Jump to content

Masini electrice - pretul "carburantului" (curentului) casnic


Doc Morelli
 Share

Postare recomandată

Subventiile sunt platite din bugetul de stat, buget constituit din taxele si impozitele platite de catre toti contribuabilii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent de unde sunt platite din bugetul de stat, rezultatul este acelasi.

 

Dar sunt platite din profitul companiilor de care am spus, in functie de profitul lor s-au stabilit si limitele de subventie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, dadu said:

Dezastru? Nici pe departe, e doar o reglare naturala de cerere si oferta.

Intrebarea e daca va intelege vreodata natia asta ca asta e rezultatul votului fara cap pe care il dam....?

Nu, nu e deloc natural, atunci cand oferta e castrata intentionat. Si nu are nimic de-a face cu votul. Dezastrul este usor de preconizat: inflatie, falimente, scaderea puterii de cumparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oferta e castrata pentru ca psihicul cuiva, caruia ii spune ca "se poate". E atat de fizologic ca ii poti spune natural.

Are de a face absolut totul cu votul pentru ca Statul e cel care are controlul Energiei si el e cel care trebuie sa aibe grija sa nu se ajunga aici. Daca nu vrei sa ai treaba cu votul/Statul, iti produci singur energia electrica.

Te descurci cu asta dar cu gazele, nu prea vad solutii...

Inflatia nu e un dezastru, e o consecinta a dereglarii echilibrului cerere-oferta si a unor indivizi a caror lacomie nu are limita. La fel e si deflatia dar asta chiar e nasoala!

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

31 minutes ago, dadu said:

dar cu gazele, nu prea vad solutii...

Termoizolatie la nivel apropiat de Casa Pasiva (sau NZEB, Near-Zero Energy Building), iar pentru perioadele de frig extrem o pompa de caldura daca esti comod sau un termosemineu pe combustibil solid daca nu te deranjeaza putina munca fizica cu pregatirea lemnelor.

 

Mie mi se pare o mare prostie ca sa se dau subventii la gaz sau la gigacalorie (pentru cei racordati la incalzirea centralizata a oraselor).

Acele subventii ar fi trebuit directionate catre termoizolarea cladirilor si limitarea pierderilor de caldura.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cine crezi tu ca are bani acum sa isi faca un termosistem la acel nivel. plus schimbarea solutiei de incalzire cu pompa de caldura, dupa care stai asa ca iti trebuie si incalzire in pardoseala ca sa faci economie ca altfel se cam cheama ca ai aruncat banii pe fereastra daca mergi tot cu necesar de 60 gr pe tur, etc etc..

Nu e asa simplu.

Altfel, de cand a inceput nebunia cu "masini electrice", adica in urma cu 2-3 ani de zile, am zis ca in viitorul destul de apropiat, pretul energiei electrice va sari in aer si tot marketingul cu "Vai, va fi super ieftin!" este o mare minciuna si o mare magarie! Vrei curent ieftin, iti trebuie panouri solare (min 20k EUR investitie ca sa produci suficient in marea majoritate a anului).

Lucrurile au luat-o razna rau de tot in lume, in ultimii 1.5-2 ani de zile. Si lumina de la capatul tunelului nu se prea vede (e scump curentul, deci e stinsa!, pt economie probabil..)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur, cu salariile oamenilor obisnuiti, fiecare familie isi permite cel putin o pompa de caldura si termoizolatii. De unde le scoateti, oameni buni??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si uite asa frana usor pentru toti care isi faceau planuri de masina electrica si 50 lei o incarcare acasa. jungla tata, jungla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

57 minutes ago, CristiALF said:

Si cine crezi tu ca are bani acum sa isi faca un termosistem la acel nivel. plus schimbarea solutiei de incalzire cu pompa de caldura

Banii cu care se subventioneaza de zeci de ani gigacaloria in orase cu incalzire centralizata.

Banii cu care se subventioneaza acum pretul la energie si gaz.

 

55 minutes ago, dercos said:

Sigur, cu salariile oamenilor obisnuiti, fiecare familie isi permite cel putin o pompa de caldura si termoizolatii. De unde le scoateti, oameni buni??

