Jump to content

Audi RSQ3 - Nardo Grey - 2.5 TFSI


Catta83

Postare recomandată

17 hours ago, Catta83 said:

@ct_act m-ai omorat, tu vrei poza la orice 😄. Am atasat una acum, daca te ajuta sa vizualizezi mai bine problema.

 

 

J1.jpg

:))

Nu vreau poze la orice, oricum îmi place sa citesc texte lungi a-la-Sadoveanu, dar nu crezi ca era pacat sa pierzi atâtea reacții de apreciere din partea colegilor?

Și arata bine, chiar dacă nu sunt jante de Gallardo cum înțelegeam eu din textul fără poză, dar sper la un final fericit. ✌️

Modificat de ct_act
Link către comentariu

E totusi un SUV cu spatiu destul de mare in zona aripilor. Nu cred ca 10mm offset pe fiecare parte sa schimbe comportamentul atat de mult. Cu siguranta dupa instalare, verificări pe loc si test de drum cu ele montate o sa vad mai exact.

 

Downgrade la etrieri este exclus, e ca si cum m-as împușca singur in picior.

 

O sa vorbesc maine cu baietii de la importatorul oficial H&R, dar parca tot as vrea sa trec inainte pe la un mecanic priceput sa ne uitam un pic cu roata data jos, daca e suficienta buza la hub sa tina distsntierele, ce prezoane noi trebuie, etc. Doar ca nu cunosc pe nimeni...

Link către comentariu

Problema se rezolva foarte simplu :

-4 distantiere 8-10 mm (musai cu buza).

-20 prezoane cu 8-10 mm mai lungi 

1F974098-5F00-45DC-BFF0-B1336E7BF8F1.jpeg

Link către comentariu

Multumesc @EEXCALADE, am gasit si eu pe site-ul importatorului mai toate dimensiunile, cu specificatia ca merg pe Q3 (F3 - generatia actuala).

 

O sa le dau un telefon maine, sa ma asigur ca sunt ce trebuie, Teama mea e sa nu ma aleg si cu un set de distantiere pe cap, care sa nu fie bune 😃

HR.PNG

Link către comentariu

Si pentru ca atat eu cat si alti membri aveam indoieli in privinta comportamentului masinii dupa montare distantieri, daca e suficient loc, etc, concluzia din TUV e foarte clara, zic eu:

 

"Thorough tests were carried out on the test vehicle, for instance when partly or fully loaded, to look into the freedom of motion of the wheels, handling, braking performance, steering performance, high speed performance"

Conclusion: "Under operating conditions as are usual in traffic, no negative effects on the operational safety and roadworthiness of the vehicle were noticed".

 

Acum astept raspuns de la importatorul H&R, vis-a-vis de compatibilitatea celor de 12mm, dupa ce m-a rugat sa fac cateva masuratori intai cu roata data jos.

Desi nu as vrea asa mult, in cel mai rau caz merg pe cele de 15mm, care s-ar potrivi direct..

 

TBC

Link către comentariu

Ultimul update pentru moment. 

Am primit confirmare, in urma pozelor cu masuratori, ca cele de 12mm sunt compatibile (sper sa nu am surprize cand vin) si am plasat comanda pentru doua seturi de distantiere H&R si doua seturi de prezoane H&R cu antifurt mai lungi.

Livrarea undeva la 5-8 zile din DE, deci acum nu pot decat sa astept,

 

Multumesc tuturor care mi-au sarit in ajutor, acum stiu mult mai multe despre distantiere fata de saptamana trecuta cand nici nu stiam bine cum arata 🤣.

Link către comentariu

Sa fie si suruburile corecte pt jante, adica la contactul surubului cu janta. Forma de hemisfera e pt jantele oem si conice de regula la cele aftermarket.

Link către comentariu

Buuuunn, au venit distantierele si prezoanele H&R, asa ca am dat o fuga la un service pentru teste si pare ca e in regula. 

 

Totul se potriveste asa cum ar trebui, iar cu noua janta montata cu distantier, sunt undeva la 8mm spatiu pana la etrier, cam la fel de mult ca la jantele OEM fara distantier.

 

O sa ma duc in Weekend sa montez tot setup-ul pe masina (jante + cauciucuri de vara + distantiere) si o sa ma plimb asa cateva ore, sa fiu 101% convins ca nu e niciun fel de problema. Revin cu feedback dupa.

Dist1.jpg

Link către comentariu

Am scris mai sus, jantele noi + distantiere + cauciucuri de vara atat pentru teste cat si pentru sezoanele calde. Jantele OEM vor ramane definitiv de iarna.

Modificat de Catta83
Completari
Link către comentariu

O sa fluier in biserica si o sa spun ca mie nu mi spun nimic jantele astea noi. :)

 

In rest, asta e genul de masina care trebuie plimbata, dpmv. 

