Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Asigurarea ti-o procuri singur. In baza asigurarii, primesti numere, fie ele de 5 zile, 30 de zile sau inm. definitiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand cumperi masina  nu este asigurata , dar daca o imatriculezi in vederea aducerii ei in Romania pe roti atunci trebuie imatriculata cu asa zise numere de zoll (care sunt limitate pe o perioada de timp)  si asigurarea difere de la regiune la regiune.

 

Daca  decizi sa aduci masina pe remorca nu este nevoie de imatriculare  respectiv asigurare.

 

Daca te gandesti sa faci o smecherie cu acest tip de asigurare iti pierzi timpul degeaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele trecute am gasit o masina la un handler si l-am rugat sa-mi trimita pe e-mail seria sasiului si sa-mi spuna cati proprietari a avut masina. Raspunsul a fost sa astept un pic ca inca nu a primit actele!!!

Pentru cultura mea, stie cineva cam de unde ar putea sa-i vina actele? E o masina SH din 2003, iar atat timp cat o are deja in curte, a spalat-o, a pozat-o si a pun anuntul pe internet, de ce nu ar avea INCA actele?!!

Aceeasi scuza a primit-o si un amic, in 2008, cand s-a interesat de o masina, tot in Germania.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil (mai mult ca sigur) este o vanzare a unui  "Auto im Kundenauftrag", mai pe romaneste, dealerul care a postat anuntul, a facut pozele, etc, joaca rolul de intermediar pentru un client persoana privata...eu as evita asemenea masini din cauza ca, contractual de vanzare cumparare poate fii greu de inteles si mai ales, poate ascunde surprize neplacute de genul, fara garantie la vanzare privat-privat, km masinii masluit, accidente ascunse prin reparati ieftine, etc ...te poti documenta pe google mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca a "primit" masina de la o reprezentanta auto care a luat-o in sistem buyback, iar reprezentanta se obliga, fata de client, sa radieze masina, iar uneori, din diferite motive, dureaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de o masina veche de 12 ani, deci sanse mari sa aiba o gramada de bube. Foarte posibil ca motivul sa fie ceea ce spune dydy_kuf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A primit actele astazi si-mi spune ca masina a avut 6 proprietari din 2003, pana acum.

E de bine, e de rau?!

Din poze masina arata ok, iar in descriere si in titlu scrie ca nu a fost lovita/ fara accidente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele pot fi inselatoare, iar faptul ca a avut 6 prop. e discutabil. Important e sa aibe un istoric din care sa-ti faci o idee cata grija au avut cei 6 prop. de masina. Doar la fata locului iti poti face o idee.

In ce zona e masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa Nurnberg, 91126 Schwabach.

E un Cupra R 1M din 2003

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banui ca e cel rosu. Ai primit PM-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ala este. Ti-am raspuns acum. Merci :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te baga la asa ceva...sau cel putin eu nu as lua o masina cu 6 proprietari. Sa nu mai zic de o masina sport...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Salutare, revin cu o intrebare .

Ce variante de numere temporare exista ptr Germania ca sa poti conduce o masina pe distanta scurta de exemplu pentru un test drive sau ca sa faci HU ?

Am gasit Kurzzeitkennzeichen, adica acele numere pe 5 zile dar pretul e cam 100 de euro, altceva mai scurt nu este ptr persoane fizice ?

Stiu ca la autohaus au niste rosii pe care le pun pe masina daca vrei sa faci test drive, dar cred ca alea nu pot fi luate de pers fizice .

Ptr ce mi-ar trebui ? Am gasit o masina, la privat insa nu are numere asadar nu pot sa fac test-drive cu ea, si oricat de incredere ar parea proprietarul nu as

cumpara-o inainte sa merg cu ea, eventual un DEKRA ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu alte variante nu ai . Kurzzeitkennzeichen sunt numere galbene valabile maxim 5 zile ( FZV wird für Prüfungs-, Probe- und Überführungsfahrten auf Antrag ein Kurzzeitkennzeichen für die Dauer von maximal 5 Tagen erteilt. Das Kurzzeitkennzeichen darf nur an einem Fahrzeug verwendet werden.).

 

Dai 9000E pe masina si te zgarcesti la 100E :P :) ? 

 

E scump dar asta e .. n-ai ce face.. sau sa isi faca proprietarul daca vrea sa o vanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Ok VALI o sa-i trimit un mesaj la proprietar sa vad daca accepta sa ia numere din alea ii spun sa mergem la un DEKRA si un test drive, oricum slabe sanse sa o cumpere cineva fara proba are si el interes pana la urma, ca asa doar plimbata prin garaj 2 m cam greu sa cumperi masina de la privat .

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, si eu am avut aceeasi intrebare ca tine.

Pentru drive test trebuie sa mergi la asigurarea ta, le zici ca (mai) vrei sa iti iei inca o masina si sa iti faca asigurare pentru KZ. Teoretic, costa 50 euro. Daca ai asigurator meserias asa ca mine ;) HUK Coburg, e gratis.

Cu foaia aia mergi la Zulassungsstelle, ei iti fac actele si te costa numerele 19 euro, parca.

Asta e tot. De numere rosii n-ai cum sa faci rost, ca nu esti dealer. Alea se dau doar la PJ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Aha merci, din pacate eu nu am o asigurare aici pentru ca masina mea e inca pe Romania.

O sa vad daca imi raspunde proprietarul poate ajungem la vreo intelegere ceva in caz ca vrea sa ia numere pe 5 zile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la birourile care se ocupa cu asaceva, ca le mai raman de pe o zi, pe alta si le iei cu 70-80 de euro. Cel putin, eu asa am luat acum cateva luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Am o intrebare iarasi interesanta, aveti idee daca se poate pune VCDS pe masinile pe care le vezi sau testezi .

Adica e vreo problema daca plec in probefahrt cu masina si trag intr-o parcare si scanez de erori masina ?

Cel putin ptr mine ar mai inlatura anumite dubii legate de erori care nu pot fi observate la un drive test si care nu aprind martori in bord dar pot sa fie costisitoare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legal nu ai voie, asaceva se face doar in service-urile autorizate.

Daca nu te vede nimeni si stii ce faci, poti incerca.

PS La PitStop e 19 euro o scanare si-ti elibereaza log-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce ai intrat in RO cu o masina care are numere germane de export valabile o luna (banda rosie pe margine), poti sa si iesi din RO cu acele numere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate circula fara probleme cu nr de export oriunde in Europa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut proba si apoi i-am zis celui care avea parcul auto ca doresc sa o si scanez personal. Initial mi -a zis ca nu ii ok sa fac eu si sa mergem la un service. Apoi i-am zis ca daca se intampla ceva raspund eu si intr-un final a zis ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Repet, poate nu m-am facut bine inteles data trecuta:

 

AICI NU SE CER/DAU SFATURI DE CUMPARARE.

 

Pentru asta exista topic-uri dedicate sau, daca nu, se pot crea, in "Discutii Generale". Aici discutam despre proceduri de achizitie, hartii, documente, pasi necesari, s.a.m.d.

De data viitoare intervin sanctiunile pentru Off Topic, conform Regulamentului.

Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!