Jump to content

Jante si anvelope - DOAR specifice Octavia 4


TDR
 Share

Postare recomandată

Salut!

 

O întrebare pentru cei care se pricep. E mai mult o întrebare pentru curiozitatea personală, nu că m-ar interesa în mod deosebit firma că dacă așa le trimite fabrica... 

 

Am observat că mai toate O4 cu jante pe 18" prezentate pe YouTube de voleggerii auto români, dar și cele din reprezentanțe, au doar cauciucuri Pirelli Cinturato sau Bridgestone Turanza.

 

Dintre ele care ar rezista mai bine în timp, aproximativ 5-6 ani, la un mod de conducere normal?

 

Mi-am comandat o O4 pe care trebuie să o iau săptămână asta sau cea viitoare, încă nu știu sigur, și are jante pe 18".

 

Voiam o părere vizavi de anvelope pentru că se zvonește că nu mai sunt ce erau odată.

 

Din punctul meu de vedere astea sunt cele mai arătoase jante de pe Octavia 4 (există același model, însă doar argintiu și, deși e identic cu ăsta, mie nu îmi place) motiv pentru care le-am și ales pe mașină care și ea are culoarea Argintiu Briliant.

Modelul de anvelope este cel din poză, LERNA,  antracit/argintiu.

 

Evident, pentru modul de echipare Essence sau Selection, nefiind vorba de Sportline sau RS unde se pretează alte jante cu tentă sportivă.

 

@Guadalcanal Ele sunt interesante, dar în opinia mea și cum spune și @akonnu are treabă cu gama Skoda, poate doar cu cele electrice pentru că modelul ăsta de jante l-am văzut mai mult la electrice, însă gusturile în materie de design nu le comentez.

 

 

Screenshot_20240913_204934_Gallery.jpg

Diferență de culoare și de preț pentru că janta este aceiași în ambele cazuri.

Screenshot_20240916_090224_Chrome.jpg

Screenshot_20240916_090216_Chrome.jpg

Modificat de Gabriel*77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 minutes ago, Gabriel*77 said:

 

Voiam o părere vizavi de anvelope pentru că se zvonește că nu mai sunt ce erau odată.

 

La mine pe R18 la NFL a venit cu Turanza T005. Foarte zgomotoase(mai ales dupa uzura 50%), microfisuri dupa primul an, acvaplaneaza foarte usor, ghinion sau nu, se inteapa foarte usor, am numarat 11 snururi .

Aderenta in schimb este okish si au tinut ~80.000km.

As fi preferat Michelin Primacy dintre echiparile posibile atunci cand am luat masina.

Acum vad ca Michelin este inlocuit de Goodyear, ma gandesc ca stiai ca poti vedea direct in configurator echiparile probabile.

image.thumb.png.02a660c76e2b53dd6026e696d0b564cf.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca in configurator jantele vin cu Pirelli, Bridgestone sau GoodYear. Poate ai noroc si vin GY Eagle, peste celelalte doua, desi sunt modelul vechi (5).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am uitat în configurator la anvelope (nu am știut că e posibil și nici unde să mă uit) însă acum deja e târziu pentru că mașina trebuie să ajungă la dealer zilele astea și chiar și așa, oricum nu cred că poți alege anvelopele. 

 

Pe prima mașina (O3 2016 205/55R16 am avut Michelin, pe a doua (O4 2023 205/55R17 am avut Goodyear) iar pe asta nu știu încă. 

 

Michellin-ul a ținut 6 ani fără nicio pană, după care nu mai știu că am dat mașina. 

 

Goodyear-ul nu știu că... am dat mașina după un an.

 

După cum am spus și mai sus întrebarea a fost adresată ca o curiozitate la zvonurile cum că aceste branduri nu mai sunt ce au fost și sunt zgomotoase, se uzează repede, acvaplanează și se înțeapă ușor.

 

La cum merg eu cu mașina, nu cred să am probleme, dar e bine de știut ce efecte sunt în funcție de brand și la cam ce să mă aștept.

