Jump to content

Valoare RCA după 2022


andrei0241
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

@SwatKat 6 luni banuiesc la asa valoare buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Valoarea RCA-ului obtinut orin BAAR este cat tariful de referinta x reducerea BM sau tarif referinta x 1.36 x BM?

Modificat de AlexLGN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tarif referinta x 1.36 x BM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCA Groupamma - 600 lei pt 6 luni si 650 pt 12 luni, fara decontare.

Nelamurire: daca mai trec si alti utilizatori, creste la 850/an. Nu-mi amintesc sa fi avut clauza asta la Allianz dar ma intreb daca asta inseamna ca asigurarea nu acopera accidentele cauzate de alti soferi? Aveti idee exact ce inseamna asta mai exact? Mutumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, mishulica29 said:

Tarif referinta x 1.36 x BM

Atunci de ce naiba mai e tarif de referinta daca il sarim cu 36%...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut.Nu numai ca nu s-a intamplat nimic cu plafonarea rca promisa,dar a crescut din nou in ultima perioada cu 10-15%,am ajuns sa platesc la clasa BM 8 pe care o am de zeci de ani ,fara dauna niciodata cat s-ar fi platit acum cativa ani la clasa B 0. Clasa BM nu are nici o valoare la ritmul in care se modifica/cresc tarifele doar ca platesti mai putin decat altii in rest nici un bonus,dimpotriva sume foarte mari de plata pentru cei care nu au avut dauna timp foarte indelungat . Si atunci intreb ,unde este clasa bonus malus cand mi se majoreaza/dubleaza/tripleaza tariful de la un an la altul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facui o simulare... 1984cc, <40ani, B6 - 1500 de lei cel mai ieftin. 

Bagai un ochi pe https://www.baar.ro/asigurati-cu-risc-ridicat/ de la 960 urcai la 1079... Boon ;))

Daca nu fac vreo tampenie, la anu am 925 de lei. Asta daca nu actualizeaza iar in sus BAR-ul Tarifele de referinta ;))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Exista vreo penalizare in ceea ce priveste tariful daca nu exista continuitate a RCA'ului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu daca nu exista continuitate la RCA, trebuie sa astepti 48 de ore pana se activeaza noua polita de RCA, deci nu se aplica penalizari.

Modificat de bbv1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 23.08.2022 at 16:32, zidanne a scris:

Facui o simulare... 1984cc, <40ani, B6 - 1500 de lei cel mai ieftin. 

Bagai un ochi pe https://www.baar.ro/asigurati-cu-risc-ridicat/ de la 960 urcai la 1079... Boon ;))

Daca nu fac vreo tampenie, la anu am 925 de lei. Asta daca nu actualizeaza iar in sus BAR-ul Tarifele de referinta ;))

 

Ei bine, 

Acum 2-3 luni am zis sa ma uit la RCA. Stiam ca fara accident, etc...trebuia sa creasca Bonusul si aveam de plata la asigurare undeva pana in 900 ron. Acum ma uit cu stupoare sa vad ca .... e minim 1200 RON.  Sa le stea in gat... 
1.9 TDI - 33 ani (cred - nu stiu exact cati mai am) - B2. 

image.thumb.png.3169ea569d9f07c87a34a45b54e46176.png

 

Si tarifele de referinta:

image.thumb.png.67ff059ea631b6f34f6673d73860a580.png

Nu inteleg de ce prin presa se tot vehiculeaza ca au scazut preturile asigurarilor cand de fapt ele sunt mai mari... 

Edit: pt cine are chef de citit si studiat cum se calculeaza: ASF_tarife referinta RCA.pdf

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

S-a introdus posibilitatea de a semna constatarea amiabila electronic, fara a mai fi nevoie de exemplarul fizic.

 

Aplicatia se numeste "Amiabila" si poate fi descarcata de pe Google Play si AppStore.

 

Google Play: aici

App Store: aici 

 

Exemplarul fizic de constatare ramane si el valabil pentru completare.

 

Acum brokerii au obligatia de a afisa in ofertele pe care vi le trimit si prima neta.

 

Prima de asigurare neta reprezinta costul asigurarii fara comisionul perceput de broker.

 

Daca broker-ul accepta vanzarea politei la prima neta, puteti beneficia de un RCA mai ieftin -> trebuie sa fii nebun sa vinzi RCA fara sa incasezi un comision, fie el de 1% :) 

 

Pentru un RCA mai ieftin, va mai puteti adresa si la BAAR urmarind pasii de pe site-ul acesta dar tineti cont ca procesul de ofertare de catre BAAR poate dura pana la 20 zile de la solicitare.. Deci cel mai bine este sa solicitati oferta cu minim 20 de zile inainte de expirarea politei RCA pentru a fi siguri ca o primiti in timp util, s-o puteti reinnoi cu continuitate.

