Jump to content

Review-uri si impresii de la proprietari (Golf VIII)


Andrei_72
 Share

Postare recomandată

@vladp: e ca un dus rece ce zici tu acolo :) 

 

Overall, in aceste noi conditii (vitrege), pot spune ca "decupeaza" foarte bine atunci cand ai o masina care merge pe acelasi sens cu tine, deci efectiv reduce simtitor raza de bataie a farurilor imediat ce sunt stopuri aprinse, chiar si la departare.

Pentru cei de pe contrasens, unde nu imi dau seama nici eu foarte bine, in general vad ca "decupeaza", dar... primesc flashuri. Deci nu merge bine, merge asa si asa. Faza naspa e ca pe autostrada primesc flashuri de pe contrasens :banghead:

In fine, acuma nu pot sa stiu exact exact ca sunt pentru mine, ca nu am cum sa ii intreb. Doar daca mai confirma si altcineva am putea sa zicem...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca asa merge sistemul, nu ai alternativa decat sa il dezactivezi, moment in care realizezi ca ai dat banii degeaba. ciudat e ca am mai citit pe net si userii sunt multumiti. oricum cred ca si sunt unii exagerati cu flashurile alea. in conditiile in care e jale pe sosele noaptea cu tot felul de inventii in materie de becuri de diverse puteri si care bat in toate directiile posibile si imposibile, par un pic exagerati cei ce iti dau flashuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie luat in caclul si ca faurile astea LED high end sunt foarte puternice si te orbesc mai tare decat ale unui "amarat" care vine cu lumanarile in pomi. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, titan_polo said:

@vladp: e ca un dus rece ce zici tu acolo :) 

 

Overall, in aceste noi conditii (vitrege), pot spune ca "decupeaza" foarte bine atunci cand ai o masina care merge pe acelasi sens cu tine, deci efectiv reduce simtitor raza de bataie a farurilor imediat ce sunt stopuri aprinse, chiar si la departare.

Pentru cei de pe contrasens, unde nu imi dau seama nici eu foarte bine, in general vad ca "decupeaza", dar... primesc flashuri. Deci nu merge bine, merge asa si asa. Faza naspa e ca pe autostrada primesc flashuri de pe contrasens :banghead:

In fine, acuma nu pot sa stiu exact exact ca sunt pentru mine, ca nu am cum sa ii intreb. Doar daca mai confirma si altcineva am putea sa zicem...

Pe autostrada este normal ceea ce spui tu. Camera, nu detecteaza farurile de pe contrasens in timp util, din cauza separatorului de sensuri. Cel mai deranjant este pentru soferii de tir/camion, care vin din sens opus pe autostrada, deoarece au si cabina mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut normal sa primesti avertizari pe autostrada, intrucat farurile celorlalti sunt obturate complet de parapet, iar camera nu vede niciun far si tine faza lunga activata.

Matrix trebuie sa mearga insa in cazul in care ai masini pe contrasens, la mine exista trei intervale de sensibilitate, cauta in meniu. Ocazional mai primesc atentionari, dar la foarte mare distanta peste 1km, asta pentru ca farurile sunt foarte puternice, iar camera nu vede masinile cu faruri slabe la astfel de distante, sau le ignora intrucat distanta e foarte mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe autostrazile din tarile cu apa calda, a se citi din Ungaria inspre vest exista acele separatoare de sens special facute pentru a obtura farurile de pe contrasens. 

Cel mult poate la TIR sa se intample avand in vedere pozitia soferului semnificativ mai inalta decat orice autoturism fie el si SUV.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucrul asta e valabil doar pentru masinile joase, ca Golful, la masinile inalte nu e o problema. Soferii de TIR sunt orbiti oricum. Eu dezactivesc DLA pe autostrada.

@AndreiSergiu1991 conform legislatiei rutiere sunt obligat sa comut pe luminile de intalnire la 200m distanta de celalalt, ca atare daca mai ramane faza lunga activata la un kilometru distanta este perfect regulamentar. Nu am intalnit caz in care DLA sa nu functioneze la astfel distante normale. Chiar si la distante foarte mari de 1-2km, daca cel de pe contrasens aprinde faza lunga, sistemul reactioneaza imediat. Verifica in meniu sensibilitatea acestuia.

