Jump to content

Jante si anvelope - DOAR specifice Octavia 4


TDR
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...

Salutari.

Eu am momentan jantele pe 17 cu cauciucurile de vară (205 lățimea)

As vrea să îmi achiziționez cele de iarnă puțin mai late (225), aveți idee dacă se poate sau dacă îmi poate spune cineva care ar fi dimensiunile omologate pentru R=17?

P. S. Nu am găsit unde scrie dimensiunile omologate (pe cartea de identitate nu am verificat că mașina e în leasing și a rămas la bancă).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu si precis ar fi sa obtii o copie de pe CIV. Si daca e leasing, ai nevoie de o copie si la ITP. Pentru iarna nu se recomanda latime mai mare decat ai la vara. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de răspuns.

Copia o să o primesc peste o săptămână când merg să îmi iau și numerele cel mai probabil.

Eram conștient că nu se recomandă pneuri mai late iarna dar as vrea sa aflu oricum dacă as avea opțiunea asta și care ar fi ea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225/45 R18 91Y #7.5Jx18 # ET 48

Eu la cele de iarna am trecut la jante pe 16 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu eram curios dacă sunt mai multe opțiuni admise pentru R=17 pe lângă cea standard cu 205/55/R17 (dacă îmi aduc aminte bine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate dimensiunile admise le poti obtine de la RAR. Sunt mult mai multe decat cele din CIV. Problema e ca, daca vrei sa pui ceva diferit de CIV, dar admise de RAR, te costa completarea acestora in CIV. Mie mi-au spus ca ar fi circa 200lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile optionale sunt trecute in COC, document primit de la dealer. Verifica acolo, numai ce e acolo se poate trece pe carte la RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din CoC:

 

 

tires.PNG

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri.

E destul de clar acum.

O seară plăcută!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 08.11.2020 at 23:58, icet a scris:

225/45 R18 91Y #7.5Jx18 # ET 48

Eu la cele de iarna am trecut la jante pe 16 .

Salut, ai trecut la cele pe 16 cu jante de otel? Dacă da îmi poți da și mie un site de unde sa iau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eugen Stanculescu

Cu ce anvelope ai incaltat-o? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@icet M-am chinuit sa gasesc anvelopele astea pe o gramada de site-uri dar le găseam doar DOT 2019 sau nu le aveau pe stoc. Foarte buna alegere am auzit ca sunt aproape cele mai bune 👍👍👍

Modificat de laduncaag
Quote la postul anterior este interzis de Regulamentul forumului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am "pregatit" din septembrie si am gasit la toate 4  DOT iulie 2020.Pana acum sunt multumit de ele,atat pe parte de aderenta cat si zgomot de rulaj.Ramane sa testam gheata si zapada batatorita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut! As vrea sa achizitionez 4 anvelope 225/55/17 all season (kleber, kumho, BFG), este o problema din punct de vedere tehnic, poate cineva sa imi dea un sfat, eventual angajat la o reprezentanta? Stiu ca in CIV este mentionata dimensiunea 205/55/17! Doresc o dimensiune mai lata pentru mai multa stabilitate. Nu stiu de ce au pus dimensiunile astea atipice pe acest nou model.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legal, nu poti sa pui decat ce e in COC/CIV.

Tehnic, anvelopa 225/55 R17 are diametrul exterior mai mare decat anvelopa 205/55 R17.

55 este "balonul" adica inaltimea anvelopei si inseamna 55% din 205 mm adica cca. 112.75 mm sau 55% din 225 mm adica cca 123.75 mm. Daca se pastreaza R17 rezulta un diametru exterior mai mare. Cat de mare e permis, nu stiu dar banuiesc ca nu se admite si de aceea nu este in COC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

59 minutes ago, drakosul said:

Salut! As vrea sa achizitionez 4 anvelope 225/55/17 all season (kleber, kumho, BFG), este o problema din punct de vedere tehnic, poate cineva sa imi dea un sfat, eventual angajat la o reprezentanta? Stiu ca in CIV este mentionata dimensiunea 205/55/17! Doresc o dimensiune mai lata pentru mai multa stabilitate. Nu stiu de ce au pus dimensiunile astea atipice pe acest nou model.

Multumesc!

Poate e 205/50/17.

 

Pentru stabilitate, verifica in COC daca ai 225/45/17, cele cu 225/55/17 nu cred ca  intra in discutie.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt lamuriri. Am verificat in CIV si este 205/55/17, si 205/60/16 ce am acum pe masina.

225/45/17 nu sunt mentionate in COC.

O sa raman la recomandarea producatorului si a COC/CIV 205/55/17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In COC este mentionat 225/45 R18. Singura varianta cu latime 225.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

43 minutes ago, Cristi_V said:

Legal, nu poti sa pui decat ce e in COC/CIV.

Tehnic, anvelopa 225/55 R17 are diametrul exterior mai mare decat anvelopa 205/55 R17.

55 este "balonul" adica inaltimea anvelopei si inseamna 55% din 205 mm adica cca. 112.75 mm sau 55% din 225 mm adica cca 123.75 mm. Daca se pastreaza R17 rezulta un diametru exterior mai mare. Cat de mare e permis, nu stiu dar banuiesc ca nu se admite si de aceea nu este in COC.

Pe rationamentul asta la 205/60/16 am 123 mm si la 225/55/17 123,75, adica diferenta destul de mica. . .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa iei in considerare si raza. Diferenta intre cele doua tipuri, pe diametrul exterior al rotii, este de 52.3 mm. 

Ca sa ramna cam acelasi diametru exetrior valoarea raza (R) + balon trebuie sa ramana constanta.

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Are cineva unul dintre motoarele cu 190/200/245 CP si are niste info daca exista restrictii la dimensiunea jantelor? Intreb in special pentru iarna, eu dupa capul meu as pune si 16", dar cumva nu am reusit sa aflu (Google + intrebat la dealeri) daca ar afecta in vreun fel ceva.

Gandurile mele:

  • In cazul meu fiind vorba de 200 CP, ma gandesc ca si discurile de frana de ex. sunt mai mari, ma gandesc sa nu fie probleme dupa aia daca pun jante mai mici...
  • in configurator la motorul de 200 CP nu ma lasa sa selectez sub 18" la roti de ex., poate o fi avand si asta un motiv, nu stiu...
  • Am tot sapat si pe forumul din Germania dar nu am gasit informatii relevante nicicum...
  • Ma gandeam la 16 pentru ca singura diferenta intre 16 si 17 pe Octavia 4 este 55 vs 60, iar gumele pe 16 sunt considerabil mai ieftine, iar iarna oricum nu umblu cu viteze mari, mai ales pe zapada...

 

L.E.: intr-un document TÜV (https://www.skoda-auto.de/_doc/c4e26642-08a9-446e-befe-13fc12625a98) am gasit pentru motorul DTUA (cel de 200 CP) ca se pot monta doar de 17 si 18, dupa cum urmeaza:

image.png.81b1245eb603b25516e450f048d3c7ac.png

*ultima coloana zice daca se pot monta lanturi sau nu

Modificat de tbege
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!