Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

din cate stiu eu, dar nu stiu f. bine, acciza de 10% se plateste doar in cazul cumpararii unei masini noi. daca vrei o coreanca noua, cand te duci in showroom, la pretul cip se adauga 10% acciza+ alte taxe . nu sunt sigur de aceasta informatie.. eu asa stiam. cu ocazia asta aflu si daca e asa sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit aici pe forum de cazuri in care au cumparat masina direct fara TVA din DE. Cum se poate face asta? Sau depinde cum negociezi cu dealerul din DE?

In rest eu am un PFA pe care as putea sa-l fac sa fie platitor de TVA. Ma gandeam sa iau asa pe PFA, ca e tot o persoana juridica. Daca a mai incercat cineva asta il rog sa-mi zica cum se face.

Merci

de obicei actele necesare sunt:copie buletin administrator firma/director/asociat(depinde ce calitate ai in firma),copie dupa pasaport,copie dupa actul ce atesta faptul ca esti platitor de tva in RO,copie dupa CUI.Intr-adevar nu toate firmele accepta plata la netto fata de firme pentru ca....nu accepta.La fel ai nevoie si la PFA.

din cate stiu eu, dar nu stiu f. bine, acciza de 10% se plateste doar in cazul cumpararii unei masini noi. daca vrei o coreanca noua, cand te duci in showroom, la pretul cip se adauga 10% acciza+ alte taxe . nu sunt sigur de aceasta informatie.. eu asa stiam. cu ocazia asta aflu si daca e asa sau nu.

De ce nu cumperi una noua(0 km) de afara?LA masinile NON UE cumparate din UE se plateste taxa de inmatriculare,functie de grad de poluare/cmc/an fabricatie,atit.

De obicei la cumpararea unei masini din UE de catre o firma din Ro,se platesc banii prin virament bancar(mai ales daca suma depaseste 10.000 de euro ca valoare indiferent ca cei 10.000 reprezinta val cu tva sau fara),rar intilnesti firme care accepta pina si o suma mai mica de 10.000 sa fie platita cash.Am intilnit firme care doreau ca si acte chiar un extras de cont sa vada ca firma face plati prin banca.

Asa ca,la peste 10.000 de euro te obliga legea romana sa platesti prin banca suma,iar multe firme din UE,chiar si la o suma mai mica decit 10.000 doresc banii tot prin banca.Simplu,nu?

Modificat de cristiseven7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Copie dupa actul ce atesta faptul ca esti platitor de tva in RO,copie dupa CUI.

Trebuie si traducere legalizata in germana dupa aceste doua acte? Sau e suficienta o copie simpla?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a cumpara o masina netto din uniunea europeana (germania ) ai nevoie de noul certificat in scopuri de tva de preferabil in original , copie dupa prima pagina din statutul firmei ce confirma ca esti administrator si copie dupa buletinul sau pasaportul administatorului . Daca e altcineva administrator ai nevoie de un vollmacht ( imputernicire ) semnata de administrator , nu trebuie sa traduci si sa legalizezi nici un act

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am adus si eu o masina din Germania sa "ma dau" pe perioada verii.

Ma gandeam ca o sa pot sa ii iau 3 serii de numere rosii, plus o luna numerele de zoll, aproape ajungeam cu ea in Ianuarie cand taxa de prima inmatriculare ar trebui sa se micsoreze drastic.

Din pacate, la o saptamana dupa ce am ajuns in tara, aflu de o ordonanta de urgenta care stipula ca nu se mai elibreaza a doua si a treia serie de numere rosii decat dupa achitarea taxei de prima inmatriculare. :icon_cool:

Acum, numerele de zoll imi sunt expirate deja si masina sta in parcare.

Ma gandesc sa mai iau o serie de numere de zoll din Germania pe 3 luni.

Teoretic se poate, acum, urmeaza intrebarile:

1. Trebuie sa merg cu masina in Germania sau ajuge sa trimit actele si banii prin cineva (sau sa merg eu personal)

2. Daca ii iau numere rosii de Romania, mai pot sa iau numere de zoll?

Scenariul cel mai cool ar fi sa pot trimite actele prin cineva si sa imi aduca numerele, cel mai aiurea ar fi sa merg in Germania cu masina si sa fie nevoie de actele de Germania.

