Jump to content

Achizitionare Passat B8 sh - sfaturi achizitie


Manuel N.
 Share

Postare recomandată

S-o stăpânești sănătos și să-i vorbești frumos să nu te supere :D

În modul eco e gândită treaba chiar mai departe un pic, de ex la vale când iei piciorul de pe gaz decuplează cutia, DAR dacă vrei să faci frână de motor ajunge să piști foarte puțin frâna (apoi accelerația pt a decupla din nou).

Faină treaba cu easy entry, mă necăjesc de fiecare dată când merg la mașină și tre să mă scotocesc după chei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, Sneaker! Eu am vorbit frumos cu toate masinile pe care le-am avut si nu s-au suparat😀 Sa speram ca mi-am pastrat farmecul in continuare ☺️

Intre timp, am reusit sa fac si o prostie. Am mers cu masina pina cand imi afisa autonomie 25 km si bineinteles ca s-a oprit 😁 Asa am aflat ca nu e bine sa fortez limitele si sa alimentez inainte de a ajunge la autonomii de genul ala. 

Partea cu modul eco este interesanta si cam asa simt, ca se decupleaza cu totul cutia. Am folosit modul eco si in oras, (sper sa nu fie prea mult efort pentru piesele alea ca se tot cupleaza/decupleaza) si am reusit sa scad consumul cu aproape 1 litru de combustibil.

Am facut un drum pina la Brasov, intr-o zi de joi, liber pe sosea si am avut un consum mediu bun avand in vedere circumstantele. La dus aprox 8l/suta si la intors chiar mai putin 5,9 l/suta, dar au fost stiluri de condus diferite. Masina m-a impresionat mult pe serpentinele de la Predeal spre Brasov, era ud si ploua dar pur si simplu masina a stat lipita de asfalt chiar daca am mers destul de agresiv (zic eu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Bună ziua! Doresc să achiziționez un Passat B8 cu motorizare pe benzină. Menționez că intenționez să montez instalație de GPL ulterior. În speranța că am scris în topicul corespunzător, vă rog să mă ajutați cu sfaturi legate de achiziție. Printre altele, mă interesează următoarele:

-care este cel mai recomandat motor pe benzină ?

-dacă motorizările pe benzină montate pe B8 permit montarea instalației GPL

 

Sunt deschis și la alte recomandări și sugestii.

Vă mulțumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe b8 sunt doar motoare cu injectie directa si turbo. Deci nu ai ce cauta cu GPL pe ele...

 

poti monta GPL pe TSI, dar merge in paralel GPL + benzina, nu faci mare lucru. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca ....faci ceva lucru cu GPL pe TSI..

Procentul de benzina raportat la amestecul gpl + benzina este de 0.8 %....1%....1.2%. Si asta la masina cu soft stg cam 1.5 😃.

Instalatie Prins. Si merge si la  +2.. km/h fara sa taie gazul si fara sa creasca temperatura la ulei.

Deci, se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!