Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

Am făcut acea remarcă anterioară dat fiind faptul că tema acestui forum este Škoda Octavia și sfaturile de achiziție a acestei mașini.

 

Și eu la ultimele solicitări de informații am primit răspunsuri de genul: "NU merită banii, ia-ți altceva." ceea ce m-a cam uimit pentru că dacă voiam altceva, evident că nu intram aici.

 

Nu sunt fan club Octavia și nu vreau să fiu înțeles greșit, adică pot vedea și altceva, doar îmi place ca mașină, însă să vii pe acest forum și să-i sfătuiești pe cei care vor o Octavia să cumpere altceva, înseamnă că acest forum e degeaba sau e la mișto. 

 

Spunea un coleg de forum într-o postare, ca răspuns la unele idei ale mele, că avea impresia că forumul e mai profi, dar s-a înșelat. 

 

Și eu tot Octavia am, din 2016 de care sunt mulțumit și tot Octavia intenționez să cumpăr, însă dacă unii care comentați aici aveți alte modele și sfătuiți pe cei care vor o O4 sa-și ia altceva, ce căutați pe forum?

Sincer?

 

 

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopicul viitor se va sanctiona. Am spus de 3 ori deja, sa ramaneti ontopic. Adica doar sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4. Daca vreti versus, mergeti pe topicul de versus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Azi am făcut o modificare la comanda dată și din alb candy am schimbat în orange phoenix. M-am tot gândit și până la urmă m-am decis la ce voiam mai demult. 

Nu mi s-a modificat decât prețul, cu 500 € mai mult, însă nu și perioada de livrare, sau cel puțin până acum nu mi s-a spus nimic în legătură cu asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea sa adaugi si jantele Pulsar Aero pt 150-200E in plus. Arata ca si cum ti-ar fi furat cineva jantele daca o lasi in combinatia cu Rotare de 17inch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De o săptămână m-am tot uitat pe YouTube la câteva modele Skoda în această culoare pentru a-mi face o părere cum se îmbină toate elementele de design.

Orange Phoenix cu negru, în cazul VRS,  dar și cromul de pe pe grilă, celelalte elemente și jantele argintii.

 

La Octavia nu am văzut pe culoare asta decât VRS, cu pachetul exterior specific (și recunosc că arătă într-un mare fel), iar la celelalte modele varianta clasică, însă pot spune că ambele arată foarte bine pe culoare de care vorbesc.

 

Îmi plac jantele în două culor, dau alt aer mașinii, dar am mai spus-o că nu și cele Pulsar Aero. 

Nu îmi plac la mașini jantele asimetrice sau cele cu multe spițe foarte subțiri.

 

După cum spuneam că am văzut la celelalte modele, Orange Phoenix se îmbină destul de plăcut cu cromul si jantele argintii. 

 

Îmi pare rău că jantele în două culori din configurator sunt pur și simplu inexistente și nu ai din ce alege, însă nu pot alege ceva ce nu îmi place.

 

Poate într-un oarecare viitor voi găsi alte jante să se potrivească culorii, însă momentan, în afară de Rotare Aero, nu îmi place nimic.

Ar mai fi cele de pe VRS, dar nu le poți configura pe altceva.

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele alea de RS sigur le poți lua separat dacă îți plac așa de tare, zic eu. 

Eu am Perseus antracit, părerea mea este că merg bine cu culoarea aia portocalie, dar nu știu dacă intră la tine în categoria "cu multe spițe subțiri"... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poate pune Perseus pe Ambition.

Să adaugi jantele Pulsar era cel mai bine cheltuit Leu.

Jantele alea standard 17inch sunt eroare, mai bine ți banii și lași 16inch.

Din moment ce adaugi o culoare tipatoare e clar că te interesează partea estetica.

 

https://link.mobile.de/rLFYYAnPxcVPwLsK9

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zic din configurator, ci după de la dealer, că doar poți cumpăra jante separat. Siori vinzi alea cu care a venit mașina ori le păstrezi pentru iarnă. 

Linkul mă duce la aplicația beta Mobile 😋

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet!

M-am uitat destul de atent și la alte modele Skoda în nuanța de care am vorbit, acestă Orange Phoenix, pentru că Octavia nu am găsit decât VRS și am vrut să mă asigur de impactul pe care îl are portocaliul în combinație cu cromul.

Mie personal îmi place combinația.

 

O Octavia în această culoare nu e musai să fie VRS sau să arate ca un VRS. Aducă portocaliu cu negru.

