Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

aha, acum se explica. de aici e diferenta. la r-line ai standard butonul cu modurile. si iti scade pretul acelei dotari din optiunea de DCC; eu am configurat un style. de aia iese mai putin. in schimb la r-line ai alte lipsuri, din nefericire, fata de style adica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul update din presa de profil: fabrica din Wolfsburg lucreaza intr-un singur schimb din cauza lipsei de microprocesoare. Pe langa asta, au cea mai mica cifra de productie din 1958 incoace. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e stire de azi: dacia a livrat duster in franta fara  inchidere centralizata din cauza lipsei de componente. sincer, decat asa, prefer sa astept. alea ca sa le mai pui e complicat, iti demonteaza aia in prostie pe acolo si ma indoiesc ca mai ies la fel. ASA NU!!! astept aia e, ca o masina nu o tin 2 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clientul daca a dat OK-ul pt livrarea asta in loc sa mai astepte, e in regula.

 

Sigur ca a livra o masina fara dotarile standard in definitiv e o problema, dar in zilele acestea reprezinta compromisul.

Nu mai zic de restrictiile pe optionale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca e in regula daca ambele parti sunt de acord cu decizia. eu ma refeream la faptul ca ti-o da asa, fie ca vrei fie ca nu. evident, iti mai scade din pret. dar degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
AndreiSergiu1991

Iar s-a scumpit cu 300 euro Golf 8  :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar ca LOL...not

 

Am verificat si eu si...ce sa vezi... lipsesc jantele de 17" Ventura care erau o optiune buna... si mai economica decat sa treci direct la cele de 18". Au ramas doar cele default... Nottingham.

Configuratia mea luata in ianuarie a ajuns per total cu 3000 de euro mai scumpa. Oups.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar nu asta e cea mai mare problema, ci ca dureaza extrem de mult sa vina. oricum s-au scumpit si second. aveam pe mobile.de memorate unele. ce sa vezi? au luat brusc si 2500 euro in plus :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Varianta mea e cu 3300 euro in plus :)))))) 30.000 pe un golf banal... wtf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful meu negru, style, ventura, matrix, clima bizonica, volan in piele...si toate cele.... Nici taranul cu audi a seis nu avea asa ceva. Nu este deloc banal :))) merita ! :))) 

De-abia acum ajunge la adevarata lui valoare ! :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare. A mea inca nu a venit, dar ca idee, din februarie si pana acum s-a scumpit cu 1493 euro :)))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTI, GTD si R au fost scoase din configurator, GTE-ul inca este acolo totusi. Legat de timpii de asteptare, in cazul meu cel putin GTE-ul comandat in iunie, inca nu a fost produs, apare in sistem cu saptamana de productie nr.37, dar fara serie de sasiu. Din fericire, dealerul comandase un GTE pentru showroom la o saptamana dupa comanda mea, iar aceasta deja a plecat din fabrica vineri. E un pic cam haos pe linia de productie cred..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dealer-ul meu zice ca masinile clientilor au prioriate in productie. Deci masina ta trebuia sa vina prima, nu a lor.

Modificat de tzuicomicina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de optiuni si de disponibilitatea chip-urilor pentru ele. Da, se prioritizeaza masinile clientilor  in mod normal, dar daca apar restrictii..exista delay.

Problema este insasi fabrica ce nu updateaza in sistem, in speta sapt 37 inseamna 13-19sept care a fost si s-a dus de ceva timp. 

Vei lua masina comandata de dealer?

 

Probabil se updateaza configuratorul, oricum au fost ceva intarzieri la motoarele de 2.0TFSI date de chipuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, voi lua masina comandata de ei. Si eu am lucrat in industria auto, ma rog mai mult pe vehicule comerciale si inteleg toate piedicile care pot aparea pe linia de productie. Avand in vedere si contextul in care ne aflam generat de criza de semiconductoare, materie prima si containere, chiar nu am avut de ce sa ma supar pe dealer pentru acest "switch".  Legat de absenta liniei GT si R din configurator, din cate am citit VW s-a ciondanit cu furnizorul unor anumite componente de interior si transmisie si au pus pauza la productia anumitor modele din gamele Golf, Tiguan, Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In configuratorul din Germania ele apar, asa ca e probabil pauza doar pt anumite piete. Dupa ce ca sunt putine piese, se mai cearta si cu furnizorii..

 

E chiar un switch bun, avand in vedere ca nu se stia concret cand va fi produsa masina comandata initial.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai probabil de aia  se cearta. pe motiv de piese putine.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Slovacia, Ungaria si Bulgaria inca sunt prezente in configurator si alte modele inafara de Life, Style si R-Line, iar in Serbia doar Life si Style sunt disponibile. Probabil tine de importator si cererea locala, si ma astept ca in Romania cererea de Golf sa fie destul de scazuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Iar s-a scumpit golful :)))))

 

In momentul de fata varianta aleasa de mine e cu 4000 de euro mai scumpa decat la final de februarie. 4000!!!

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi am mai comandat 2 masini (un Polo si un Passat) si ne-a zis din start ... "minim 9-10 luni" termen de livrare. Asadar o sa uiti ca ai dat comanda pana vine.
P.S: Golful meu tot n-a ajuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 minutes ago, AndreiSergiu1991 said:

Iar s-a scumpit golful :)))))

 

In momentul de fata varianta aleasa de mine e cu 4000 de euro mai scumpa decat la final de februarie. 4000!!!

Pai asa este corect: ii creste pretul cat timp asteapta clientul sa o primeasca. Si cand o primeste isi spune fericit: ce super afacere am facut! Am asteptat eu mult, dar acum masina mea face si mai multi bani, este o adevarata investitie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se ajunge la un paradox..iti vine masina noua dupa 10 luni si la ce scumpiri sunt pana atunci ajungi sa o vinzi sh mai scump si nici nu esti samsar :))

Au luat-o complet razna cu preturile, G8 R-line 1.5 dsg cu cateva dotari se duce in 34k.

Prin primavara un GTI cu aceleasi dotari era 36k.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt curios cat ii ia unei masini sa ajunga in tara dupa ce este urcata pe tren in Wolfsburg. Cat despre preturi..vor creste in continuare din ce in ce mai mult. Producatorii vor sa aiba marje din ce in ce mai mari pentru ca in 8 ani multi dintre ei vor sa nu mai comercializeze motoare termice. Pentru un astfel de proiect trebuie sa faci cat mai viabila gama de masini electrice, ceea ce inseamna ca au nevoie de bani pentru cercetare. Bine, asta gandesc si eu ca un simplu parerolog, e posibil sa nu am dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare si bine v-am gasit (sunt membru nou). Am comandat si eu un Golf 8 1.5 eTSI 20.09 si am termen de livrare 45-52 saptamani. Mai jos am atasat configuratia. Ce parere aveti? Multumesc

 

https://configurator.volkswagen.ro/cc-ro/ro_RO_VW19/V/detail/075/CD14LM48/2T2T/BD/1N7@2H5@4KF@4X4@7W4@7Y1@PF5@PJ5@PS1@PXD@WW1/@?GrossNetSwitch=GROSS&variant=STYLE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!