Acelasi raspuns ca mai sus: Este o prostie ca se cheltuie sume ENORME pe subventii la pretul energiei cand s-ar fi putut cheltui pe reducerea consumului de energie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca azi scoti acele subventii, maine e Revolutie in tara ! 😂

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Comentariul meu initial era adresat lui @dadu, care spunea ca isi doreste independenta fata de furnizorii de energie. La electricitate stie care-i solutia, dar nu stia ce se poate la gaze. I-am aratat care-i solutia independentei fata de furnizorii de gaze.

 

E adevarat ca independenta asta nu vine gratis. Nu exista energie gratis. Asadar, cine vrea sa fie independent, sa-si asume costurile.

 

Apoi a intervenit CristiALF si dercos, cu cate un comentariu cam pe langa subiect, dar la care am sa raspund totusi:

1 hour ago, CristiALF said:

Si cine crezi tu ca are bani acum sa isi faca un termosistem la acel nivel.

 

In cazul particular al discutiei noastre, cine-si doreste independenta energetica fata de furnizorii de gaz.

 

1 hour ago, dercos said:

Sigur, cu salariile oamenilor obisnuiti, fiecare familie isi permite cel putin o pompa de caldura si termoizolatii. De unde le scoateti, oameni buni??

 

Discutia nu era despre oamenii obisnuiti. Ai introdus elementul acesta pentru a construi o eroare de logica de tip "om de paie": https://en.wikipedia.org/wiki/Straw_man

A straw man (sometimes written as strawman) is a form of argument and an informal fallacy of having the impression of refuting an argument, whereas the real subject of the argument was not addressed or refuted, but instead replaced with a false one.

 

2. Am introdus in discutie si un alt subiect tangential la discutia initiala cu @dadu care, tot asa, n-are absolut nici o legatura cu salariile oamenilor obisnuiti.

 

De zeci de ani incoace, statul roman cheltuie in fiecare an niste sume ENORME pe subventionarea pretului la gigacalorie pentru un numar mare de consumatori. Pentru mentinerea in functiune a CET-urilor si a retelelor de distributie. Anul acesta a mai adaugat si subventionarea pretului la energie electrica si gaze pana la 1 martie.

 

Aici este o mare gresala. Eram mult mai castigati daca acesti bani erau cheltuiti pe subventionarea termoizolarii si reducerii consumului de energie.

 

Dupa cum vedeti, nici o legatura cu omul de paie introdus de dercos, "salariile oamenilor obisnuiti".

 

 

31 minutes ago, CristiALF said:

Pai daca azi scoti acele subventii, maine e Revolutie in tara ! 😂

Aiurea.

Nod in papura, cum s-ar spune.

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest "pai da' cine-si permite..." vad ca tot apare in mai multe discutii si are un raspuns foarte simplu... Cel care-si permite!

 

Cel care nu-si permite, ar trebui sa caute alte solutii, chiar daca ne convine sau nu acest lucru. Traim intr-o societate bazata pe consum si intotdeauna o sa fie ceva scump dorit de multi. Asta nu inseamna ca si trebuie sa si-l permita toata lumea.

Doar pentru ca exista un produs, fie el telefon, calculator, masina sau sistem de incalzire alternativ, nu inseamna ca el trebuie sa fie accesibil tuturor.

 

Cred ca intrebarea corecta care trebuia pusa nu era "da' cine-si permite" ci "ce putem face in X suma de bani". Si aici raspunsul este intotdeauna "este mai scumpa investitia initiala dar este mai scump, pe termen lung(mai ales pe termen foarte lung), sa ramai in sistemul centralizat".

Panourile fotovoltaice sunt o solutie. Investitia initiala este foarte mare dar, pe termen lung, ajungi sa platesti mai putin. Bineinteles, asta pentru cine-si permite investitia initiala si are si unde sa le monteze, ca degeaba isi permite investitia daca sta la bloc, de exemplu. Nu e niciun secret ca in viata trebuie sa ai bani ca sa faci bani, si aici intra si sa economisesti bani.

 

Exemplul cel mai clar? Metro. Costa mult sa te duci sa iei cateva baxuri de... orice, da, dar, daca tragi linie cand le termini, descoperi ca ai platit mai putin pe fiecare produs in parte decat dadeai daca le luai la bucata de la Mega sau Lidl. Dar trebuie sa ai toti banii aia! Cine nu are... asta e viata...