 

Quote

28 FEBRUARIE 2022

 

Quote

Clasa Bonus: B4

Sex: M

Varsta: 23

Domiciliu: Bucuresti

 

Autoturism: VW PASSAT B7 2.0 TDI

Capacitate cilindrica: 1968 cmc

Putere: 125 kw

An fabricatie: 2013

Masa maxima autorizata: 2100 kg

 

Perioada ofertare: 6/12 luni cu si fara decontare directa.

 

Tarif de referinta ASF (August 2021) pt categoria de varsta si capacitate motor pt RCA 12 luni: 1.628,00 lei

Cel mai ieftin tarif 12 luni returnat: 1.738,37 lei, asigurator: GROUPAMA

 

La calcularea ofertelor anul trecut, inainte de insolventa City Insurance, prima de asigurare se afla in intervalul 900,00 - 1.100,00 lei.

 

 

Referitor la pretul RCA, mi-am calculat o oferta si acum trebuie sa platesc 2.500 lei/ an, cel mai ieftin Omniasig.

 

Dimpotriva, acum am si B5 nu mai am B4.

 

"Asigurarile s-au ieftinit" :)) 

 

Modificat de dvidoe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Update: 
A aparut Allianz cu o suma frumusica de tot! 
image.thumb.png.f3a38a08a1d975e545731d68d2433ad7.png

 

Asa ca , am zis de ce sa nu incerc direct la ei pe site: 

image.thumb.png.49fea06673fbc9b25c8849cb899c8c78.png

 

Asadar, m-am facut cu asigurare la 950 RON /1an. 33 Ani, B2,  masina din semnatura. 

Incercati si direct la "producator".  Merita. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, Emy D said:

Incercati si direct la "producator".  Merita. 

Merita....dar nu pt toata lumea :)

La Capitala preturile sunt altele ...36 Ani B8

 

Screen Shot 2022-10-29 at 19.26.40.png

Screen Shot 2022-10-29 at 19.26.56.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot la Allianz am gassit oferta mai buna direct la ei fata de ce primeam de la ottobroker (unde oricum Allianz aveau oferta buna comparand cu restul asiguratorilor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era o vorba din popor: sa nu-ti faci asigurare ieftina. Asadar, luati de-aia scumpa de la Euroins :))

Inca ma mir ca  am prins asa oferta buna de la Allianz. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Allianz (la ei pe site) 1898 lei.

Grawe 1596.79 lei

rca.jpg

Euroins a luat-o razna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu dacă ei sau site-ul unde ai făcut simularea...

Mie îmi expira pe 21...și am primit oferta asta...

 

IMG-20221102-WA0005.jpg

IMG-20221102-WA0006.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am Omniasig, ma interesa tot Omniasig sau Allianz.

Diferenta dintre poze e de 3 saptamini, au luat-o razna.

Octavia 1.0tsi Bucuresti, B6, 41-50 ani.

111.jpg

112.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Platita acum cu incepere din 11 ianuarie - 1374 cu decontare directa la Generali 12 luni B7

1304 era fara decontare directa asa ca decizia a fost usor de luat

1291 era la Groupama fara decontare si 1480 cu decontare directa

Cea mai ieftina era la Euroins - 1254 fara decontare directa

 

Am facut la Generali ptr ca la ei am avut mereu si nu am avut accident , deci e o societate sigura :Driver:

 

Polita anterioara : 1268 lei pe 12 luni la Generali , fara decontare directa

 

Masina din semnatura , 52 ani

Consider ca e pret decent si corect

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1100 - generali, 12 luni, fara decontare, 42 ani, masina din semnatura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ptr Ateca anul trecut la Grupama am plătit 703ron, fără decontare directă, B6. Acum polița costă 705, la B7. Super decent, ținând cont că ptr cealaltă mașină de la 1285 acum va fi 1720

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe ce site luati ofertele pe care le trimiteti la BAAR? "IMPORTANT: Nu reprezinta oferte pe baza carora se analizeaza incadrarea in categoria asiguratilor cu risc ridicat calculatiile rapide/simularile de pret efectuate pe diverse platforme online deoarece acestea nu contin toate informatiile obligatorii enuntate mai sus."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trimis ofertele de la fiecare asigurator in parte. Nu de pe emag sau alte site-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • voinea changed the title to Valoare RCA după 2022

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!