Jump to content

ID.4 - consum și autonomie


Rave
 Share

Postare recomandată

Eu am incarcat foarte rar pana la 100%, ultima data acum aprox 3 luni 

 

Imi aduc aminte ca am avut pe display 100% dar Soc in aplicatia EvNotiy de 96% . De ex la 80% pe diplay am 78.8% in Notify.

 

O sa fiu atent la urmatoarea incarcare pana la 100% daca celulele se echilibreaza.

 

PS-nu am ID4 ci ID3 cu baterie de 58kwh .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

De astă iarna am observat ca autonomia afișata a scăzut de la cei 520 km avuți la început  la 320 km cu bateria încărcată 100% sau 282 km la încărcarea de 80%, la un ID4 first pro cu bateria de 80 kw. Am crezut ca frigul (-5 grade Celsius ) ar putea sa fie cauza, dar acum a revenit caldura și la încărcare 100% afișează autonomie maxima de 408 km.

Si nici cei 408 km nu sunt reali. Dimineata pentru un număr de 11 km reali parcurși, autonomia scade cu 30 km. 
Imaginea este de astăzi la temperatura exterioara de 22 grade Celsius. 

2A31834D-CB35-480E-8CAF-30BB6642EE7C.thumb.jpeg.62a6cdeb4f0b84f6e580f90a9055d86c.jpeg

Modificat de Dany06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o constatare la reprezentanta.

E tragic daca anual pierzi peste 100 km din autonomie ,in 3-4 ani ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bateria e garantata pentru minim 75% din capacitate. Dar capacitatea masurata de BMS, nu autonomia afisata sau marketata.... 

la repr o sa ii faca o descarcare la 40%, urmata de o incarcare ... si cam atat... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ar face doar atât?Care ar fi scopul atunci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am stresul asta dupa trecerea primei ierni. Am facut niste calcule si observ imbunatatiri pe zi ce trece odata cu incalzirea vremii, asa ca m.am linistit. Oricum astept pana avem minim 14-15° in timpul noptii si tragem din nou concluzii.

 

Reprezentanta mi.a zis ca testul dureaza doua zile in care incarca masina la 100% dupa care descarca curentul controlat cu viteza mica la o anumita temperatura.

Modificat de VickEnd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, EEXCALADE said:

Fa o constatare la reprezentanta.

E tragic daca anual pierzi peste 100 km din autonomie ,in 3-4 ani ...

sa nu exageram.

Capacitatea bateriei difera in functie de temperatura.

In primul an (de fapt primele luni chiar) are loc cea mai puternica degradare a bateriilor, la toate marcile. Dupa aceea insa, se stabilizeaza. In nici un caz nu poate fi vorba de pierdut 100km autonomie pe an! Gandeste-te ca sint deja masini la Bolt cu 200.000km la bord si oamenii sint multumiti.

 

Autonomia aia afisata la finalul incarcarii e doar o estimare f grosiera, la ghici. Ea tine cont de consumul mediu anterior, si e normal ca iarna nu-i ca vara. 

 

Mai urmeaza si update-ul de soft la 3.0 care va creste autonomia cu pana la 50km in special iarna"

 

VW, however, speaks of the E.30 update of up to 50 kilometers more range, which should also be possible in winter temperatures.

https://www.electrive.com/2022/02/25/skoda-integrates-charging-upgrade-into-the-enyaq/

 

 

 

20 hours ago, andrei_221 said:

bateria e garantata pentru minim 75% din capacitate.  

ai o sursa pt aceasta informatie? la eGolf si la ID3 este 70% pragul pt garantie, nu 75

 

@VickEnd "Reprezentanta mi.a zis ca testul dureaza doua zile in care incarca masina la 100% dupa care descarca curentul controlat cu viteza mica la o anumita temperatura."

 

si pretul pt aceste 2 zile de munca? mie mi-au zis 1100ron

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minutes ago, detinator said:

si pretul pt aceste 2 zile de munca? mie mi-au zis 1100ron

 

Da, asa mi.au zis si mie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se simte bine că vine primăvara, a revenit la consumurile decente. Cu climatizarea tot nu mă pot obișnui, pe vremea asta, la 20-21C setat am impresia că e mai frig decât cu climatizarea oprită. 

 

Am lăsat mașina 27 de zile în parcare, 67% la început și 60% la revenire. A pierdut binișor. 

 

 

Screenshot_20220410-122805_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 minutes ago, Nordica said:

la 20-21C setat am impresia că e mai frig decât cu climatizarea oprită

 

Depinde daca esti pe Eco sau Confort. Pe Eco se simte ca baga tare slab: 22° pe Eco e ca 20° pe Confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat diferența între eco și conf. Problema e la confort, câteodată simți efectiv cum oprește să încălzească și bagă aer rece. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!