Jump to content

Masini electrice - pretul "carburantului" (curentului) casnic


Doc Morelli
 Share

Postare recomandată

Preturile cresc de la o zi la alta, peste o saptamana o sa treaca si la Enel de 3 lei/kWh. In decembrie si la Engie era 1.xx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ti-am aratat eu mai sus este pretul pe care o sa mi-l bage incepand cu 18-Ian-2022, pentru 12 luni.

Scrie si pe poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kolfleadingcare e diferenta fata de pretul actual? Intreb fara legatura cu masinile electrice, pentru ca tre sa schimb si eu contractul.

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi eu aveam 0.23 fara taxe si ajungeam la 0.7 cu taxe, din martie o sa am 0,669 fara taxe si ajunde la 1.13 cu taxe, deci cam dublu.,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am creat topicul acesta pentru a putea discuta linistiti despre pretul curentului casnic pe care multi dintre noi il folosim pe post de carburant. O sa va rog sa va limitati discutiile despre pretul curentului casnic doar la acest topic.

 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0.66 lei/kWh pret final la Hidroelectrica pentru 1 an de acum incolo. Voi vedea cum vin facturile lunar ca pretul e prea bun...

Modificat de VickEnd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kolfleading De unde ai oferta aceea? Pe site nu sunt acele preturi la Enel Fix Online si nici in ce am primit pe mail nu am. Nici pretul la abonament nici la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@VickEnd cum ai prins oferta la Hidroelectrica, cat timp ai asteptat sa-ti dea contractul? Astept si eu de cateva saptamani si nu se misca nimic.

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers la ei la sediu. A durat cam trei saptamani pana sa am contract.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Cluj exista o sucursala Hidroeletrica, in majoritatea localitatilor din tara, nu.

 

Sunt informatii la ei pe site. Nu cred ca au  personal suficient care sa se ocupe de o avalansa de cereri pentru noi contracte, nu sunt distribuitori de  energie de traditie  pentru clienti casnici.

 

https://www.hidroelectrica.ro/article/978b5449-841c-8d34-2548-8ea9d20735f9

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sucursala din Cluj deserveste mai multe judete: Cluj, Bistrita-Nasaud, Salaj si altele. La fel alta sucursala va deservi judetele din vecinatate. Chiar daca nu au program cu publicul, o vizita acolo si o rugaminte nu strica. Tanti de la Cluj a fost foarte de treaba, nu s.a aratat deranjata. Dimpotriva.

 

De accord ca nu s.au asteptat la atatea cereri, din cauza aceasta exista si intarzierile cu semnarea contractelor.

 

Dar la ce pret au, eu zic ca merita bataia de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vad Hidroelectrica fiind varianta cea mai buna. Sper ca pe viitor sa nu creasca (mult) preturile. Pana la urma n-ar avea de ce, apa la fel curge la vale :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ingrijoratoare vestile pe aici.

 

Pot sa confirm, din cercul de cunostinte, ca Eng|e a ofertat pretul de 3,3KW/h fara TVA si ar intra in vigoare pur si simplu, indiferent de pretul din contractul in vigoare (au cerut lamuriri).

Altii au primit de la e0N un pret de 2,51Lei/KWh cu aplicare imediata, indiferent de contract.

Sunt persoane care folosesc 800-1.100KWh/luna, masinile si casa, cei care sunt la Engie deja isi fac calcule peste calcule, ajung la facturi de minim 4.200Lei doar pe electrica.

 

Nu mai vorbim de gaz, unde s-a primit instiintare de pret cu 1,58Lei/KWh, adica 16,84Lei/1m3 de gaz, adica 2.000-3.000Lei/luna, insa aici o sa fie si subventia, mai scade.

Tot cred ca n-am facut bine calculul...sper.

 

Am mai intrebat persoane care sunt destul de in tema cu piata energiei si tema comuna este ca toti se vor alinia cu preturile, Engie doar a avut nesansa, sau nu-i pasa, pentru ca este prea mare, sa anunte primul.

Urmeaza si ceilalti, poate nu la 3,3 fara TVA, dar un nivel de 2,5 - 2,8Lei/KWh este de asteptat.

