Jump to content

Valoare RCA după 2022


andrei0241
 Share

Postare recomandată

Dupa falimentul City, distributia preturilor asigurarilor s-a schimbat radical. Oricum, ideea de baza e importanta indiferent de unde a cumparat unul sau altul asigurarea in particular si la ce pret. Din moment ce tu iti alegi asiguratorul, tu ar trebuie sa beneficezi de pe urma acestei alegeri. Restul cu statul si ASF samd ... evident ca este o problema aici si un punct de vedere valid. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred, din ce-am citit atunci cand s-a modificat legislatia in forma actuala actuala, ca cel care a facut un accident poate fi chemat in instanta, in solidar cu asiguratorul daca partea vatamata considera ca nu este despagubita suficient.

Imi aduc aminte ca pana a se admite chemarea in instanta in solidar mai sunt ceva etape de trecut.

 

Nu stiu sa existe inca un asemenea caz, popularizat, dar cred ca exista cadrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil se va ajunge la 2-3 asiguratori care sa isi imparta feliile de tort

Cu cat mai putini asiguratori , cu atat mai mari vor fi preturile politelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am primit oferta de continuare a asigurarii RCA de la Groupama si interesant, e mai ieftina cu 70 lei pe 12 luni decat una echivalenta Groupama pe aceeasi perioada cumparata de la un broker cu notorietate. Concluzia: faceti o calculatie si la sediul asiguratorului si poate economisiti de doua pizza... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca RCA-ul costa 7-800 lei atunci diferenta aia este comisionul brokerului (pentru ca ei au cam 10%). Daca esti "sigur pe tine" mergi asa si il "sari" pe broker.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai sunt permise diferente de pret intre brokeri de cativa ani. Intri pe un site gen emag, introduci datele si ce pret iti returneaza acela este valabil la toti brokerii

Iar aia cu asigurarea pe 6 luni mai scumpa decat cea pe un an este probabil capcana de marketing. Sunt multe persoane care cer din start pe 6 luni crezand ca platesc la jumate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

RCA Generali pe 12 luni, B3, pentru 1.5tsi, permis de 15 ani 757ron. Cu decontare directa era 978, dar avand casco n-am mai optat pentru aceasta.

Modificat de Adi_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCA Groupama 1.4 Tsi 140 cp,  B6, 660 lei/12 luni fara decontare dorecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCA Groupama B0 permis de 2 ani - 2800 lei / 12 luni, fara decontare directa. 😝

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa procedura la BAAR pentru asigurati cu risc ridicat, mai scazi cu 100-200Lei, in functie de grupa de varsta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@z e n i t hpreturile vor fi la fel la toti brokerii, dar uneori (in cazuri rare) brokerul poate spune clientului ca renunta la comisionul lui si asa clientul mai castiga 10% (sau cat mai e comisionul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca bine imi aduc aminte, procedeul asta e ilegal. 
Totusi, mai e optiunea sa mergeti direct la asigurator si sa luati asigurarea mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce procedeu e ilegal ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acela de a mai lasa din comision. Dar poate am inteles eu gresit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti brokerii au comision care e calculat, nu e ilegal sa decida sa nu isi ia comisionul de pe tine, nu prea e subiect discutabil pt a nu starni discutii in lumea asigurarilor dar Emy are dreptate.

Personal am platit RCA mai putin decat totalul general pt ca persoana respectiva (broker) e din familie :D

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
moise.daniel78
On 4/25/2023 at 8:08 PM, cxr2test said:

Toti brokerii au comision care e calculat, nu e ilegal sa decida sa nu isi ia comisionul de pe tine, nu prea e subiect discutabil pt a nu starni discutii in lumea asigurarilor dar Emy are dreptate.

Personal am platit RCA mai putin decat totalul general pt ca persoana respectiva (broker) e din familie :D

 

 

am citit un articol https://docexpress.ro/blog/risc-ridicat-baar/ dar mi se pare complicata procedura mai ales ca nu stii niciodata care sunt tarifele de referinta sa le comparii cu cotatiile. a aplicat vreo data cineva si a si obtinut tarife rca mai mici, cum zic ei, in limita legii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Laurentiu_LWR

Aprilie 

Jeep Renegade 2.0 -12 luni Groupama Clasa B/M 4 -1264 RON Persoana juridica.

Mai

VW Bora 1.9 -12 luni Grawe Clasa B/M 7 - 1206 Ron Pers fizica,Bucuresti...37 Ani.

 

Ambele fara decontare directa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci...s-au "ieftinit" :))

Sau blocarea preturilor la nivelul de anul trecut inseamna implicit preturi mai mari... :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Audi RS3, 400 cai, 2.500 cmc,  36 Ani, B8 - am facut la Allianz, cu 699 Lei/1 an  - Arad

 

Anul trecut a costat 670 Lei.

 

1451996686_WhatsAppImage2023-07-25at13_20_29.thumb.jpg.6c1bbe993a1a5227b71ff5d2b15eb6b9.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arad = in oras sau in judetul Arad?

 

Pentru ca sunt diferente semnificative intre a locui intr-un oras (=risc mai mare de accident) sau intr-o comuna/sat din judet. 

 

Au am facut la inceputul lunii RCA pentru mun. Arad (tot B8, etc) si a fost cam cu 100 de lei mai scumpa decat anul trecut (cu decontare directa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pff ..ce preturi...

Eu am refacut RCA la Allianz (ca parte a pachetului RCA + Casco), acum 1.5 luni, pentru masina din semnatura, B7, 4 rate, IF, si am ...1884 lei. :Computer:

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care multi ? 180 ?? :wacko:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!