Jump to content

Alegere anvelope de iarna 2021 / 2022


Aerofan
 Share

Postare recomandată

Deci Continental WinterContact TS870P se remarca a fi un concurent de top pentru restul, chiar si in clima moderata ( zapada putina )... punem pe lista pentru sezonul urmator ( alaturi de Vredestein )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe zapada, Michelin e in capul listei, deci mancatorii de croissante si-au revenit.

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca astept Pilot All Season Sport 4 in Europa ;))

Altfel ca vechi utilizator de TS860 mi-e mila sa le folosesc in Bucuresti, in februarie la 20 de grade afara. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-ar interesa un test cu anvelope de iarna dupa un sezon, pentru ca reducerea performantelor este mare la ce am avut (Dunlop, Continental). Anvelopa se intareste vizibil si isi pierde aderenta pe zapada, chiar daca profilul e aproape intact. Dar stiu ca nu o sa vad asa ceva 🙂

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dercos actually am vazut/citit unul de genul asta dupa un an parca... doar ca google nu ma mai ajuta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar acelasi lucru, pentru ca ei au eliminat mecanic profilul, nu pe sosea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelope de iarna Laufenn, a folosit cineva?

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelope low cost cu rezultate conform pretului..

Nu uitati ca anvelopele sunt singurul punct de contact intre masina si drum. Mai ales iarna, la temperaturi scazute, drumuri ude, sunt foarte importante. (faptul ca la  noi nu ninge, nu e iarna adevarata, bla bla, nu e o justificare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca e mult marketing aici. Laufenn este subsidiara Hankook, fabricate in Ungaria.

Pana la urma am luat PIRELLI W210 SNOWCONTROL 3.

Este adevarat ca anvelopele care stau mai prost la consumul de carburant, se uzeaza mai putin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca e pe dos, cu cat e mai mare consumul de combustibil inseamna rezistenta la inaintare mai mare si o uzura mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/21/2021 at 7:00 PM, RwO09 said:

Dintre Vredestein Wintrac Pro si BF Goodrich G-Force Winter 2 ce ati alege?  205/55/17Nu cred ca are rost sa ma arunc la Blizzak LM005 sau Alpin6 tinand cont de ultimile ierni de la Constanta. Totusi nu am mai condus cutie automata pe zapada....

Pana la urma m-am "aruncat" la Blizzak LM005. Diferenta fata de Vredestein era de vreo 10-15 lei pe anvelopa😀

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am luat Continental WinterContact TS860 si pe urma am vazut ca nu sunt asa stralucite la franarea pe uscat.

Acum parca imi pare rau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial si mie mi a parut rau ca nu am luat GY in deteimentul Vredestein, dar dupa 2 ierni ma declar foarte multumit de algerea facuta.

Socrul meu are LM005 pe o Insignia B de iarna trecuta si e multumit de ele. Bine, el si circula 80-90% urban, si iarna nu mai e ce a fost :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va uitati doar la clasamente unde oricum diferentele sunt infime si la limita, aspecte pe care un sofer obisnuit nu le va resimti. Acum nu stiu cati dintre noi mergem la limita sigurantei iarna. Nu ma refer la comparat in clasamente primul loc cu ultimul, acolo exista diferente notabile.

Eu ma uit mai ales dupa ce feedback au dat cei care au detinut anvelopele si daca e un pattern, daca multi mentioneaza uzura mare sau dificultati in anumite conditii de tractiune. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Em am fost multumit de TS860 pana la un punct: la viteze mai mari (>80kmh) sunt deranjant de zgomotoase (usor fluierat) iar bosajele aripilor spate au prea multe puncte de vopsea sarita (pe care le atribui lor).

De data asta, caut oferte pentru Alpin 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alpin 6 sunt cele mai silentioase cauciucuri de iarna pe care le-am avut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina din semnatura, tre sa iau anvelope de iarna, dimensiunea 225/40/18. Cum e in garantie si producatorul recomanda ferm, cauciucuri in echipare OE, mai simplu spus cu steluta *, am doar trei variante.

 

1. Bridgestone Blizzak LM001

2. Pirelli WinterSottozero 3

3. Conti TS860

 

Toate sunt runflat. Primele doua costa in jur de 700 ron bucata, Conti in jur de 850 bucata. 

Din ce ati folosit, aveti vreo recomandare din cele 3?

 

Mersi frumos,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit TS860 225/45 R17 (nonRF) in total 5 sezoane pe Golf. Nu m-au surprins neplacut in nicio situatie, ba chiar foarte placut pe zapada (acele 2-3 zile pe sezon cu ninsori abundente).

Pe de alta parte, m-a durut pretul cand am taiat una intr-o groapa de pe splai in al doilea sezon.

Personal eu nu voi mai merge pe anvelope foarte scumpe tocmai datorat acestui fapt, orice anvelopa cu talon mic risca  iarna in B sa devina dauna din varii motive.

 

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat Alpin 6 205/55/R16 H cu 415 lei.

La 4 anvelope Michelin de iarna sau Crossclimate, primiti un voucher de 100 sau 300 lei, in functie dimensiuni. Oferta incepe in 15.10 si dealerul trebuie sa fie pe lista de participanti a Michelin Romania.

Eu am gasit momentan cu minim 460/buc la dealerii participanti asa ca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

             Eu am ales bf goodrich g-force winter 2 205/55 r16 pentru iarna. Am mai avut Dunlop winter sport ( m-am tampit : am avut GoodYear Ultragrip ) pe vechea masina, incepusera sa huruie la al treilea sezon, uzura era minima.

 

              Conform si altor pareri, la un rulaj mai mic (preponderent urban) + blandetea ultimelor ierni, parca nu merita anvelope f scumpe de iarna. Cel putin din punctul meu de vedere.

Modificat de Adria_n
greseala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!