Inteleg ca cei care au Hidr0/au reusit contract, sa fie atenti  la facturi (cand/daca o sa vina) si daca o sa le rezolve cineva reclamatiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Sare si pretul la petrol imediat, sa nu fie discriminare. Oricum iarna asta va fi un punct de cotitura pentru cam tot ce inseamna "Energie Verde 💸" si multe bule aberante se vor sparge, din pacate cu costuri economice nasoale. O sa fie la mare cautare cartile de chimie anul urmator, poate ne mai revenim din vise si cautam solutii serioase.

 

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, VickEnd said:

Sucursala din Cluj deserveste mai multe judete: Cluj, Bistrita-Nasaud, Salaj si altele. La fel alta sucursala va deservi judetele din vecinatate. Chiar daca nu au program cu publicul, o vizita acolo si o rugaminte nu strica. Tanti de la Cluj a fost foarte de treaba, nu s.a aratat deranjata. Dimpotriva.

 

De accord ca nu s.au asteptat la atatea cereri, din cauza aceasta exista si intarzierile cu semnarea contractelor.

 

Dar la ce pret au, eu zic ca merita bataia de cap.

Cazul tau a fost unul fericit, dar scrie clar unde se trimit contractele. Daca 5000 de clujeni s-ar duce  saptamana viitoare  la tanti de la Cluj, nu stiu daca ii poate ajuta pe toti.

Cat despre sucursale unde ar putea sa bata la poarta cei din judetle invecinate, cei din Iasi ar putea sa traga o fuga pana la ... Bistrita.😀

Valabil si pentru inca 40 si ceva de judete, in tara existand dor 7 sucursale Hidroelectrica plus sediul de la Bucuresti.

 

Da, pretul e excelent, speram sa fie accesibil si accesul la un contract cu Hidroelectrica.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, Johnny Bravo said:

@kolfleading De unde ai oferta aceea?

Nu e oferta, e instiintare ca ala va fi pretul de la 18.01.2022

Am contract Enel Fix Online cu 0.68 lei / kWh (cu taxele incluse) si expira in 17.01.2022

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, halamadrid said:

Cazul tau a fost unul fericit, dar scrie clar unde se trimit contractele. Daca 5000 de clujeni s-ar duce  saptamana viitoare  la tanti de la Cluj, nu stiu daca ii poate ajuta pe toti.

 

Cererile de pe email sunt luate la rand si vor fi procesate. Ce lasa de dorit este comunicarea, macar daca s.ar sti cand se vor lua in lucru, dar nu se primeste nicio informatie de la ei pana vine email.ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, Doc Morelli said:

 

Sare si pretul la petrol imediat, sa nu fie discriminare. Oricum iarna asta va fi un punct de cotitura pentru cam tot ce inseamna "Energie Verde 💸" si multe bule aberante se vor sparge, din pacate cu costuri economice nasoale. O sa fie la mare cautare cartile de chimie anul urmator, poate ne mai revenim din vise si cautam solutii serioase.

 

 

Serios? Ne informam de pe Russia Today?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kolfleading, oferta ta spune că prețul tău rămâne neschimbat de la 18.01.2022, deci nu ai nicio creștere dacă îți păstrezi contul myenel și factura electronică.

Spun asta fiindcă și eu am primit o ofertă asemănătoare prin iunie, doar că sunt o idee mai mici tarifele care se păstrează.

image.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la anomaliile Eng|e, astazi pe comparatorul ANRE vand cu 4,28LeiKWh fara TVA curentul electric.

La ofertele pe site au pastrat 3,3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pret kwh mediu in D 31 centi pt consumatori casnici. La statiile de incarcare auto, variaza intre 39 si 79 centi. Nu sunt date "din auzite", le-am luat de la furnizori. Statiile publice nu sunt obligate sa afiseze pretul kwh....

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudate variatii de preturi, crestere va fi sigur si mare din pacate pentru toata lumea. 

@kolfleading in ce data ai primit oferta de schimbare de pret daca nu este cu suparare?

Eu am primit in decembrie si difera putin mai mult de a ta.

 

enel.JPG

enel-fix-online.jpg.824668285731ccfc6c5a1f498508b396.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!