Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e un caz singular... A patit-o si varul meu in urma cu vreo 3 ani cand a vrut sa-si cumpere masina... Un asa zis politist din Marea Britanie... Textul din mail-uri si procedura era aceeasi ca si in cazul tau, noroc ca am mirosit eu teapa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca era caz singular nu imi era atat de usor sa-mi dau seama.

Am mai citit despre metoda asta. De la primul mail m-am gandit ca e poveste aiurea.

Sfat pentru cumpare auto din germania? Autohaus cat mai mare ce ofera garantie la km si masina+ factura, sau reprezentante.

Restul anunturilor sunt de la/pentru samsari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel era sa patesc si eu cand cautam masina si gasisem un Audi A3 de prin 2001. FIX aceeasi poveste: a lucrat in Germania, a cumparat masina si apoi s-a intors in U.K. si nu poate s-o conduca acolo, de aceea vrea sa o vanda.

La fel si cu shipping-ul inclus in pret, 4999. Pai bai nene, una e s-o trimiti pana in Romania, dar ce te faceai daca eram japonez?

Am zis sa continui, de dragul palavragelii si i-am spus ca vreau sa vin in Germania s-o vad. A zis ca nu poate, ca e ocupat cu lucrul si nu poate lipsi nici macar in weekend(iti dai seama ce harnic era el :soothe[1]: ), daaar imi propune o solutie avantajoasa pentru amandoi: eu ii trimit banii inainte si el trimite masina cu vaporul; daca nu imi place, o trimit inapoi si el imi returneaza banii.

I-am zis ca nu pot sa fac asta, chiar daca imi trimisese si o scanare dupa pasaport(pe care, daca te chinui un pic, o faci si in Paint). Pacat ca n-o mai am salvata. Oricum parca Mark nush-cum il chema...

Ma mir ca se mai practica treaba asta... eu am dat peste el acum 5 ani. Probabil ca le mai pica in plasa cate unul. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un singur fraier pe luna si traiesc foarte bine, sigur pica cate unul la ceva timp .Noi mai stim ce si cum dar sunt probabil persoane care inghit momeala si apoi se trezesc cu gaura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E lumea plina de tepari, fiecare incearca sa faca rost de bani gratis! Pe tema asta acum cativa ani a fost si un reportaj la ProTv parca, cu masini din diferite tari. Nu pot inteleg cum pot sa fie unii asa de naivi. De la incarcatul de cartele pana la masini, un lucru e sfant: platesti dupa ce vezi, probezi si esti multumit, chiar daca e second hand. Ca in magazin.

Pentru cei care sunt interesati de un Autohaus serios, il recomand pe ACESTA (pentru oferta click unsere Fahrzeuge) . Eu am cumparat recent de la ei, si am mai gasit pe forum un alt coleg din Tg.Mures care a cumparat prin luna octombrie, si el foarte multumit de masina si de cum s-au desfasurat lucrurile acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca regula, anuntul fara numar de telefon e teapa clar. Si bineinteles nu dai banu pana nu vezi cu ochii tai si probezi masina.

Experienta mea a fost urmatoarea : Parintii mei isi doreau o masina ieftina de intretinut si cu bani max. 3500 (Bora 1.6) . Piata autohtona e loterie si practic destul de greu sa dai peste o masina inmatriculata care proprietarul sa fi avuta grija de ea ("toate erau proaspat aduse"). Eu stau in Danemarca, asa ca le-am cautat una in nordul Germaniei care sa imi fie aproape de mers dupa ea. Vanzatorul era privat , am vb pe mail cu el si ne-am inteles ca merg dupa ea in ziua urmatoare. M-a asteptat la gara fiul lui cu maicasa, am pus VAG COM pe masina, m-am plimbat cu ea si am batut palma. Au venit ei cu mine si la acte (foarte de treaba oamenii). Pretul 3500 E +numere pe o luna+ benzina = 4000 in total. Masina o Bora Edition 2001 1.6 super ingrijita la 160 000 km . Au fost multi care au zis ca e mult , eu sunt multumit ca stiu ce am cumparat cu ochii mei.

Modificat de vladmury
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contestare anunţ efectuată cu succes :lol: Daca tot le gasiti , puteti sa le si raportati.

Modificat de sudberlin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum mai e pana la urma ?

Eu, SRL care a mai adus masini din UE fara facturare de TVA, daca aduc anul acesta masina din Germania platesc TVA in Romania la inmatriculare sau NU ??

