Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Vesta, trusa medicala si triunghiurile de unde se pot procura? Sau ti le da dealer-ul cand cumperi masina? La ce se foloseste vesta respectiva?

Merci

Inca o intrebare pentru cei mai experimentati. La ce se refera brief-ul mare si brief-ul mic? Sunt un fel de carti de identitate ale masinii? Le obtii de la fostul proprietar al masinii in caz ca o cumperi de la persoana fizica? Va rog daca poate pune cineva niste poze cu aceste 2 tipuri de acte.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa si arata una mare si una mica

una de marimea civ - ului si alta de marimea talonului ( actele romanesti )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brief-ul mare este echivalentul cartii de identitate.

Brief-ul mic este echivalentul certificatului de inmatriculare.

Acuma, fiindca suntem in UE, la inmatricularea masinii cu numere provizorii, vei fi trecut tu ca si cumparator in ambele acte. (Inainte primeai de regula doar brief-ul mare, taiat si stampilat pentru export, si un carnet verde cu asigurarea in care erai trecut tu ca proprietar)

Cat despre preturile din Germania, sunt totusi mai bune decat in RO. Daca stii ce si cum sa cauti. Ma refer la masini ~identice ca si stare tehnica/an/km. reali. Problema pietei SH de acolo nu este neaparat cumpararea de catre polonezi/bulgari/romani a masinilor second.Poblema cea mai mare este scaderea numarului de masini noi inmatriculate comparativ cu anii trecuti.Scadere inregistrata si anul trecut si anul asta. TVA-ul a crescut si la ei, toate sunt mai scumpe si nivelul de trai a scazut, omul de rand tine masina 7-8 ani in loc de 5-6... Asa ca samsarii s-au reorientat spre masini de la licitatii, pentru ca frau bunicutza duce acuma Biblia la biserica cu acelasi Golf4 din 2001, nu l-a dat cu 74k km la bord ca sa-si cumpere Golf5....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

In scurt timp (1-2 zile) o sa-mi achizitionez un Passat de la un dealer de masini sh. Masina a fost adusa din Germania si luata pe firma omului. Intrebarea mea e ce acte trebuie sa-mi dea respectivul atunci cand iau masina de la el si ce proceduri se fac (indentificare rar???...o face respectivul sau eu dupa ce am cumparat masina??). Din cate am inteles pe forum ar trebui sa primesc briful mare si brieful mic, factura din germania. Acum in Romania omul a zis ca-mi face factura. Mai trebuie cumva si contract de vanzare-cumparare intre mine ca persoana fizica si firma lui? Am vorbit cu respectivul la telefon si mi-a zis ca-mi scoate numere rosii pt masina pe firma lui. Are vreo importanta ca sunt pe firma lui si nu pe numele meu??

Raman dator celor care ma pot ajuta cu informatii ca deja am intrat in panica, imi este sa nu ma pacaleasca omu cand vede ca nu stiu procedura de vanzare-cumparare si sa ma trezesc dupa aia ca nu mai pot inmatricula masina. Sper sa nu fie dracul atat de negru dar nu stii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

@eugenb, cand ridici masina trebuie sa-ti dea:

- briful mare, mic,

- manualul masinii, cartea service (in cartea service sa fie aceeas serie cu masina),

- nr. rosii nu conteaza pe cine sunt,

- daca iti face factura nu cred cati mai trebuie contract de vanzare - cumparare ^nu sunt sigur^

- sa ai grija la norma de poluare, preferabil euro 4, (taxa de prima inmatriculare)

Dupa ce o cumperi incepe distractia,

1 - programare RAR,

2 - omolagare, identificare, verificare RAR,

3 - birou de copiat acte (de obicei stiu doamnele de acolo ce-ti trebuie)

4 - platit taxa de prima inmatriculare - la finante iti face calculatia si la trezorerie o platesti,

5 - impozitu la primarie,

6 - taxa la C.E.C.,

7 - declaratie pe propria raspundere la un notar

8 - asigurare RCA - minim 6 luni

9 - mers la politie.

umbli cateva zile bune, (la noi in zona sunt tipi care pt. ~ 100 ron, umbla ei si iti aduc nr. definitive acasa)

bafta multa,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eugen, de unde esti (completeaza profilul) , de unde o iei?? o fosta colega a stat cam un an cu o masina (luata din zalau parca ) cu numere rosii ca nu mai dadea ala (tot o firma..:( )numerele provizorii din germania

cere sa iti dea in scris pe verso-ul copiilor dupa actele firmei lui, stampilat in original, ca masina corespunde la serii si nu intimplina probleme la identificare (am mai povestit pe undeva ca o masina identificata azi, peste o saptamina nu a mai corespuns...)