 

O sg data am avut placerea sa merg  cu un 2.5...motorul asta are suflet...are ceva al lui. :)

 

Modificat de cristi511
Link către comentariu

@ShadoWzZ @ct_act Va trebui sa asteptam cu totii pana in weekend. Nu promit, dar incerc sa fac 2 poze acolo, macar sa va dati cu parerea.

 

@cristi511 Sunt subiectiv, dar mie imi plac maxim. Acum...cum vor veni pe masina exact, nu stiu. Dar, cum ziceam si mai sus prin topic, nu prea sunt variante pe 20 inch, la specificatii OEM si chiar nu am vrut sa mai iau inca un set identic. 

Oricum, prea rau nu poate sa arate si investitia in ele+distantiere+prezoane e deja facuta, asa ca vor ramane pe masina indiferent.

Atasez o poza cu o simulare facuta prin vara, cand inca ma interesam de modelul asta.

 

In rest, am reusit sa ma vad weekend-ul trecut cu domnul @lambda_dryver pentru un schimb de impresii, din care au rezultat si cateva cadre cu cele doua "dulapioare". Nu ma pronunt despre a mea in poze vs realitate, dar pot spune lejer despre Tiguanul lui, ca pozele nu sunt reprezentative pentru cat de bine arata in realitate.

Sim1.jpg

MC1.jpg

MC2.jpg

MC3.jpg

Link către comentariu
16 hours ago, Catta83 said:

Buuuunn, au venit distantierele si prezoanele H&R, asa ca am dat o fuga la un service pentru teste si pare ca e in regula. 

 

Totul se potriveste asa cum ar trebui, iar cu noua janta montata cu distantier, sunt undeva la 8mm spatiu pana la etrier, cam la fel de mult ca la jantele OEM fara distantier.

 

O sa ma duc in Weekend sa montez tot setup-ul pe masina (jante + cauciucuri de vara + distantiere) si o sa ma plimb asa cateva ore, sa fiu 101% convins ca nu e niciun fel de problema. Revin cu feedback dupa.

Dist1.jpg

Prezoane negre? Uite ceva ce nu stiam ca exista la H&R :) 

Sa pastrezi codul de la antifurt, daca pierzi unul chiar poti sa comanzi dupa codul ala. Nu ma intreba cum stiu 🙄

Link către comentariu

@quzeDa, pai la ei am fost sa probez distantierele. :beer:

 

@toni Prezoanele vin la set de 10 + un antifurt, asa ca m-am ales de fapt cu doua antifurturi 🙂. Spre norocul meu sunt si identice, deci am unul de rezerva, in caz de ceva.

Link către comentariu

La fel am si eu, 2 antifurturi. Unul il tin in masina pentru eventuale pene pe drum, altul in trusa cu scule de acasa pentru cand schimb rotile.

Am reusit sa pierd unul la un moment dat si imi convine situatia cu 2. Nu sunt nevoit sa umblu in masina dupa antifurt cand sunt acasa si sunt sigur ca am mereu antifurtul in masina cand sunt pe drum.

Link către comentariu

Si cum azi a fost weekend, am sacrificat mai toata ziua pentru proba setup-ului de vara.

 

Din fericire cauciucurile, jantele, distantierele si noile prezoane se potrivesc de minune pe masina si nu sunt probleme de niciun fel. 

Am facut cateva zeci de kilometri astazi (accelerari mai puternice, franari, bracari ale rotilor, etc.) cu suspensia atat in setare confort cat si in sport si nu am observat un comportament schimbat al masinii.

 

Din punct de vedere al aspectului, mi se pare mult imbunatatit datorita design-ului mai dinamic al jantelor si cumva mai aproape de cum ar fi trebuit sa arate masina din fabrica (in opinia mea).

Rotile ies mai in afara datorita distantierelor de 12mm, dar nu atat de agresiv, in partea de sus inca se incadreaza sub aripa. In partea de jos a spoilerului oricum ies si cu jantele OEM destul de mult, asa ca nu vad sa fie o problema.

 

Mai multe impresii si poze la primavara, cand le voi monta pe masina definitiv. Pentru moment m-am linistit ca totul e in regula si ca nu trebuie sa ma agit cu vandut jante, returnat distantiere, etc.

 

Per ansamblu, sunt foarte incantat de rezultat, mai ales ca a costat toata distractia o treime fata de cat ar fi fost la reprezentanta.

JN1.jpg

JN2.jpg

JN3.jpg

JN4.jpg

Link către comentariu

Da, arată extraordinar. Me gusta! 😍

Mișto weekendul ăsta care a picat intr-o miercuri lucrătoare dar pentru cinci cilindri mi-as lua liber toată săptămâna! :))

 

Modificat de ct_act
Link către comentariu
  • 2 months later...

Nu s-au intamplat foarte multe in ultimele luni, masinuta sta cuminte in parcarea subterana in majoritatea timpului pentru ca in continuare...Work From Home.

A vazut doar cateva plimbari de weekend, sa-si mai intinda muschii si incet incet a ajuns la 59xx Km. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!