Jump to content

ID.3 - Probleme achiziție


kolfleading
 Share

Postare recomandată

Inainte sa semnezi, du-te cu acel contract la un avocat, avem si pe aici unii. Sau, macar, citeste foarte atent clauzele de forta majora...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, kolfleading said:

Totusi banuiala mea este ca de fapt este nevoie de un nou contract pentru ca s-a facut o noua comanda in sistem.

 

E specificat numarul de comanda in contract? La mine nu-l gasesc.

 

edit: l-am gasit in anexa 1

Modificat de Kimu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care te hotarasti sa semnezi un nou contract, sa te asiguri ca clauza pe care o vei trece in acesta iti acopera toate scenariile posibile astfel incat sa iti recuperezi avansul in cazul in care vor fi intarzieri de livrare din vina lor si nu o sa poti beneficia de reducerea de la stat din cauza asta.

 

Tine de bunavointa dealer-ului daca e dispus sa adauge clauzele cerute de tine sau iti zice ca ''nu se poate asa ceva''. Ei bine, se poate. Iti las ca si sursa de inspiratie clauza pe care am avut-o eu la punctul 7 din contractul de la citigo iv pe care l-am semnat la inceputul anului, cand nu se stia care va fi suma alocata pentru rabla+. Eu din pacate am renuntat la contract din alte motive.

 

c3425dfc-7e95-41cb-be5d-76e6da4eb94d.thumb.JPG.00f372aac52e06881eafd1e0f5feea1b.JPG

 

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la dealer.

Mi-a oferit tot felul de combinatii si aranjamente, toate insa cu riscul financiar DE PARTEA MEA.

 

Nu a confirmat insa nici nu a negat cand i-am spus ca suspectez ca mi-au vandut masina altui cumparator care a vrut sa se bage in fata, sa sara peste coada de asteptare. Pur si simplu a tacut sau a schimbat subiectul.

 

Nu mi-a oferit nici un milimetru de dovada de bunavointa. M-as fi asteptat sa zica "asta e, v-am incurcat, hai sa vedem cum sa ne cerem iertare, etc". In schimb, toata discutia a fost pe tonul "Dl. Kolf, hai sa facem un shmen asa si pe dincolo, gentlemen's agreement, sa pot sa va dau masina la pretul acesta, ca stiu eu sigur ca masina vine in 6 saptamani".

 

Tichetul Rabla Clasic, 6500 lei imi expira in 5 Nov (5 saptamani). Tichetul Rabla Plus imi expira in 25 Nov (8 saptamani).

 

Mi-a propus inclusiv ca pe cuvantul lui de onoare, daca vine masina dupa ce expira tichetul Rabla Clasic, scoate el din buzunarul propriu 2000 de lei si cumpara el pentru mine o rabla de la altcineva. Am cerut sa punem aceasta idee in scris in contract. Evident, mi-a spus ca nu se poate modifica nimic la contractul standard.

 

I-am spus ca accept un nou contract pe 8 saptamani, la pretul de 37000 EUR (reducere 1200 EUR din pretul anterior, adica exact valoarea Rabla Clasic). I-am spus ca pentru toata incurcatura care mi-au provocat-o, o reducere de 1200 EUR ar fi un semn de bunavointa din partea lor. Mi-a raspuns ca el ar vrea, dar sistemul informatic nu-i permite sa modifice contractul.

 

In final am plecat de acolo in felul urmator: imi trimite pe e-mail un nou contract, cu pretul 38200 EUR, cu valabilitate 8 saptamani si imi da in scris pe email pe cuvantul lui de onoare ca daca expira Rabla Clasic inainte sa vina masina, o sa-mi faca reducere de pret cu 6500 RON inainte de livrare.

 

Nu am zis nici da, nici ba. Am zis ca vreau sa primesc inscrisurile prima data, sa le studiez.

 

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce urat din partea lor. Acum nu sunt jurist, dar eu cred ca si daca iti da in scris pe mail treaba aia, nu are nicio valoare juridica daca nu e in contract, sau in vreun act aditional la acel contract. Centii mei :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si cu Rabla Plus ce faci? Era un coleg care a postat mai sus cum a facut el la Skoda Citigo-e, asa ar trebui sa apara si la tine in contract. Daca nu vine nici pana la 25 noiembrie, cu tot cu cuvantul lui de onoare, care stim deja cat valoreaza, esti bun de plata inca 45.000 lei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tichetul Rabla Plus 45000 lei are valabilitate 8 saptamani.

Contractul cel nou ar avea, in principiu, valabilitate 8 saptamani, daca nu cumva se face ca "uita" ce am vorbit.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kolfleading Si daca trec cele 8 saptamani si nu vine masina ce se intampla? Sper ca returneaza avansul fara penalitati si fara discutii, nu?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa am inteles...dar nu am vazut (inca) nimic scris despre asta.

 

DAR: in acest moment am decis ca voi renunta la comanda de la VW Autoclub Timisoara. Sunt 99% sigur ca voi putea sa-mi recuperez avansul.

 

Momentan nu va pot da mai multe detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste 6 saptamani agentul de vanzari, poate o sa fie angajat la Toyota. Dar iti gaseste el acolo, un Prius bun.

 

Propune-i sa faceti un contract de imprumut, tu i-ai "dat" lui 4000 euro, cu termen de rambursare 8 saptamani. Cand vine masina, declari tu ca ai "primit" banii inpoi. Asta asa, pe incredere, si ca sa fie camataria pana la capat. 