Si nu, nu scrie nicaieri ca trebuie sa aiba toata lumea.

 

Daca am lamurit acest lucru, care sper sa nu mai apara in astfel de discutii, sa revenim la subiectul topicului, va rog. 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns cam departe cu pompa de caldura.

Stiti pe cineva cu pompa de caldura sau vorbiti din prezentari si Power-Point-uri?

Multi, inclusiv cu solutia cu puturi sapate in zona Balotesti, unde se gaseste oarece apa termala nu reusesc sa urce temp in casa mai mult de 16-18gr.C (toamna), pana la 24 completeaza cu gaze.

 

Sau in cazul pompelor de caldura cu aer, nu va enerveaza hiss-ul acela permanent de la ventilatie?

Astea se preteaza pentru birouri, nu pentru locuinte.

Oricum, si astea se completeaza cu mult gaz iarna, sa nu credeti ca au vreun randament care sa sfideze legile fizicii.

 

Cand se amortizeaza aceste instalatii cu pompa de caldura?...inainte calculul era pentru 20-25 ani, acum poate a scazut la 10 ani, dar oricum in 5-8 ani incepi sa schimbi componente, adaugam si intretinere anuala.

 

@kolfleading esti foarte rupt de realitate, iar cuvintele "strow man" cred ca ne-au dus la exasperare pe toti.

Sunt sigur ca poti sa-si sustii ideile si cu alte expresii.

 

Da, se sta pe un butoi de pulbere in momentul asta, din punct de vedere al situatiei sociale.

Revolutiile apar cand dispare mancarea (sau devine scumpa) si cand oamenii nu-si mai permit minim-ul necesar pentru supravietuire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu stii pe cineva cu pompa de caldura?

Stii cum functioneaza? Sau nu sunt bune pentru ca nu stii nimic despre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat acum prin email-uri si la sf lui August primeam instiintarea de la Enel ca daca vreau sa schimb furnizorul sa ii anunt, altfel raman client (ceea ce am si facut). Noul contract este de la 1 Nov si vad ca am un pret de 0.5 lei/ kWh + 0.35 lei/zi abonamentul , + taxele bla bla.. Deci stau ok inca 1 an, pe urma...D-zeu cu mila. Oricum insa deja este mai scump decat la sf lui 2020, iar la gaze este tragedie, platesc dublu fata de aceeasi perioada a anului trecut 😡

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu  am 0.3 lei/kWh cu 0.3 lei/zi - incheiat in iunie 2021 pe 13 luni, am avut noroc pentru ca imi expira contractul vara.

La gaze am avut un schimb de replici pe baza ciupirii unei taxe prin octombrie, la care am primit raspunsul atasat. Limbaj de lemn, ANRE care face jocul furnizorilor.

9282A163-327A-4EA9-801F-D725F8B0B568.jpeg

Inca un exemplu de faptul ca iesirile diversilor oameni publici cu blamarea furnizorilor e gargara si prostirea populatiei. Furnizorii fac ce li se permite si sunt acoperiti de autoritatile statului. Hotul striga hotii.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Rave said:

Acest "pai da' cine-si permite..." vad ca tot apare in mai multe discutii si are un raspuns foarte simplu... Cel care-si permite!

 

Cel care nu-si permite, ar trebui sa caute alte solutii, chiar daca ne convine sau nu acest lucru. Traim intr-o societate bazata pe consum si intotdeauna o sa fie ceva scump dorit de multi. Asta nu inseamna ca si trebuie sa si-l permita toata lumea.

Doar pentru ca exista un produs, fie el telefon, calculator, masina sau sistem de incalzire alternativ, nu inseamna ca el trebuie sa fie accesibil tuturor.

Sunt fracturi logice: vorbim de necesitati de baza, precum incalzirea locuintei si iluminat, nu de mofturi (pompe de caldura si alte fantasmagorii). Ele trebuie sa fie accesibile tuturor, altfel societatea este una esuata. Cand scumpesti energia atat de mult, in conditiile in care 90% din romani abia faceau fata cheltuielilor anterioare, scazi calitatea vietii.  Dupa scumpirea energiei vor veni toate celelalte.