Am mai spus-o și o spun din nou că nu îmi plac jantele mari la un turism, ca atare unele mai mari de 17" ar arăta disproporționat în opinia mea, cum nu îmi place aspectul de roată care umple pasajul, dând senzația că nu are loc să se miște în sus și-n jos. Mai exact acel aspect de tunig unde spațiul dintre aripă si roată este de 1 cm sau ceva de genul.

 

Jantele Rotare Aero sunt destul de măricele și ele din câte am văzut și recunosc că dacă cele pe 16" îmi plăceau, le alegeam pe alea, dar... Dacă Rotare Aero erau și-n două nuanțe, ar fi fost minunat pentru mine.

 

Cu cât talonul anvelopei este mai mic, cu atât șocul resimțit de articulații și implicit de ocupanți este mai mare, iar asta ar implica o uzură prematură a articulațiilor.

 

O mașină care este utilizată preponderent în oraș nu poate avea suspensie sport și anvelope cu balonul cât foaia de hârtie că o distrugi. Personal nu îmi place zgâlțâiala și șocurile resimțite într-o astfel de mașină. 

Confort zero!

 

Tocmai din cauza faptului că Octavia în această nuanță este doar VRS, eu unul nu am văzut niciuna altfel, a mea va fi ceva inedit, Orange Phoenix cu crom,  cum nu are nimeni.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28 minute în urmă, Gabriel*77 a scris:

Orange Phoenix cu crom,

        gen asa, exceptand jantele ? 

 

        https://www.briskoda.net/forums/topic/498365-anyone-gone-for-the-new-colour/page/2/ 

 

         Nu e rau, asteptare usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adria_n Da, cam așa ceva. Mulțumesc!

 

Mai exact așa, cu excepția benzii decorative crom de pe portiere.

De ce o configurație ca asta nu ar arăta bine?

În afară de problema gusturilor fiecăruia?

 

 

Screenshot_20230426_151609_Gallery.jpg

Screenshot_20230426_151620_Gallery.jpg

Screenshot_20230426_151425_Chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca arata bestial, e o masina dupa care sa intorci capul. Lumea s-a obisnuit ca pe aceste jante sa fie pusa o culoare albastra, dar asta nu inseamna ca nu se potriveste si cu portocaliu.

Modificat de vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceiași părere o am și eu urmare a multor comparații și configurări făcute.

Pe stradă, de când a apărut modelul, nu am văzut măcar una culoare asta (nici măcar VRS), ci doar o Fabia și soția un Kamiq.

Predomină alb, gri, acel albastru lava dacă nu mă înșel și albastru race.

Roșu iar nu îmi aduc aminte să fi văzut vreuna.

Ca atare, voi avea un model unicat.

😄

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai vazut pana acum nici una pentru ca e cea mai noua culoare adaugata la catalog iar la ce termene de livrare sunt...

Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Cluj este un Enyaq RS portocaliu. Arata bine culoarea, dar cred ca se potriveste mai bine pentru o masina sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Totul se rezumă la gusturi și la convențional. La obișnuință mai exact, sau la cutumă ori la ce ni se induce să credem.

 

@Adi_vwSkoda Octavia nu e o mașină sport, oricât de VRS ar fie ea, iar mașinile sport nu au ce căuta pe șosea, ci pe circuit.

Motiv pentru care am configurat una care nu e "sport" și pe care am aplicat o nuanță destinată, în opinia altora, mașinilor "sport" pentru că pur și simplu îmi place nuanța și contrastul cu părțile cromate.

 

@akonnu te contrazic, nu știu când a fost introdusă in paleta lor de culori, însă cred că și suma de 835 € e un impediment în a o alege și peste toate, cum spuneam mai sus, intervine cutuma. Nu așa, că e așa...

 

Consider că am făcut o alegere excelentă și toate sfaturile primite aici mi-au fost de mare ajutor, chiar dacă unele dintre alegeri nu se potrivesc cu gusturile multor colegi de forum.

 

Dacă cineva consideră că alegea făcută este una eronată, îl rog să-mi spună și să-mi și argumenteze de ce.

Poate sunt lucruri care îmi scapă ori mi-au scăpat din vedere.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul sport de la Octavia, este RS. Doar in UK se foloseste termenul de vRS.

Inconvenientul la o culoare noua si rara este la o evantuala revopsire a elementelor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, Gabriel*77 said:

Dacă cineva consideră că alegea făcută este una eronată, îl rog să-mi spună și să-mi și argumenteze de ce.

 

Pai de ce sa ti spuna, nu te mai lasa influentat si la culoare.

daca la detaliile tehnice, sfaturile sunt bune, ca sunt colegi priceputi si pot sa argumenteze, culoarea e ultimul lucru de care sa tii cont

 

daca ar fi , ne am lua toti masini albe( ca se vopsesc usor si vopseaua e gratis) sau gri ( ca rezista la mizerie)

Asa ca, tie sa ti placa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bebeee Nu te contrazic, dar eu pe mașinile de la noi văd inscripția VRS și din acest motiv folosesc termenul. 