 

Ce vine pe mail nu o sa aibe valoare, o sa se spele sefii pe maini, ca el a actionat in nume propriu,  ca nu avea aprobarile necesare sa iti dea reducere, etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pronuntat in discutia cu el cuvantul ANPC? 

Nu cred ca e de asteptat o atitudine orientata spre rezolvarea problemei tale tocmai de la omul care cu buna stiinta ti-a creat-o.

 

Din cate stiu, scuzele de genul nu se poate schimba absolut nimic la contractul standard sint ilegale. 

E un dezechilibru evident, si legea vrea sa protejeze ambele parti. ANPC din nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mentionat cuvantul ANPC.  A provocat zambete.

 

Agentul de vanzari mi-a reamintit ca seria de sasiu si numarul de comanda 051xxxx nu sunt parte din contract si ca nu vom obtine nimic de la ANPC pentru ca ambele parti si-au respectat contractul si ca el e sigur ca masina se va fabrica si se va livra in 6 saptamani.

 

La Rabla Clasic mai am 5 saptamani, la Rabla Plus mai am 8 saptamani valabilitate.

 

Eu nu cred ca masina vine in 6 saptamani.

El verbal e foarte sigur, dar cand i-am cerut sa punem asta in contract nu a acceptat, ca "documentul e criptat si nu se poate modifica".

 

I-am propus sa facem un nou contract pe 37000 EUR (sa reduca pretul exact cu valoarea tichetului Rabla Clasic) si pe 8 saptamani (cat mai are valabilitate Rabla Plus).

A insistat ca se poate face doar contractul pe 38200 EUR si 10 saptamani, ca "e criptat documentul".

 

Dar mi-a propus ca-mi da in scris pe e-mail ca el personal cumpara un tichet Rabla Clasic din banii lui personali daca masina vine dupa ce imi expira Rabla Clasic.

 

Repet: saptamana viitoare o sa pun cereri sa-mi recuperez avansul si taxa de pre-booking. Spre final a fost de acord cu asta.

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Succes @kolfleading

Daca nu ai renuntat complet la ideea de ID3 sigur vei gasi dealeri onesti VW si care iti vor lasa o impresie buna, ba chiar vei primi cel mai probabil si un discount :) E suficient sa intrebi pe forum pe cei care si-au luat masini de curand.

Modificat de Abu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm...s-a schimbat culoarea masinii de la Profil...nu mai e Makena Turquoise, e alba...

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo. Am aflat azi vestea buna. Arata bine masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu in aceiasi siutatie. Am fost informat de Dealer/Sibiu ca Importatorul din Romania nu are o data clara cand iese masina din productie.

 

Am primi seria VIN cand am facut comanda ferma. 

WVWZZZE1ZLP008xxx 

 

E posibil sa fie o problema la Importator.. sau VW in general?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se prioritizeaza vanzarile catre pietele mari si pietele nesemnificative, ca a noastra, raman la coada si cu termene mai mari de livrare. Chiar daca ai o comanda confirmata in productie e posibil sa apara modificari. Trebuie pusa presiune pe dealer/importator/fabrica. E inadmisibil sa nu comunice ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru inceput, cauta seria de sasiu in baza de date cu asigurarile RCA.

https://www.aida.info.ro/polite-rca

 

Presupun ca ai si un numar de comanda gen 051xxxx sau 052xxxx.

 

Ai mai putea pune presiune pe dealer sa-ti arate starea comenzii in aplicatia lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat seria la RCA si nu apare.

 

Da .. am numarul comenzii 051... si seria VIN din comanda.  

 

Dupa numarul de ordine ( ultimile 6 cifre) se poate afla daca masina este deja fabricata?  .. Ce numere sunt deja livrate? 

Am trimis mail si la importator, inca nu am nici un raspuns, mai astep 2-3 zile pentru un raspuns. 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca in curând vom începe sa luam masini de la un număr limitat de dealeri...in ritmul asta. 

Mi e greu sa cred ca cele 450 masini nu au fost livrate către RO.  Cred ca problema e la dealer...nu la fabrica.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

29 Septembrie - primesc mail de la Autoclub Timisoara, "masina s-ar putea livra incepand cu saptamana 49".

Ar fi depasit cu inca 9 saptamani termenul contractului de 10 saptamani.

Ar fi insemnat ca o masina cu precomanda din iarna 2019 se livreaza probabil in iarna 2020...mai da-o naibii de masina...

 

Imi dau seama ca e o cauza pierduta si achit avansul pentru alta masina, stoc, de la alt dealer.

 

Consilierul de vanzari de la Autoclub Timisoara imi confirma verbal ca pot sa cer returnarea avansului 3900 EUR si taxa prebooking 1000 EUR.

Am pus doua cereri scrise, in dublu exemplar, am primit numar de inregistrare, dar nu am primit nici un raspuns referitor la termenul cand mi se va returna avansul.

 

07 Octombrie (ieri) - primesc mail de la Autoclub Timisoara: Domnule Kolf, masina contractata de dvs. a ajuns in Curtici si poate fi livrata in max. 5 zile

 

Si nici avansul nu mi l-au transferat inca.

 

Acum sunt intre ciocan si nicovala.

 

Cei de la Autoclub Timisoara mi-au ascuns adevarul, n-au fost sinceri cu mine, dar au in conturi 4900 EUR de la mine si o masina verde la Curtici.

 

Cei de la al doilea dealer au fost foarte deschsi, cinstiti si doritori sa ma ajute, au in conturi 3900 EUR de la mine si o masina alba in curtea lor.

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!