nu strica mai multa paranoia decit de obicei cind dai un ban gramada

LE daca faci un contract scrie treaba de mai sus ca o clauza si daca nu corespund seriile sa iti returneze banii; daca e vinzator serios nu cred ca nu o sa accepte clauza asta :D, iar in toate bizniz-urile o factura vine si cu un contract :rolleyes:

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt informatii. Deci cand imi face factura de vanzare intre firma lui si mine, cea din Germania banuiesc ca nu mai trebuie. In rest m-am lamurit si m-am linistit cu actele. Are importanta daca ii faci identificarea si omolagarea la RAR in alt judet decat cel de domiciliu?(adica altul in care as inmatricula masina), ca ma gandeam sa-i zic sa mergem impreuna la RAR, asa evitand eventualele neplaceri cu seriile.

P.S. Stiu ca la unii li se par idioate intrebarile mele dar vreau sa ma feresc de belele cat se poate.

Modificat de eugenb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ora actuala mai este necesar ca handlerul sa-ti elibereze certificatul EUR1? Sau cine il mai elibereaza? Se stampileaza la vama? Daca handlerul nu face acte unde poti sa faci actele de export? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca acum trebuie sa iei de la vanzatorul din Germania Certificatul de Conformitate CoC. Este adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum vi se pare un golf TDI (ca-n avatar ) Bj 08.2002 100cp, geamuri el. full clima (fara climatronic) computer de bord , jante Al , Esp , 4 usi , 140 000 km 8000 Eur!??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bun pretul.pt tdi si anul fabricatiei.la banii astia se vinde g4 pe benzina.masina e din tara sau abia adusa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum este piata in Austria?Sau unde sa cautam pe net.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot cautat pe net dar nu am gasit care este procedura de cumparare ptr o masina sh pe firma, de exemplu daca masina costa 20000 de euro cu tot cu TVA eu platesc doar 16000 euro pe ea adica fara TVA, o sa plec peste 3 sapt si nu sunt inca lamurit care este procedura.

Si daca pot cumpara pe firma de la o persoana fizica, care ar fi dezavantajul fata de autohause

Si daca iau de la persoana fizica pe firma platesc TVA in tara

PS daca platesc tva la nemti mai platesc si la noi?

Modificat de alex1500ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
Stie cineva cum este piata in Austria?

Vrei masina care sa poata fi inmatriculata in Romania sau in Austria?

Later edit: Vrei hirb care sa poata fi inmatriculat in Romania sau masina care sa poata fi inmatriculata in Austria?

PS. Cred ca raspunsul la intrebarea ta se gaseste in acest later edit... :RO flag:

Modificat de somebody
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot cautat pe net dar nu am gasit care este procedura de cumparare ptr o masina sh pe firma, de exemplu daca masina costa 20000 de euro cu tot cu TVA eu platesc doar 16000 euro pe ea adica fara TVA, o sa plec peste 3 sapt si nu sunt inca lamurit care este procedura.

Si daca pot cumpara pe firma de la o persoana fizica, care ar fi dezavantajul fata de autohause

Si daca iau de la persoana fizica pe firma platesc TVA in tara

PS daca platesc tva la nemti mai platesc si la noi?

Daca pretul este cu TVA tu vei platii doar valoarea NETTO (doar daca handler-ul este de accord). Daca masina nu contine TVA, adica e cumparata de la handler si este de provenienta persoana privata, sau de la persoana privata nu platesti nici un TVA in tara.

Daca reusesti sa cumperi direct de la persoana fizica ai doar avantaje, in primul rand poti negocia direct cu omul si ai al pret fara adaos-ul handler-ului.

Sper ca ti-am fost de ajutor, pentru orice problema legata de "adus" masina de uniunea europeana ma poti contacta.

Modificat de TDiFan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ r&d, eugenb, Oilie - Brief-ul original se primeste doar in format mare, cu o stampila prin care se anuleaza, brief-ul mic se retine (e pentru numerele de Germania - nu iti mai foloseste). Se elibereaza inca 2 brief-uri mare + mic pentru numerele provizorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot nu m-am lamurit, ce inseamna exact "numai pt export/profesional"? Ce vor sa zica autohusurile cu asta? Ma refer la cele serioase, cu referinte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:rolleyes: Oameni buni, nu mai cumparati masini din SJ, recent intrate in tara, toate sint `aranjate`!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era si in SB un parc care aducea masini cu nr rosii se SJ ... s-a desfiintat :salut: In ce sens sunt aranjate ...Km?