Cum va fi cand vei incarca cu 4 lei pe KWh si vei plati 150 lei sa mergi 200km?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si gazele se scumpesc. Cum o sa fie sa iti incalzesti casa cu 2000 de lei pe luna?

 

Nu mai bine investesti banii aia in termoizolatie suplimentara?

Apoi, banii economisiti sezonul (sau sezoanele) urmatoare in niste panouri fotovoltaice si incalzesti (cel putin partial) cu aerul conditionat?

In momentul asta esti aproape independent energetic, iar banii pe care altii ii dau pe facturi tu ii poti folosi in investitii (o pompa de caldura, de exemplu) sau ii economisesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Rave said:

Acest "pai da' cine-si permite..." vad ca tot apare in mai multe discutii si are un raspuns foarte simplu... Cel care-si permite!

 

1. dadu a cerut o solutie pentru a fi "independent la gaz"

 

2. Eu am oferit aceasta solutie. Din pacate nu este o solutie ieftina, necesita o investitie initiala mare. Dar in timp se amortizeaza.

In 2017, cand gazul era 0.12 lei / kWh, costul termoizolarii la nivel de Casa Pasiva s-ar fi amortizat in 20 de ani. Eu am facut aceste calcule. Acum insa gazul costa 0.40 ... 0.60 lei / kWh. Va las pe voi sa ghiciti cum afecteaza asta termenul de amortizare.

 

3. Am mentionat, tangential, o posibila optimizare a utilizarii banilor care astazi se cheltuie pe subventii la incalzire, gaz, curent.

Eu n-am zis ca aceasta optimizare va duce la "independenta de gaz" pentru toti oamenii. Am zis ca va duce la o REDUCERE semnificativa a consumului de gaz.

 

Eu n-am zis niciunde ca toti oamenii trebuie sa plasteasca pretul pentru independenta de gaz. Nici n-am zis ca oamenii trebuie lasati in frig. Nici n-am zis sa se taie subventiile. Am zis doar ca subventiile ar fi putut fi cheltuite mai eficient.

 

Sper ca acum e clar pentru toata lumea.

 

 

10 hours ago, Dolfin said:

Stiti pe cineva cu pompa de caldura sau vorbiti din prezentari si Power-Point-uri?

Multi, inclusiv cu solutia cu puturi sapate in zona Balotesti, unde se gaseste oarece apa termala nu reusesc sa urce temp in casa mai mult de 16-18gr.C (toamna), pana la 24 completeaza cu gaze.

Da, cunoastem multe case care se incalzesc cu pompe de caldura, inclusiv aer-apa, fara nici un fel de probleme. Ce spui tu mai sus este o exagerare grosolana, cel mai probabil scoasa din palarie.

 

 

Citatul de mai jos este un ATAC LA PERSOANA (din partea unui MODERATOR):

10 hours ago, Dolfin said:

 

@kolfleading esti foarte rupt de realitate

 

Atacul la persoana: a rhetorical strategy where the speaker attacks the character, motive, or some other attribute of the person making an argument rather than attacking the substance of the argument itself.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Ad_hominem

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati stau la casa si cati din cei care stau la casa isi si permit o investitie semnificativa?

 

Cine are putere financiara va putea sa isi asigure independenta intr-o mare masura de fluctuatiile preturilor la energie. Cine nu, va saraci si mai mult. Se adanceste scindarea intre clasele sociale si se da in cap exact clasei de mijloc. Efectiv fiind subminata constant aceasta clasa foarte necesara si benefica societatii.

 

Da, o investitie in panouri solare pot duce la independenta si fata de gaz. 

Dar...implicarea statului e infima comparativ cu investitia (pana la 25k ron "deconteaza"). Mai ales cand vrei sa devii independent de gaz.

Apoi nu ai voie sa modifici instalatia timp de 5 ani. Daca vrei sa fii prosumator..ti se ofera un pret cand introduci in retea si evident, pretul pietei - mult mai mare- cand iei din retea. Pentru a depinde cat mai putin de furnizor, necesita investitie in baterii, deloc ieftine pt a fi cat mai off grid posibil.

