Jump to content

Navigatie MFD1


joe_p
 Share

Postare recomandată

E din cauza potentiometrului de volum. Din pacate nu e un potentiometru standard sa se poata curata cu spray de contacte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    28

  • Mishutz

    12

  • Jurcuta

    11

  • Ex member

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai cumva din greseala vreo poza sau vreun cod de la acel potentiometru? El se invarte,dar degeaba. L-as desface intr-o zi sa vad ce are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate (sau fericire) nu am. Nu am avut probleme cu el inca.

Dar, din ce estimez pe baza modului de functionare, este un buton de comanda cu fante pentru LED si cititor ce comanda un numarator digital.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut. Am cautat pe forum dar nu am gasit nimic clar. Rog un moderator sa mute daca am gresit. am un MFD1 de pe un T4 care are lumini verzi. Intrebarea e: Se pot schimba luminile in rosu (pt passat b5.5)? a facut cineva aceasta modificare? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

rog cunoscatorii s-au cei care au facut modificari si adaptari: daca schimb navigatia MCD cu MFD se potrivesc mufele? trebuie facute modificari la mufe-fire? 

multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie,eu am trecut de la Gamma+Magazie la MFD si nu a fost nevoie de nici o modificare/adaptare la mufe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rog cunoscatorii s-au cei care au facut modificari si adaptari: daca schimb navigatia MCD cu MFD se potrivesc mufele? trebuie facute modificari la mufe-fire? 

multumesc...

 

nu, nu ai nevoie de modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Doar cu CD ul de.navigatie in unitate, se schimba din setarile acesteia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n ms mult de sfat...am reusit sa o schimb...ma "injura" prea mult in germana :))...stii cumva, pot gasi un cablu de prelungire pentru cd payer...stau cu navigatia acum in casa ca nu prea vreau sa ascult doar radio si inca nu mi-am luat un cablu auxiliar..pana una alta as vrea sa las cd playerul(magazia de un cd de pe Beta) sa pot asculta muzica linistit...

Modificat de Alex.l
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il poti confectiona....comanzi mufele si confectiinezi cablajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut,

tot nu am inteles pana la urma ce trebuie sa fac pentru a conecta un simplu cablu jack 3.5mm??

Am MFD cu ecran.. nu stiu ce versiune este, dar arata ca in poza.

navigatie-originala-mfd-vw-passat-golf-bora-919931a5dc5f880e39-300-300-2-95-1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie adaptor dintre aux si mufa jack. Gasesti la tme.ro, acolo am gasit eu, dar sunt mai multe magazine care au. E cam 100 de RON, pe acolo. Nu fac reclama, doar ajut!

http://www.tme.eu/ro/katalog/#id_category=100608&s_field=artykul&s_order=ASC&visible_params=2%2C2324%2C351%2C2312%2C28%2C27%2C2315&used_params=2312%3A20747%3B

Daca ai magazie de cd, trebuie alt cablu, tot pe la ei il gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Da, am magazie de cd-uri. Cum aflu ce interfata se potriveste? pe linkpul de la tine sunt 5 modele cu conectori diferiti :)

Banuiesc ca ar trebui sa caut manualul de service de la MFD si sa vad ce conectori are in spate..

Modificat de laurentiun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 17.02.2016 at 1:29, Alex.l a scris:

@F l o r i n ms mult de sfat...am reusit sa o schimb...ma "injura" prea mult in germana :))...stii cumva, pot gasi un cablu de prelungire pentru cd payer...stau cu navigatia acum in casa ca nu prea vreau sa ascult doar radio si inca nu mi-am luat un cablu auxiliar..pana una alta as vrea sa las cd playerul(magazia de un cd de pe Beta) sa pot asculta muzica linistit...

Salut Alex, ti-as ramane profund indatorat daca m-ai ajuta si pe mine sa-l dau in engleza, la fel ca tine ma simt injurat cand intru in meniu lui :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa ma învățați sa schimb un mfd1 de pe un B5.5 din Germana în Engleza. Am încercat cu vag-com și s-a schimbat decât în maxi-dot. Mulțumesc anticipat ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge cu VCDS-ul - doar cu un CD de navigatie bagat in unitate, se schimba din menoul acesteia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc Florin pentru răspuns. Din pacate nu am cd'ul navigației deci nu pot intra în meniul acela

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cum pot conecta stick usb la mfd1?.............exista interfata cu usb in?.......gasesc doar cu jack mic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate conecta doar prin X-Carlink sau ceva similar.

Eu am de multi ani asa. Nu afiseaza numele melodiilor, doar track.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am comandat parrot mki9200 kit cu 70 de lire de pe ebay. are tot ce iti doresti.. USB, jack, interfata pt iPhone, A2DP adica muzica prin bluetooth.. in afara de toate facilitatile pentru a putea vorbi la telefon 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare baieti ! Am pe un golf 4, o navigatie originala, de VW, si nu stiu cum sa dezactivez functia care mareste sunetul audio concomitent cu viteza ....am inteles ca se scoate din setarile navigatiei....stie cineva ceva despre chestia asta? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se numeste functia gala. In setari trebuie sa vezi unde se poate da volumul mai încet 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mfd are dimmer automat in functie de ora setata? La mine ecranului ii scade automat luminozitatea seara si pe timpul noptii ......la inceput tot reglam contrastul apoi m am prins de smecherie........nu ma refer la schimbarea luminozitatii ecranului pe pozitiile masinii aia stiu ca e normal!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub butonul de schimbare mod zi/noapte sunt 2 fante. Acoperale ziua sau pune o lanterna pe ele noapte si urmareste schimbarea luminozitatii ecranului. Valabil si pt RNS 510 in dreapta butonului steluta. Ziua luminozitatea se mareste, iar noaptea se diminueaza.

E functie de lumina ambientala si nu tine cont de ora.

Modificat de Ionut_T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee changed the title to Navigatie MFD1
  • Ex member locked, unlocked şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!