment
Share on other sites

Da, asta cu scaderea e stiuta insa citisem undeva cum ca maximul ar fi 3 masini, cu toate ca prin legi nu gasesc nimic stipulat. Merci!

Edited by akon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
passat19tdi

Stie cineva cat ar fi asigurarea la 1.2 51kw, varsta 29ani, oras Timisoara, femeie, fara istoric B0?

Link to comment
Share on other sites

Nenciu Victor

Salutare, la masina mea fiind pe firma, anul trecut la Grupama am dat 1050 lei, anul acesta am facut pe eMag o simulare si voi plati 890 lei :D 

Puteti pe eMag sa verificati, preturile, nu cred ca mai trec prin cabinete de broker ... La sectiunea auto, asigurare RCA. Va trebuie datele din Buletin si Cartea de Identitate. Puteti face si pe persoana fizica si juridica. Si va da mai multi asiguratori :)

Link to comment
Share on other sites

Emag este broker de asigurari... deci poti incerca la orice broker: preturile sunt cam la fel pentru ca se extrag din aceeasi baza de date 😉

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mi-am refacut RCA pentru anul viitor (valabialitate de la 1 Iulie), Allianz, decontare directa, 12 luni, 1876 lei.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mi-am refacut si eu astazi (de maine preturile nu o sa mai fie plafonate, si posibil sa apara scumpiri), Allianz, fara deconatare directa, am Casco tot la Allianz, 12 Luni, Arad, 2.480 cmc, B8 - 1054 Lei. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!