Jump to content

ID.3 - incarcare


Rave
 Share

Postare recomandată

11 hours ago, kolfleading said:

Cardul WeCharge ofera acces la mai multe retele, inclusiv in strainatate.

am fost placut surprins in HU ca acopera cam 90% din statii, inclusiv cele din reteaua lor Mobiliti.

 

ar fi cineva interesat de cardul meu? am gasit sa vand masina si nu vrea cardul. am folosit cam 200kw din el..de 5 ori l-am folosit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discutam de card dupa ce o dau.

o sa discut pe discutii generale de ce as da-o. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele trecute am vrut sa incarc la Renovatio de la AVIA si pana nu am vb cu un operator cae a resetat statia, cardul nu a fost recunoscut.

Aceeasi problema ieri la statia de 22kw de la Mega Mall, dar nu am avut cu cine vorbi la Renovatio, au program doar in zilele lucratoare.

Ati mai intampinat aceasta problema ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cardul we charge? 

eu am patit sa nu il vada doar in toamna cand era tot serverul cazut si nu a mers nicaieri. si a durat 2-3 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/27/2021 at 9:15 AM, Al Bundy said:

Ati mai intampinat aceasta problema ?

 

Da, am avut zilele trecute aceeași problema, dar după mai multe încercări timp de 10 minute a funcționat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt cine zicea ca nu se poate:

https://www.plugshare.com/location/241059

locatia asta are 6 superchargere TESLA, 4 ionity (mari de 350) si 2 alta firma.

toate...in aceeasi benzinarie. 

 

poza cu statie CCS in parcarea blocurilor din budapesta. era una cam la...10 blocuri. putin, dar..e abia inceputul.

 

am mai gasit o locatie cu 12 statii, din care 6 CCS, dar am uitat sa o salvez.

 

pe de alta parte, locatia din poza...desi are prize domestice, are 100!!!

 

 

IMG-20210928-WA0013.jpeg

Screenshot_20210929-094457_PlugShare.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca ai dat checkin la statiile Ionity din Ungaria. Toate ca toate, dar preturile lor nesimtite, dublu fata de tot restul lumii nu mi se par OK. Or fi ele de 350kW, doar ca masinutele noastre stiu doar 125kW.

 

Si da, in Ungaria e plin de statii, in mare parte 50kW si la preturi decente fata de Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost acolo pentru ca:

erau in drum

erau gratis (am cardul we charge) si erau mega simplu de folosit. cardul expira in martie, si am lejer inca 1500kw pe el...nu voi folosi tot creditul oricum. in 12 luni am folosit 2-300kw din el. de ce sa ocolesc sa platesc cu altceva sau sa economisesc creditul pe care oricum il voi pierde? 

incarca extrem de repede. am gasit cateva CCS din HU cu pana in 50kwh. deci la 80 cat au incarcat real (mai aveam baterie, nu era sub 30%, mai erau si alte masini si probabil balansa incarcarea) oricum erau cele mai rapide. 

si reteaua lor mobiliti e in cardul we charge, am folosit si una de-a lor in august, dar incarca extrem de incet, cu 30 real. si cea din poza de mai sus, de la bloc, era mobiliti, platita cu we charge, dar a incarcat 20-100% in 1h10min. 

sincer, nici nu m-am uitat la pret. oricum ar fi, era mult mai ieftin decat benzina. 

plus ca imi place cand arata asa :)

20210826_074411.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreti sa vedeti cantitativ puterea de incarcare, aplicatia Tronity merge decent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Pe iPhone merge. Teoretic aplicatia e cu bani, dar fiindca pe ID.3 e f f limitata, e free. Practic tot ce poti vedea este cu cat incarca, un istoric al sesiuniilor de incarcare si raportul AC/DC. Si niste notificari cand masina ajunge la anumite praguri de baterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ca functioneaza pe iPhone si ca este free.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin api-urile deschise de VW. Practic te loghezi cu WeConnect si dupa le primeste.

Modificat de Silviu_7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un OBDeleven dar asta nu vrea sa mearga cu alte aplicatii iar interfata de Live Data nu e prietenoasa.

As fi vrut sa folosesc EVNotify, ca are cadranele cu ceasuri...

Am sa ma uit si la Tronity asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/5/2021 at 10:22 AM, Silviu_7 said:

Da. Pe iPhone merge. Teoretic aplicatia e cu bani, dar fiindca pe ID.3 e f f limitata, e free. Practic tot ce poti vedea este cu cat incarca, un istoric al sesiuniilor de incarcare si raportul AC/DC. Si niste notificari cand masina ajunge la anumite praguri de baterie.

Mie nu imi apare nimic la ID4. Doar cati km pot face si nivelul bateriei. Trebuie setat ceva in plus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stati putin, Tronity asta vrea userul si parola de la WeConnectID. 
Nici pomeneala sa le dau. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai vazut tu ca cere treaba asta?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce te loghezi in Tronity, cere sa te autentifici si la WeConnect sau WeConnectID. Fara user/pass nu au cum sa aiba acces la datele masinii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu.

Am avut un cont de proba la Tronity. Iau datele de la serverele Volkswagen si pentru asta iti cer userul si parola de We Connect ID.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!