Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

Poate vrei sa spui 22 de luni, sau 96 de saptamani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragic.... am ajuns sa ne bucuram ca ne vine masina dupa 18 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutari viitori colegi.

La sfarsitul lunii noiembrie anul trecut am comandat un Golf 8 Life 2.0TDI DSG 116 cai. In contract termenul de livrare e 11 luni, iar pe vremea aia cel de la dealer mi-a spus ca e totusi posibil sa ajunga in 8 luni dar sa nu imi fac planuri de concediu cu noua masina, pentru ca se pot schimba multe pana atunci. Prin aprilie i-am scris sa vad daca a aparut vreo noutate in sistem, si zicea ca e acelasi status, build week 47/23 necomfirmat (adica sfarsit de octombrie). In acel moment am pierdut orice speranta ca va mai ajunge masina anul acesta, si surpriza, vineri m-a anuntat ca s-a confirmat saptamana productiei in august, cu livrare tot in august. Asta insemnand 9 luni. Dupa spusele lui, pot aparea mici schimbari, dar oricum e un lucru bun ca asa "repede" am primit confirmare de productie. 

 

Nu sa ma laud scriu acest post, ci sa dau sperante si altor colegi care asteapta masina comandata, ca ceva-ceva se misca totusi in fabrica de la Wolfsburg. Nu imi dau seama daca s-au inbunatatit lucrurile in fabrica sau masina fiind echipare de baza si si diesel cu putine extraoptiuni a intrat mai repede in productie. Cert e ca aparent mai sunt cazuri cand livrarea se face la un termen mai uman. 

 

 

Modificat de rng89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De vreo 2 saptamani s-a modificat si la mine statusul, insa momentan nu s-a alocat VIN-ul.. In jur de 11 august ar trebui sa ajunga, acum sa vedem..


Status 😄 Saptamana de productie planificata | configuratie nemodificabila

Golf Style1.5 eTSI ACT DSG mild hyb 110KW/150CP 4 u
2024    Negru (deep black pearlescent)
stofa sau /si piele    
+ Optional/Optionale

20.09.2021
     
amanat32/23

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant, la mine e productie planificata / configuratie nemodificabila

31/23....

 

o fi ceva la wolfsburg saptamana aia :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Dupa 102 saptamani si 2 zile am intrat si eu intr-un final in posesia masinii.

 

 

C774EBF6-6B54-42D4-9A0B-00BD1C474D91.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, halamadrid said:

Record negativ.

Se pare ca se poate si mai rau. Citeam pe un alt forum in UK ca un user a asteptat 25 luni si 15 zile pentru un GTE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

2 ani dupa un golf… uau… eu astept de jumatate de an un volan pe garantie. Nicio veste pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AndreiSergiu1991 macar ai volan. Unii au stat vreo 6 luni dupa o navigatie noua. Fara AC. Ca totul era controlat de navi. Si navi era la somn..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
AndreiSergiu1991

Design-ul grilei la versiunea Style nu este pe placul meu. Pe GTI si R e super faina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, aș dori să cumpăr un Golf Variant style 2.0 TDI 150 cp din Cehia, acolo par să aibă pe stoc ce vreau eu și la preț cam 31500 euro. A mai luat cineva de nou din afara? Se poate folosi garanția in Romania? Ceva tips&tricks?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am raspuns si pe topic-ul despre Skoda Octavia: daca iei masina noua din afara, va trebui sa platesti TVA-ul acolo, apoi il platesti si in Romania cand se face vamuirea, si ulterior faci tu demersurile sa il recuperezi pe cel platit in Cehia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Furnizorul extern poate sa emita factura fara TVA, depinde cum cumpara masina, pe persoana fizica, PFA, firma platitoare sau nu de TVA.

Un alt aspect, masina trebuie adusa din respectiva tara cu platforma, pentru ca nu primeste numere de inmatriculare temporare.

 

Oricum, acestea sunt aspecte de care trebuie sa tina seama, altfel sunt o multime de persoane care cumpara masini noi din EU pentru simplul fapt ca sunt configurate mai bine sau au motorizari care in RO nu mai sunt promovate de importator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Dolfin said:

 

Mulțumesc. Se pare că le țin pentru firme din tara în Cehia pe cele din stoc, dar au una folosita la drive-test pe care o pot da și la persoane fizice. Mai e una la Budapesta tot folosita la drive-test, dar îmi place mai mult cea din Praga. Ce părere aveți de mașinile folosite la drive-test?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de ce discount ti se ofera. Daca iti dau un discount de cateva mii de euro (ex 4000 euro) eu zic ca merita. Insa ptr 1000-2000 euro in minus eu nu as cumpara masina de test drive. Sunt destul de alergate si ele de cei care le testeaza, de multe ori acestia se pun ca Pacala pe  turbina si nu mai asteapta ca motorul sa se incalzeasca; adica nu arata aceiasi grija fata de masina ca si cum ar fi masina lor. Plus ca am vazut si masini de test drive cu elemente de caroserie avariate (e adevarat ca apoi tot la reprezentanta le repara, insa nu stiu daca merita sa iti iei masina noua apoi sa afli ca ai bara fata revopsita). Ma rog, tu decizi, insa eu as lua doar cu o reducere de 3500-4000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, vizitator said:

Discountul e ok, garanția e ok.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!