 

Mulțumesc pentru informații!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu nu poti vedea cu ce anvelope o sa vina masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mare diferenta de pret intre jante avand in vedere ca cele mai scumpe sunt diamond cut.
Grija mare ca partea strunjita si lacuita e mai sensibila, in special daca a fost strapuns lacul si apoi o speli cu spuma activa pe la self wash. O sa oxideze aliajul si in 2 ani o sa trebuiasca refacute. Daca nu le atingi la borduri o sa tina mult si bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Gabriel*77 said:

Nu m-am uitat în configurator la anvelope (nu am știut că e posibil și nici unde să mă uit) însă acum deja e târziu pentru că mașina trebuie să ajungă la dealer zilele astea și chiar și așa, oricum nu cred că poți alege anvelopele. 

 

Pe prima mașina (O3 2016 205/55R16 am avut Michelin, pe a doua (O4 2023 205/55R17 am avut Goodyear) iar pe asta nu știu încă. 

 

Michellin-ul a ținut 6 ani fără nicio pană, după care nu mai știu că am dat mașina. 

 

Goodyear-ul nu știu că... am dat mașina după un an.

 

După cum am spus și mai sus întrebarea a fost adresată ca o curiozitate la zvonurile cum că aceste branduri nu mai sunt ce au fost și sunt zgomotoase, se uzează repede, acvaplanează și se înțeapă ușor.

 

La cum merg eu cu mașina, nu cred să am probleme, dar e bine de știut ce efecte sunt în funcție de brand și la cam ce să mă aștept.

 

Mulțumesc pentru informații!

 

Normal ca nu poti alege din cele trei modele de anvelope, ele vin aleatoriu. Cred ca iti faci prea multe probleme, degeaba. Nu te mai uita in gura lumii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferența de preț între jante este de 100 € însă nu asta voiam să evidențiez, ci faptul că deși sunt identice, vopseaua în două nuanțe face o diferență vizuală destul de mare între ele.

 

Cel puțin din ce am văzut în media pentru că fizic nu am văzut decât modelul fără Diamond cut și nu prea mă încântă. Îmi dă senzația de jantă prea plină și cu prea multe spițe. 

 

@Adi_vw Să știi că "râcâitul" jantelor de bordură este un mare stres pentru mine deși în toți anii de când am mașinile personale cu aliaj la jante, NU am bărbierit niciodată vreuna.

 

Nici eu, nici nevastă-mea care conduce și ea destul de mult, și sper ca nici de aici încolo. 

 

Acest stres de care spun mă face să fiu extrem de antent cum urc bordura, dacă e cazul sau nu să o urc, și la ce distanță de bordură să fac parcarea laterală. 

 

Jantele schimbă mult înfățișarea mașinii și degeaba sunt frumoase dacă sunt bărbierite.

 

Am văzut destul de multe mașini de mașini să le zic așa, cu jante destul de scumpe, însă bărbierite de borduri și se vedeau că naiba.

 

@dercos Nu îmi fac griji și nici nu mă concentrez pe un anumit brand. Era doar o curiozitate personală.

Eu merg domestic cu mașina, deci...

Singura problemă e să nu fie prea moi, ca alea de iarnă, și să se înțepe sau să se taie și de la o doză de suc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si chiar dacă ar fi moi, cu alea vine mașina, cu alea defilezi. 

 

La jante pe 18, altele sunt presiunile pe suspensii, pe articulații. Acolo tre' să îți faci griji, să mergi civilizat cu mașina. 

Modificat de Crs.Vag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 4 are niste dimensiuni atipice la anvelope, ele au talon mai mare decat alte masini. Eu la Golf am 225/45/R17, fix ca cele de 18 de la Octavia (225/45/R18), practic e aceeasi anvelopa cu un diametru interior mai mare. Cu alte cuvinte astea de 18 sunt ca cele de 17 ''normale''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut 225/45 R17 pe golf 6 si se poate trai cu ele in orice conditii, diferenta fata de R16 fiind mica pe partea de confort, dar se castiga mult pe viraje. Avand in vedere ca anvelopele de pe O4 sunt mai mari, R18, ar trebui sa treaca mai bine prin gropi decat dimensiunile modelelor anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mașina a venit azi la dealer și este echipată cu Bridgestone Turanza.

Nu-i bai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!