Jump to content

TRex - Touareg R5 TDI


vdragos

Postare recomandată

Dimensiunile sunt 4754 mm lungime cu 1928 mm latime, sincer nerelevante pentru cine ma cunoaste, nu va intra in zone in care se va strica vopseaua fara protectii corespunzatoare.

Link către comentariu

Oho...frumoasa jucarie :)

Sper ca au mai crescut sansele de a se organiza iesiri in natura :)

Legat de cauciucuri...eu mi-am luat de curand Cooper Discoverer AT3 4S...Nu stiu cum sunt la bani pe dimensiunea ta dar sunt cate o clasa in jos la performante...E la carburant si C la ploaie.

Sa o stapanesti sanatos si sper sa ne vedem in teren :Driver:

Link către comentariu

Cooper Discoverer NU exista pe dimensiunea mea, din cite tin minte au alte defecte fata de Grabber, eu am dat 2000 pe 4 bucati.

Link către comentariu

Exista... dar nici eu nu le-as fi luat la banii aia... :))

Acum faptul e consumat...dar chiar as fi curios de defectele pe care zici ca le au...sunt foarte laudate de Dusteristi.

Nu neaparat aici...poate facem un topic dedicat pe aria dedicata...:)

Link către comentariu

Sa te bucuri de ea. Și pe mine ma bătea gândul unui astfel de proiect... Tot T1, manual, 3.0,fara suspensie aer, un kit body lift... Etc, suspensie old man emu, etc. Din păcate timpul ma oprește în acest moment, dar nu renunț la idee. 

Link către comentariu

Din pacate optiunile de lift sunt limitate ... OME sau Ironman fac kituri doar de Amarok, exista un kit german de lift - Seikel parca - cu arcuri si amortizoare +30 mm, foarte scump, 2000 de euro, sau țiganie cu distantieri pusi in capetele amortizoarelor.

2000 de euro pentru 30 mm la mine da cu minus :)) dar ma mai gindesc.

Link către comentariu

Dupa ce-mi trece euforia :)) ma gindeam sa iau patru table de Amarok, sa le pun KO2 uri un picut mai mari decit cartea si sa testez niste distantiere rusesti de 40 de mm.

Link către comentariu
  • Administrator

Spor la treaba! Sunt sigur ca va iesi ce trebe :)

 

 

Link către comentariu

Multumesc mult pentru gindurile bune, momentan string piese, surprinzator pentru 7L se gasesc piese destul de ieftine si la dezmembrari este abundenta, semn ca masina a prins la romani :ROflag:

Link către comentariu
20 hours ago, vdragos said:

Dimensiunile sunt 4754 mm lungime cu 1928 mm latime

Hmm... lățimea e cu tot cu oglinzi? Nu de alta dar kodi are 2.087 iar Touareg-ul pare foarte mare pe lângă el ?

Link către comentariu

7L pare mare de tot , dar nu e chiar atat de mare

comparatie intre 7P si 7L

 

7l 7p.jpg

Link către comentariu

Frumos proiect, chiar astept cu nerabdare sa vad ce ii vei face ca are si sotia unul la fel. Rulmentul de la cardan era una din bube dar mai are pompa tandem, pompa de apa si garniturile pe la senzori. Cu alte cuvinte tot ce e in spatele motorului si nu se ajunge deloc usor la ele, ELSA spune sa scoti motorul pentru a umbla acolo dar se rezolva usor daca dai jos ansamblul de la stergatoare.

Sa te uiti si la scurgerile de sub stergatoare ca daca se infunda faci un acvariu de 100 litri acolo. Eu am ales sa le scot complet si astfel frunzele nu le vor mai infunda. Evident a fost prea tarziu si mi-a ars webasto :) 

Link către comentariu

Spor cu mașina, sa iti aduca bucurii !

Modificat de cristi511
Editat.
Link către comentariu

Tu vrei sa-mi scrii ceva si nu stii cum? Crezi pe pe PM nu poti felicita moderatorii? :ROflag:

Link către comentariu

Bravo

Hai odată cu mașina, sa te scot la peisaj ?

Ma enervează ca nu are piele, dar sunt eu si ocd-urile mele ?

Link către comentariu

Asa e, pielea se spala mai bine cu furtunul decit textilul. Am devizul de la atelier ... trebuie schimbata pompa tandem, capacul de la culbutori, o sa schimb preventiv si pompa de apa, mai e arsa una din pompele de motorina din rezervor (are doua), placute pe fata ... cam aia e. Am luat si plansa de bord noua, tipsuri de evacuare (vreo trei modele, sa vad care vin mai bine) samd. Treburi serioase :)

Link către comentariu

Multe chestii, insa apoi vei sti ca masina este 100% ok.

La pompa tandem si la capacul culbutori de ce nu merg schimbate doar garnituri?

Tare faza cu furtunul :D

Link către comentariu

Eram sarcastic bre, mie nu-mi trebuie limuzine sa ma dau la noroi, imi trebuie ceva cit mai simplu, sanatos mecanic. @mad_kat variante erau multe, doctorul a zis ca e mai bine asa, sunt 500 de euro bine investiti, vorba ta, stau linistit apoi. Cred ca am gasit blocant ARB de spate :) .

Link către comentariu

Ăsta e topic pt admini, abia dacă poti da like la cate o postare.

:))

Modificat de ct_act
Link către comentariu
1 hour ago, vdragos said:

...si pompa de apa

Mare atentie la inlocuirea pompei de apa ,necesita dispozitiv special  si procedura atipica.

 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu

Daca ai problema cu garnitura capacului culbutori exista Elring, doar garnitura pe la vreo 80 de lei.

Pompa de apa trebuie sa o schimb si eu, am vazut trusa de prese pentru extras, trebuie folosita neaparat si spatiul este foarte inghesuit. Dar se poate schimba, ca si pompa tandem, la aia e si mai mare chinuiala.

Modificat de YRX
Link către comentariu
în urmă cu 9 ore, ct_act a scris:

Ăsta e topic pt admini, abia dacă poti da like la cate o postare.

:))

Oare daca esti admin ...poti sa dai like la alt admin? :D 

@vdragos hai cu poze ca e pustiu topicul fara ele. Daca e pe elevator fa-i una sub fusta sa o vedem si pe acolo :D

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!