Ma ajuta si pe mine cineva? :icon_thumright:

Ovi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din germania poti scoate nr zoll de 3 ori pe numele tau , poti merge la zullasungstelle fara masina daca ai tuv valabil in wiesbaden nu ai nevoie de masina eu tot de acolo scot numere . daca ai un nr expirat de zoll poti scoate numai pe o luna , nu pe 3 . dar problema este ca in brief ai stampila de la inmatriculari din romania , care poate trec cu ochii nemtzii.in romania nu se mai da decat un rand de nr rosii , iar al doilea dupa ce platesti taxa de inmatriculare . :icon_thumright:

mai bine sa nu scoti nr rosu din romania . eu iti pot face nr pe o luna cu 150 euro in Germania daca vrei

Modificat de r4zv4n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se poate si golf4,tdi,an 2000 si cu doar 77000 km.Am reusit sa aflu istoricul masinii folosind codul vin al masinii mele:wvwzzz1jz1b041239 la o reprezentanta VW de pe la noi.Toate datele corespund cu cele pe care le am marcate in cartea service,lucru la care de altfel ma si asteptam,avind in vedere de unde am luat-o.Am facut deja 5000 km de la cumparare si masina se comporta ireprosabil,poate cu exceptia asfaltului de sub roti.As fi vrut sa postez niscai poze cu masina,cartea service si toate actele necesare pe acolo(pentru cei interesati de achizitii motorizate de pe la DE), insa nu stiu cum se poate face dintr-o poza de 2-3 mb una de citeva sute de k(poate ma ajuta careva).Daca mergeti in Germania dupa vreo masina incercati sa cumparati de la privati( a se citi neamt sadea, ceea ce e ideal,adica mai ieftin si cinstit),daca nu, o idee buna ar fi sa o luati din reprezentanta marcii pe care o cautati chiar daca e mai scump.Evident, sfaturile acestea se indreapta spre cei care vor sa mearga in DE dupa o achizitie personala ; pentru ca ceilalti(samsarii de cai putere,cinstiti sau nu) stiu mai bine ce au de facut. Hai noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca raman cu masina in Ungaria (ex: defectiune) si imi expira numerele de zoll ce pot face? Ceva..., nr de tranzit unguresti, eventual?

Sau platforma "ma mananca"?! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ramii cu masina in pana dupa ce tocmai ai cumparat-o as zice ca ai alta problema :( , mai mare decit transportul pina acasa...

Oricum, ia-ti numere pe o luna ca sa fii acoperit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca raman cu masina in Ungaria (ex: defectiune) si imi expira numerele de zoll ce pot face?

Sa ai suficienti bani la tine (minim 1,000 euro ca sa nu ai surprize).

Daca ramii cu ea in Ungaria esti norocos. Ca am vazut duminica pe citiva care nici din Germania nu au apucat sa iasa... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Mark_Ro - numerele de zoll se dau pe 2-4 saptamani iar ca sa ajungi in tara iti trebuie 2 zile max. Iti raman 12 zile sa o repari. Daca pleci dupa masina, cu ideea ca o sa se defecteze pe drum, atunci nu mai are rost sa mergi. :( Fi mai optimist! :D Ai grija ce cumperi, incearca sa mergi putin cu masina in teste, inainte de a o cumpara si daca ti se pare ceva suspect, cauta alta... sunt destule masini in Germania. Oricum, in caz de defectiune, e foarte scump transportul pe platforma, pe autostrada.

Cum a zis si somebody, alti nici din Germania nu au iesit. Am vazut si eu vara asta destui bulgari, care carau tot felul de ciururi si in parcari erau tot cu capotele ridicate. Sper ca nu vrei sa cumperi o astfel de masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca raman cu masina in Ungaria (ex: defectiune) si imi expira numerele de zoll ce pot face? Ceva..., nr de tranzit unguresti, eventual?