Am mai auzit o varianta legata de masinile din zona de vest, nord-vest. Ar mai fi si masini lovite in Germania, reparate in Ungaria si vandute peste granita... Mare atentie!!! Totul se poate verifica la un AutoTest, inclusiv grosimea stratului de vopsea (de chit) :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cel mai simplu este sa te duci sa cumperi direct masina de afara.Scapi si de masini lovite-reparate,cu km.aranjati sau furte sau din SB si SJ.Multi zic ca nu se pricep,ca nu au mai fost plecati ,ca nu stiu ce acte trebuie sa faca acolo si cumpara masini de aici.Cel mai simplu te duci cu cineva care se pricepe si gata ai rezolvat problema.Te costa aceeasi bani ,poate cu cateva sute de euro mai mult sau chiar mai ieftin si esti si sigur de masina.cumnata-miu pleaca cam odata la 2 saptamani cu 2-3 care isi cumpara masina de afara si ii plimba pe acolo cat este nevoie sa gaseasca masina dorita respectivul.pai cel mai simplu este sa te duci sa cumperi direct masina de afara.Scapi si de masini lovite-reparate,cu km.aranjati sau furte sau din SB si SJ.Multi zic ca nu se pricep,ca nu au mai fost plecati ,ca nu stiu ce acte trebuie sa faca acolo si cumpara masini de aici.Cel mai simplu te duci cu cineva care se pricepe si gata ai rezolvat problema.Te costa aceeasi bani ,poate cu cateva sute de euro mai mult sau chiar mai ieftin si esti si sigur de masina.cumnata-miu pleaca cam odata la 2 saptamani cu 2-3 care isi cumpara masina de afara si ii plimba pe acolo cat este nevoie sa gaseasca masina dorita respectivul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare pentru cei care au experienta cumpararii unei masini din Germania.

La autohaus-uri, ce modalitati de plata sunt acceptate ?

Va intreb asta pentru ca inainte de a merge in Germania dupa masina, trec prin Grecia 5 zile sa ma perpelesc la soare :rolleyes: . Apoi... direct in Germania. Si am o jena in a tine dupa mine prin hoteluri din Grecia peste 15000 euro. Asta ar fi posibilitatea cea mai simpla dar si riscanta... sa am banii cash si sa platesc asa. Desi am auzit ca unii nemti au o problema si cu plata cash.

Alta varianta ar fi sa tin banii pe card. Dar intrebarea este: accepta autohaus-urile plata cu card ? Pentru ca la extrageri ATM am limita de extragere zilnica (am un raiffeisen maestro). Stiti voi carduri care n-au limita de extragere zilnica ? :lol:

Mai exista modalitatea viramentului bancar... dar e incomod si costisitor, pentru ca trebuie sa-mi deschid un cont acolo si apoi sa fac transferul din contul din RO, transfer care dureaza cam 2 zile... iar daca vreau sa se faca intr-o zi, ma cocoseaza cu comisioane (care oricum sunt mari)... deci ajung sa stau 2 zile in plus p-acolo ca sa astept sa le intre banii in cont la nemti si ma mai si costa. Nu mai vorbesc de eventualele complicatii transfer cont persoana fizica - cont persoana juridica.

Mai aveti idei ? Ingrop banii in gradina hotelului din Grecia :( ? THX !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ia si tu cash, numa de 500 euro, si la hotel ceri sa ai acces la seif sa lasi un ceas un lant si actele :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acidutzul: eu am vorbit cu mai multi dealeri VW care mi-au spus ca accepta plata prin transfer bancar. Asa ca le fac transferul direct din contul meu in contul lor. Singura problema e ca tre sa astepti sa le intre banii in cont, dar cu o taxa de urgenta banii le ajung in aceeasi zi. Taxele nu sint exagerat de mari, cam 24-25 de euro ma costa pe mine la o suma de 24.000 euro de transferat si in mod normal le ajung banii cam in 2 zile. Eu personal primesc bani de la clientii mei din SUA si Australia in aceeasi zi cind ei imi spun ca au trimis banii, deci se poate :icon_thumright:

In alta ordine de idei, era cit pe ce sa pun neamtu sa-mi faca factura, cind imi zice ca el vrea peste suma de plata si o garantie de 19% ca sa fie sigur ca o inmatriculez in RO, si cind ii trimit pe fax talonul de inmatriculare el imi trimite banii inapoi. Ati mai auzit de chestia asta?

Later edit: Stai ca s-a sucit neamtu cind i-am zis sa-si bage undeva garantia. Asa ca incepand de joia viitoare o sa mai fie un Passat V6 3.2 FSI 4Motion pe forum :P

Modificat de luc1an
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!