Art. 114 (2) Pe timpul noptii, la apropierea a doua vehicule care circula din sensuri opuse, conducatorii acestora sunt obligati ca de la o distanta de cel putin 200 m sa foloseasca luminile de întâlnire concomitent cu reducerea vitezei. Când conducatorul de autovehicul se apropie de un autovehicul care circula în fata sa, acesta este obligat sa foloseasca luminile de întâlnire de la o distanta de cel putin 100 m.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Exista vreun pachet de revizii incluse la Porsche?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreun pachet de revizii incluse la Porsche?

Adica sa mergi in reprezentanta sau service autorizat si sa nu fii nevoit sa platesti absolut nimic la revizie ? Suna mai mult a vis :)

Eu am primit un voucher de 2000 de lei pentru orice tip de reparatie cauzata de incident tip Casco (adica tinichigerie mai bine zis). (pe care am fost deja nevoit sa il folosesc)

 

De alte beneficii nu am auzit, dar am vrut sa mentionez voucherul.

Modificat de titan_polo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Ma tot freaca un prieten care la bmw are reviziile incluse timp de 5 ani. A dat ceva 250 Euro si gata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La BMW ai Service Inclusive si Service Inclusive Plus. Primul e 750 de euro, cand configurezi masina si include reviziile, verificari, bujii, lichid de frana.

a doilea e aprox 2000 de eur si cupronde tot, inclusiv placute si discuri.

 

parca am vazut la un moment dat, cand configuram o masina, ca exista optiunea asta si la Porsche, nu stiu daca doar la Leasing, dar sigur era plata lunara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

La cat costa o revizie la BMW, ala de 2000 euro e pomana. Oare de ce nu are si VW are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La PoRo, daca iei masina prin ei (leasing financiar, credit auto, name it) ai 2 optiuni de service basic si plus (parca asa erau) sunt incluse in rata lunara. Vedeti in configurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Inteleg acum! Multumesc! Eu am platit cash, de aceea nu aveau nicio oferta de genul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dobanda si comisioanele ar fi 0, poate.

Lor le convine sa te atraga cu "oferte" de servisare la leasing/credit, ca mai apoi sa isi scoata banutii din costurile extra pe care le ai cu un credit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yeeeeman chiar si ofertele alea cu 50% avans si restul in 36 de rate au niste comisioane in ele. 

Cel mai bine (si ca dobanzi si ca reduceri primite - ohoo unde sunt vremurile alea) ieseam cu 50% avans si restul credit la ei. 

Cred ca am comparat 20 de oferte si am ingrozit vreo 5 agenti de vanzari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ce zici, dar eu spuneam ca el, prin faptul ca a platit cash, a iesit oricum mai bine, decat un credit cu reviziile incluse, deoarece la credit "ofertele" alea tot tu le platesti prin dobanzi si comisioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reviziile acelea incluse sunt la 30k, asa ca oricum ar fi bine de facut una intermediara. Plus ca sunt minimul ce includ ele. Ca fapt divers recomandarile pt intervale service:

 

11903FE9-E6CB-42D9-9CA0-A208C943610A.jpeg
Intervale ridicol de mari, mai ales pt Ro.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, partea de mentenanta din aplicatia masinii.

Operatiuni de facut inafara inspectiei si schimbului de ulei care e trecut la 30k.

 

On topic complet, voi ce intervale aveti la Golf 1.5, TDI, R, GTI etc. ? Sunt curios daca sunt diferente sau e sablonul VAG.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The_Ego 2.0 TSI 190CP DSG7 (DQ381) (golf 7.5 cu portbagaj) 

Ulei 30k/2ani

Filtru polen 60k/2ani

Filtru aer 90k/3ani

Bujii 60k/4ani

Ulei cutie 120k/4ani (nu mai tin minte perioada)

Distributie pe lant, teoretic nu se schimba.

Filtrul de benzina are parca 9ani/120.000? Asta e cu tot cu pompa.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
AndreiSergiu1991

Hai ca am mai cautat si m-am mai jucat putin cu acea optiune de "Chassis/Sistem de rulare" din Moduri de condus. Intre Sport si Confort, cele doua optiuni disponibile, se simte o diferenta la balansul masinii cand tragi de volan brusc. Deci e foarte posibil ca suspensia sa se intareasca. Daca aveam si DCC, se si lasa cu 1-2cm. Dar cum n-am DCC, doar se intareste suspensia si masina devina mai rigida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!