Sau platforma "ma mananca"?! :D

Se pot face numere de tranzit maghiare "Z". Platforma in Ungaria este cel mai simplu sa gasesti, dar o sa te "usture" la buzunar. In principiu, incearca sa-ti gasesti o masina cat de cat bunicica, fa teste, si spui si tu o rugaciune inainte de drum eventual. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numerele de zoll se dau pe 2-4 saptamani

Numerele se pot da si pe perioade mai lungi, in functie de asiguratorul cu care lucreaza cel care ti-a dat masina. Eu mi-am luat pe 3 luni si m-au costat 365E.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pot da si pe perioade mai lungi, si e bine sa faci asa in cazul in care taxa de inmatriculare e mare, si vrei sa inmatriculezi masina dupa 01 oct 2007, cand se actualizeaza cursul de schimb pentru taxa de inmatriculare. (Acum ca suntem in septembrie, e suficient 4 saptamani). Eu nu aveam de ce sa fac numere pe 3 luni in iunie, ca la mine taxa a fost 340 euro (Golf 4 1.6 Euro 4). Am facut pe 4 saptamani - 150 euro si de diferenta de bani pana la 365 am platit RAR, asigurare, impozit, numere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mersi, taxa la mine e de 2440 E. Totusi am impresia ca actualizarea cursului de schimb pentru taxa se face la 1 ianuarie, cu valoarea de la 1 octombrie a anului din urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mersi, taxa la mine e de 2440 E. Totusi am impresia ca actualizarea cursului de schimb pentru taxa se face la 1 ianuarie, cu valoarea de la 1 octombrie a anului din urma.

:icon_thumright: stie cineva cat poate fi taxa de inmatriculare pentru o broscuta din 1960 (sau daca se poate inmatricula in RO) ?

taxa inmatriculare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duminica plec in Germania,pentru prima data,cu o cunostinta(prieten) care e si patron la un mare service din SV,cunoscator in ale masinilor etc.

De foarte folos recomandarile celor care au mai trecut prin "peripetia" achizitionarii unui autovehicul SH.(merci de pontu cu 1 oct)

Vreau sa achizitionez un Golf 1.6 FSI 110HP,an 2002/2003.Aici e marea buba,am tot cautat pe forum probleme despre acest tip de motorizare(BAD) si in afara de faptul ca mananca benzina min 98 n am gasit alte topic-uri mai detaliate despre acest tip de motor.

Lucrand in domeniul vanzarii de piese auto,cautand in SOTE/ETKA am gasit ca acest tip de motor (pt golf 4) s a facut in 2 generatii. una pana in 2002/09 si alta dupa 2002/09

Imi poate spune cineva mai detaliat cu ce difera cele 2 generatii?

Modificat de SHAJ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Fred , orice autovehicul indiferent de "varsta" se poate inmatricula .

Problema e ... daca merita si cat costa . :lol:

Taxa de inmatriculare pentru broscuta o poti calcula singur aici .

LE : Conform site-ului de mai sus , daca broscuta are motor de 1200 cc , e din '60 , adica are peste 6 ani => taxa ar fi undeva la 3434,3 Euro .

Cam mult zic eu ...

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rectificare fabricatie motor BAD 1,6 FSI

prima generatie 08/2001-04/2002

a doua generatie 05/2002-06/2006

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

O mica nelamurire la importul de auto sh din DE pe firma.In Germania se plateste pretul fara TVA si odata ajuns in tara ce fac ( contabila mea nu a stiut sa-mi spuna) platesc TVA-ul la statul Roman aferent valorii de pe factura sau nu mai platesc decat taxa de prima inmatriculare si gata???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu platesti decit taxa de prima inmatriculare. Spune-i contabilei ca se face taxare inversa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun si iau masina noua de acolo pe persoana fizica, inteleg ca imi da la pretul fara tva pt export ? Apoi cand ajung in ro, ca persoana fizica mai platesc tva? Sau doar taxa lu` peste ?

Cum se face cu nr la masina noua? Cum e cu cartea aia de identitate, la noi astept cateva zile pana iti vine. Acolo daca o cumperi si masina e noua ce fac? Unde ma duc? Ce pasi ar fi. 10x de raspuns/.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!