Jump to content

Masini electrice - pretul "carburantului" (curentului) casnic


Doc Morelli
 Share

Postare recomandată

1 hour ago, Sparkyson said:

Si gazele se scumpesc. Cum o sa fie sa iti incalzesti casa cu 2000 de lei pe luna?

 

Nu mai bine investesti banii aia in termoizolatie suplimentara?

Apoi, banii economisiti sezonul (sau sezoanele) urmatoare in niste panouri fotovoltaice si incalzesti (cel putin partial) cu aerul conditionat?

In momentul asta esti aproape independent energetic, iar banii pe care altii ii dau pe facturi tu ii poti folosi in investitii (o pompa de caldura, de exemplu) sau ii economisesti.

Faci o eroare fundamentala. Crezi ca 90% din oameni au bani sa plateasca facturile si sa puna deoparte pentru investitii. Tot ce crezi ca economisesti dupa o termoizolatie va fi dizolvat de inflatie. Oamenii aia traiesc de la un salariu la altul. Si atat. Acei oameni nu vor mai putea plati si atunci vor fi subventii si mai mari, ca nu prea poti sa ii lasi in frig, indiferent de ce cred unii. Iar restul vor plati si mai mult.

La fel si la curent, subventionezi pe cei care consuma putin, sa spunem 150 KW/h pe luna si ii arzi pe ceilalti.

Dupa care daca nu ai revolte sociale, poti fi sigur ca vei avea un spectru politic extremist cu un posibil roexit la orizont. Ai fi surprins sa vezi ce memorie scurta au oamenii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

49 minutes ago, dercos said:

Faci o eroare fundamentala. Crezi ca 90% din oameni ...

Nici eu si nici @Sparkyson nu am vorbit despre problema celor care abia au bani sa-si plateasca facturile. Asta ai pus tu de la tine ca sa ai ce critica. "Om de paie".

 

Solutiile tehnice existente pentru "independenta energetica" din pacate nu sunt accesibile pentru acesti oameni.

Noi nu am discutat cazul acestor oameni care abia au bani sa-si plateasca facturile pentru ca stim si noi foarte bine care este situatia. Nu ne spui nimic nou.

 

Insa nimic din ceea ce am propus eu sau Sparkyson nu impacteaza negativ pe acesti oameni.

Ba din contra, consider ca daca s-ar fi subventionat termoizolarea in loc de subventionat gigacaloria, pe termen lung ar fi fost mai bine pentru acesti oameni.

 

1 hour ago, The_Ego said:

Statul si aici e vorba de orice stat nu va vrea sa aiba populatia independenta pt ca astfel nu isi mai trage venituri din taxe. 

 

Banii din taxe s-ar fi putut lua si altfel, nu asta-i problema.

Eu nu cred in teoria ca statul intentionat a vrut sa ne tina dependenti de energie.

Eu cred ca este vorba doar de incompetenta si lipsa de viziune.

 

 

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 minutes ago, kolfleading said:

consider ca daca s-ar fi subventionat termoizolarea in loc de subventionat gigacaloria, pe termen lung ar fi fost mai bine pentru acesti oameni.

Asta se face de vreo 15 ani prin Bucuresti, la blocuri. Bine, de fapt, doar anvelopare. Dar calitatea materialelor si a lucrarilor a fost execrabila, pentru ca s-au facut doar pe parandarat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 minute în urmă, kolfleading a scris:

 

 

Banii din taxe s-ar fi putut lua si altfel, nu asta-i problema.

Eu nu cred in teoria ca statul intentionat a vrut sa ne tina dependenti de energie.

Eu cred ca este vorba doar de incompetenta si lipsa de viziune.

 

 

E o discutie ampla si off topic, insa eu cred ca sigur nu e vorba doar de incompetenta si lipsa de viziune.

Se prefera taxarea populatiei captive, in loc de colectarea si controalele pentru evaziune fiscala. Unde mai pui ca daca esti om cinstit ajungi sa platesti si 2x CAS, 2x CASS..furt al statului pt ca nu iti ofera concret nimic inapoi. Pe cand baietii destepti fac evaziune cu TVA si statul nu ii deranjeaza.

Colectam mult de la putini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The_EgoEvident, cauza se afla in profunzimea problemei. Dupa standardele mele, un roman care isi permite o masina de minim 30k + finantare, ar trebui sa aiba capacitatea de a trece de gandirea superficiala dar....

Prin situatia asta, nu poti sa treci decat daca te remontezi, intr-un fel sau altul, si sa continui sa inveti. Dar... ce faci daca la urmatoarele alegeri vor castiga cei care au dat bani sa nu moara "romanii de foame"?

 

Poate ca situatia divagheaza de la subiect dar castiga in relevanta. Avem niste colegi pe aici care sunt capabili sa argumenteze si sa relationeze si carora le citesc cu mare atentie posturile. Pe de alta parte sunt destui cei care nu cunosc niste principii de baza ale economiei (macar marginal).

As ruga moderatorii sa lase subiectul mai departe, avem tot timpul ceva de invatat de la altii. La urma urmei, cica, discutia in contradictoriu e privilegiul oamenilor intelepti. Macar mai invat si eu ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suntem in al 8lea an lideri in deficit de colectare a TVA in UE. Doar in 2018 Romania a pierdut 6.6miliarde euro din lipsa colectarii, iar in 2019 sunt 7.4miliarde.

Noua ni se prezinta declaratii ca nu se vor introduce noi taxe ca pe un favor al guvernantilor. Nu vad cum sa mentii un deficit de colectare constant de peste 33% din 2014 incoace fara a fi ceva deliberat. Bulgarii nostri dragi sunt la 10%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!