 

Sunt din pacate cazuri de nisa, deloc o solutie pentru populatie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

49 minutes ago, kolfleading said:

 

2. Eu am oferit aceasta solutie. Din pacate nu este o solutie ieftina, necesita o investitie initiala mare. Dar in timp se amortizeaza.

In 2017, cand gazul era 0.12 lei / kWh, costul termoizolarii la nivel de Casa Pasiva s-ar fi amortizat in 20 de ani. Eu am facut aceste calcule. Acum insa gazul costa 0.40 ... 0.60 lei / kWh. Va las pe voi sa ghiciti cum afecteaza asta termenul de amortizare.

 

 

O mica interventie, daca imi permiti..: dar de scumpirea materialelor de constructii ai auzit in ultimele 9-10 luni ? Intreb si eu , asa... :scratch:

Tu crezi ca mai investesti aceeasi suma acum, ca si in 2017 ?? Succesuri atunci ! :icon_cheesygrin: 

Da, stiu ca probabil vei spune ca materialele nu s-au marit de 4-5 ori, ceea ce este adevarat, dar exista o mica diferenta: un termosistem necesita o suma mare de-a gata pe care trebuie sa o ai, pe cand la gaz, chiar si scump cum este el, dai banii cumva lunar pentru vreo 6 luni dupa care ai o perioada "de gratie" (cand este cald afara) sa iti mai "revii" cumva.

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

27 minutes ago, The_Ego said:

Dar...implicarea statului e infima comparativ cu investitia (pana la 25k ron "deconteaza").

Se deconteaza 20K RON. Iar tu trebuie sa pui un aport de minim 2K RON.

 

27 minutes ago, The_Ego said:

Daca vrei sa fii prosumator..ti se ofera un pret cand introduci in retea si evident, pretul pietei - mult mai mare- cand iei din retea.

In 31 Dec. 2021 s-a publicat o Ordonanta de Urgenta care a introdus compensarea cantitativa 1:1. In 60 de zile de la publicare trebuie sa apara si Normele de Aplicare de la ANRE.

 

 

27 minutes ago, The_Ego said:

Sunt din pacate cazuri de nisa, deloc o solutie pentru populatie.

Stiu si nici n-am afirmat ca independenta ar fi o solutie "pentru oamenii cu salarii obisnuite". Dar momentan alta n-avem.

Dar sunt cativa colegi care cauta sa ma atace si sa ma discrediteze cu orice prilej si atunci recurg si la re-interpretari eronate si tendentioase ale afirmatiilor facute de mine. Fac "om de paie".

 

Ce bine era daca statul ne-ar fi ajutat sa ne reducem consumul.

Dar asa, cu subventiile care s-au dat la pretul energiei, statul ne-a "ajutat" sa ramanem puternic dependenti de subventii de la stat si de mila furnizorilor de energie.
 

 

 

10 minutes ago, CristiALF said:

 

O mica interventie, daca imi permiti..: dar de scumpirea materialelor de constructii ai auzit in ultimele 9-10 luni ? Intreb si eu , asa... :scratch:

Tu crezi ca mai investesti aceeasi suma acum, ca si in 2017 ?? Succesuri atunci ! :icon_cheesygrin: 

Am auzit.

Insa scumpirea de la gaz este mult mai semnificativa.

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 25k este pt locuintele izolate sau asa era. In rest 20k.

 

Statul si aici e vorba de orice stat nu va vrea sa aiba populatia independenta pt ca astfel nu isi mai trage venituri din taxe. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au oferit solutii pentru cei care vor sa le aplice. Si eu sunt foarte cinic legat de statul roman.

 

Cautati sa beneficiati de oportunitati, nu sa fiti victime: programele de mediu, multe dintre ele cu costuri foarte mici sau zero pentru beneficiari, care, desi nu sunt facute in interesul cetateanilor, ci pentru a respecta intelegeri internationale/europe si pentru a evita amenzi, tot sunt in interesul cetanenilor.

 

Trebuie sa iesim din cercul vicios al energiei scumpe care ne tine saraci si sa ne auto-ajutam: investitii in independenta energetica (reducere, auto-productie) care duc la economii pe termen lung. Cerc virtuous, nu vicios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!