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este la fel ca inainte.Nu se plateste TVA la inmatriculare la cele aduse din UE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Asta daca platesti TVA acolo. Ca daca iei masina fara TVA cum faci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tepari de genul celui "demascat" de uhu10uhu sunt multi, tehnica este aceeasi dar difera f putin...o mai adapteaza.

chestia cu intalnirea era vrajeala...nu apareau nici tigani nici blonzi...era doar asa sa te linistesti.

eu am vrut sa aflu intreg mecanismul acum cativa ani si am avut o discutie cu unul... cine are rabdare 5 minute sa citeasca discutia purtata pe mail.

apoi primesc de pe un alt cont "confirmarea" transportului... ce sa mai! trebuia sa scot banu si cumparam o masina buna si la pret de neimaginat :))

Welcome to Cars-Transports service,

We have in our custody a car VW Golf 2.0 TDI.

We checked all papers for your security and make all papers for registration on your name in Romania.

Here's a number you can use on our website :

http://europe-autotransport.com/tracking.htm ( Tracking Number: 85S1F97P73J) to see where is the car and in what stage is that transaction.

We waiting the seller confirmation to begin the transaction.

Best regards,

Supervisor Agent: Sam Duran

Cars-Transportes Inc.

Civic Centre Building

Anselm Road 52

SW6 1-LJ

London UK

Europe

ma mira faptul ca acesti baieti nici nu isi dau interesul sa scrie corect in engleza, desi unii se dau cetateni englezi cu studii superioare :))

New Text Document.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este la fel ca inainte.Nu se plateste TVA la inmatriculare la cele aduse din UE

Pe bune?

Eu zic ca nu prea te pricepi. Se plateste tva la facturare in tara de import - in acest caz, Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu TVA-ul este simpla dar nu stiu de ce se complica lumea. In uniune se aplica legea impozitului unic, adica pe romaneste, daca platesti tva in germania, nu o sa-l mai platesti in romania. Concret, daca am vazut o masina cu 1000 euro, atata platesc, dar pe factura imi apar valorile defalcate, valoare masina + tva = 1000. Concluzie, nu se plateste tva in romania, decat in cazul firmelor, care doresc ulterior recuperarea lui.

Ce nu inteleg eu , si poate gresesc in logica mea, este de ce sa iau masina pe firma si sa cer tva-ul innapoi?; cand in germania tva este mai mic decat in romania. Dupa prostul meu care sta pe gat, imi iese asa ceva. 1000 = 840 + 160 in DE, iar cand platesc in RO 840 x 24% = 202, din care recuperez 160, o diferenta de 42 euro platita din buzunar. Unde este avantajul ? :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am sunat pe cineva la Finante, dar mi-a comunicat sec ca trebuie sa se intereseze.

:)

Cumparaturile unui operator intracomunitar sunt facturate, in mod normal, fara TVA.

Persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile, înregistrate în scopuri de TVA, care intenţionează să desfăşoare după data de 1 august 2010 operaţiuni intracomunitare trebuie să solicite organelor fiscale competente înscrierea în Registrul operatorilor intracomunitari, înainte de efectuarea respectivelor operaţiuni.

In mod normal, daca bunul respectiv nu este vandut, nu ar trebui sa aiba nimeni treaba cu TVA-ul in Romania.

Dar s-ar putea ca dupa modificarea codului fiscal (deducerile de TVA in ceea ce priveste autoturismele si piesele de schimb, consumabile) situatia sa nu mai fie aceeasi.

Oare chiar nu avem niciun contabil priceput care sa ne lamureasca ??

Eu zic ca nu prea te pricepi. Se plateste tva la facturare in tara de import - in acest caz, Romania.

Lasand la o parte tonul de superioritate, poti sa ne lamuresti ??

@warp, TVA-ul este ceva ce se adauga la o valoare fixa. A+19% in Germania si A+24% in Romania.

Daca ar fi musai sa platesti TVA, eu unul l-as plati in Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat masina noua din Germania la pretul netto,adica fara TVA,singura conditie este ca societatea pe care cumperi sa fie inscrisa in registrul operatorilor intracomunitari.Va spun din experienta personala si nu din auzite,nu conteaza ca este masina noua sau second hand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema nu e asa de simpla cum pare la prima vedere si obligatia/scutirea la plata TVA depinde de mai mai multi factori.

Din pacate mai depinde si de zona de unde provine intrebarea :banghead: , pentru ca traim in Romania, iar legea este interpretata intr-un fel la Baia Mare si altfel la Constanta.

Mai citeste si aici:http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_28542/Cumperi-un-autoturism-dintr-o-alta-tara-membra-UE-Ce-taxe-si-impozite-trebuie-sa-platesti-pentru-el.html#axzz2JX6YPAXs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca esti persoana fizica si te duci in germania sa zicem, platesti masina cu tva-ul de acolo. aia iti dau factura si la revedere.

daca esti persoana juridica, platesti pret fara tva si aduci masina in tara, fara probleme. atata timp cat masina sta pe firma, nu plateti tva, dar cand o sa o vinzi, pe factura apare tva de romania.

fazele gen am cumparat fara tva...nu exista. undeva il platesti sau faci evaziune.

ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat masina noua din Germania la pretul netto,adica fara TVA,singura conditie este ca societatea pe care cumperi sa fie inscrisa in registrul operatorilor intracomunitari.Va spun din experienta personala si nu din auzite,nu conteaza ca este masina noua sau second hand.

Cand ai facut achizitia ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu b77eru: daca vrei sa cumperi o masina noua din Germania si esti persoana fizica, dealer-ul iti va emite factura cu TVA, pe care-l si platesti integral. Apoi aduci masina in Romania, mai platesti o data TVA-ul romanesc,o inmatriculezi, trimiti la dealer dovada ca ai inmatriculat-o si ca ai platit al 2-lea TVA iar acesta o sa-ti returneze TVA-ul german.

Prin asta am trecut eu acum 3 luni, dupa ce colegul livescu mi-a spus de legea asta. In cazul meu, masina am inscris-o in Belgia, dar este fix aceeasi lege in Ro si in Be;

Vezi 4-5 pagini inapoi: http://vwforum.promo.../page__st__1840

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@oaspetele - Achizitia a fost facuta in luna August 2012,insa acum 2 zile,un prieten bun al meu a cumparat de la un dealer din Bielefeld,un Porsche Cayenne - 0 km,deci nou,la pretul netto,eu personal am facut plata externa,asa ca restul sunt povesti.Cand vinzi acel autoturism este clar ca trebuie sa emiti factura cu TVA,insa la achizitii intracomunitare,repet,platesti pretul netto.Succes,eu ma retrag din discutii fiindca nu vreau sa intru in polemici,daca va ajuta ce am scris,bine.....daca nu ....nu !

Later edit : Eu mai detin un Mercedes E 220 cumparat in 2007,tot nou,de la reprezentanta din Stuttgart,la pretul netto si pana in ziua de astazi,au trecut aproape 6 ani,nu am platit si nu mi s-a solicitat plata TVA-ului.

Modificat de FRE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..... la achizitii intracomunitare,repet,platesti pretul netto....

Sustin cele scrise de FRE, si au tot asa am luat masina, e drept ca in 2009...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fre - are sens ce spui. TVA - taxa pe valoare adaugata. Neexistand nici o valoare adaugata, nu exista motivul impunenerii TVA. Dar este vorba de masini noi. In cazul celor sh, se schimba lucrurile. In cazul ca procuri o masina la pret netto, esti obligat sa platesti in romania, la inmatriculare, si cu dovada platii se cere recuperarea tva din afara.

@oaspetele - mai pierdut ! Exact asta am facut si eu in mica mea demonstratie. Daca trebuie sa platesti tva ? Oricine plateste tva, fie PF, PFA, SRL, SA.

O sa iau ca exemplu, un importator de masini VW. El la achizitia masinilor nu este obligat sa plateasca tva, pentru ca nu a adaugat nici un adaos comercial. La vanzare, in schimb, este obligat de stat, sa aplice tva DACA pune adaos, si cum nimeni nu face munca voluntara, apare impozitarea. Valoarea tva adunata din vanzari, trbuie ulterior, declarata si varsata la trezorerie. Regula este simpla, produsul finit dintr-o fabrica, nu pote fii impozitat prin tva, deaoare ar aparea dubla impozitare. Fabrica plateste deja tva prin costurile de productie ( furnizori de bunuri si servici, materii prime, costuri cu energia), cheltuieli care se regasesc direct in pretul produsului finit.

De aceea este posibila neplata tva la achizitia unui produs nou, nedestitat vanzarii. In cazul produselor SH, ele au intrat deja in circuitul tva, si nu mai ies, decat la casare.

@tilu - avocat.net. Treba este mai incarligata, Ue incercand sa faca o baza de date unica. Unde nu se inteleg ei, este la valoarea nominala a tva, iar romanasii, in stilul caracteristic, incearca sa ne faca, ca in cazul in care eu achizitionez un produs din UE care are tva mai mic, sa platesc diferenta pana la 24%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

warp78, le cam amesteci.

pana cand guvernul portocaliu nu modificase codul fiscal si regulile ce guverneaza deducerea de TVA pentru autoturisme, totul era clar.

problemele au aparut in urma cu ceva timp.

de aici si intrebarile pe care mi le pun si de aceeaeram curios si de data achizitiei.

In cazul ca procuri o masina la pret netto, esti obligat sa platesti in romania, la inmatriculare, si cu dovada platii se cere recuperarea tva din afara.

daca o procuri la pret netto ce TVA ai de recuperat ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!