Problema revopsirii elementelor de caroserie este valabilă pentru toată gama de mașini și totul se rezumă la service-ul unde faci reparația. Dacă au profesioniști și sunt serioși îți fac treabă excelentă. Dacă nu sunt serioși, îți dau chix și pe alb.

 

@skodamenAlbul NU e gratis la Skoda. Plătești 300 € pentru asta.

Nu e vorba de mă lasă influențat, ci voiam să știu, cu argumente, de ce respectiva culoare e nepotrivită pe un Ambition și ideală pentru un RS.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai e gratis albul? Parca asa era candva. Care a ramas gratis, albastrul pacific, sau cum se chema?

Ma rog, tot acolo.

Ideea e ca la orice sa ceri sfat la o masina, mai putin la culoare. Ca aia o vezi si de pe geam, te afecteaza mai mult ca timp😃

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic nu a fost si nu este gratis doar ca era inclus in pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea sunt prețurile pentru fiecare culoare în parte.

 

Screenshot_20230428_164000_Chrome.jpg

Screenshot_20230428_164019_Chrome.jpg

Screenshot_20230428_164025_Chrome.jpg

Screenshot_20230428_164031_Chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Săptămâna asta am fost cu actuala mașină la revizie (schimb ulei și filtrele aferente + airbag-ul de la volan ca rechemare de fabrică) și m-am întâlnit cu persona de la care am comandat O4.

Din vorbă în vorbă mi-a spus că până în prezent sunt primul care a comandat o O4 Phoenix Orange (dacă m-a mințit... ) și mi-a mai transmis că mașina s-ar putea să vină mai devreme cu o lună sau două. 

Printre altele zicea că are comenzi ce trebuia onorate în iarnă și crede că le va onora mai devreme, unele chiar în vară. 

Am văzut și parcul auto al lor care era plin de mașini proaspăt aduse, majoritatea Octavia.

Posibil ca ușor-ușor industria să își revină. Nu știu dacă așa cum a fost înainte, dar... rămâne de văzut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum se discuta acum câteva pagini problemele cu supply chain sunt in mare rezolvate, preturile mari sunt doar specula până încep să se mărească stocurile.

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 4/7/2023 at 9:28 AM, Gabriel*77 said:

Am primit status B. 

Probabil comandă plasată, dar neconfirmată. 

Aveți idee cam în cât intră mașina în producție în situația dată?

Dacă știe cineva și mă poate lămuri.

Întreb doar pentru a ști dacă îmi vor ține mașina cu lunile în vreo hală (în cel mai bun caz) până o vor livra.

 

Salutare,

Conform spuselor reprezentantului Skoda de la care am achizitionat mașina, citez aproximativ:

 

"Status B = comanda este trimisa in fabrica dar asteapta sa fie planificata

Status C = S-a confirmat comanda in productie si are saptamana de productie planificata. Dupa status C se stie sigur ca va veni masina."

 

Acum, ce am am mai aflat in anul in acare am asteptat si eu:

- statusul B vine relativ repede, in prima luna dupa trimiterea comenzii, daca a fost platit si avansul

- nu poți sa faci o predictie statistică in ceea ce priveste ce masina/cui se livreaza, doar speculatii - spre exemplu, un amic de-al meu a comandat o Octavia Ambition TDI manuală, fără electronică sau alte briz-vrizuri suplimentare in spetembrie 21 si a receptionat masina in ianuarie 23, deci 15 luni

In cazul meu, am comandat masina in martie 22, apoi cand am primit statusul B, mi s-a comunicat o săptămână estimata pentru productie 21/23 (adica mai 2023), in decembrie am aflat ca s-a amânat pentru sapatamana 26/23, ca sa ma trezesc cu un telefon de la dealer ca masina e gata de livrare si soseste in 3 săptămâni la începutul lunii martie.

Deci, rabdare si tutun si speranta ca au mai eliminat din deficientele de producție

 

 

 

On 4/3/2023 at 8:55 PM, Gabriel*77 said:

@vizitatorNu. Nu am ales acest lucru la O3, nu îl aleg nici la O4. Are dreptate @Bebeee se mătuiește cu timpul și se vede urât. 

Azi am plătit avansul și am facut comanda. Am comandat-o exact cum am specificat în una dintre ultimele postări. 

Termen de livrare 50 săptămâni. 🤣

Eu am asteptat 54. Succes 😀

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!