Jump to content

TRex - Touareg R5 TDI


vdragos

Postare recomandată

La cat de mari sunt oglinzile Touaregului te-ai putea sa te obisnuiesti sa parchezi fara senzori. Eu m-am bucurat la inceput ca la dinozaur am senzori acustici OEM, dar in scurt timp m-am invatat sa parchez si sa manevrez ignorandu-i total. Si dimensiunile sunt comparabile tot 4,7-ish metri au amandoua masinile. De mentionat ca nu l-am atins niciodata intr-un an si jumatate...

Link către comentariu

Cu jante te pot ajuta eu dar doar daca se potrivesc de la 3.0TDI, Din ce stiam difera pcd-ul ale mele au 5x130.

Spuneai mai sus de amortizoarele de la hayon, vezi ca sunt 4 de schimbat ca ai si la geamul hayonului.

Link către comentariu

Multumesc frumos, din pacate R5 merge pe jante de Transporter :) sau de BMW 5x120.

Acu' merge TPMS

 

20191209_191733.jpg

Interferente chinezesti ...

La hayon s-au schimbat cele 4 amortizoare daca tot am desfacut desi cele de luneta erau inca bune.

Link către comentariu

Senzorii TPMS au fost inclusi in pretul unitatii sau i'ai platit separat? Si daca da, cat? Interesant ca arata presiunea cu 2 zecimale, cred ca nu's sisteme OEM cu asa precizie

Link către comentariu

Iar bagam batzu-n gard... 2 bar adica 2 atm? la dinozaur si la duba am 2.5 - 3 bar in carte. Si atat "bag". Nu cumva si la tine trebuie mai mult?

Link către comentariu

@andrei0241 sistemul vine set, 20 si ceva de dolari adus acasa :).

Baieti, voi chiar credeti ca presiunea e prima mea grija? Oi face-o zilele astea :ROflag:

Link către comentariu

Noi care nu avem de lucru la masina , incercam sa ne gasim ocupatie

Asa ca umflam rotile :ROflag:

In rest , eu nu as face detailing interior pe frigul asta decat daca e absolut necesar

Senzorii de parcare sunt mai mult decat utili la o masina asa mare

Arata bine masina :Driver:, nu vei avea probleme cu anvelopele pe zapada

Link către comentariu
Jetta20tdiHLDSG6

eu in asta din semnatura am avut mereu intre 2,5 si 3 in functie de incarcatura - dar este mai greu.

Link către comentariu

La R5 eu am 2.5 pe spate si 2.3 pe fata pe stickerul de pe usa deci cred ca difera. Sfat daca nu vrei sa activezi ocd-ul, la benzinariile LukOil au compresoare care seteaza presiunea foarte exact si va arata mult mai bine pe display :P 

Link către comentariu

Guys, am compresor digital acasa, pur si simplu saptamina asta nu am avut timp sa vad masina :)

Revin dupa weekend cu poze inclusiv cu roofrackul montat, sper sa am timp sa inlocuiesc schimbatorul si alte mici chestii care-mi stau pe creier (sau ce-oi avea acolo).

Link către comentariu

Spune-mi si mie te rog cum se scoate maciulia schimbatorului. Eu am pe aia de lemn dar probabil e la fel.

Si la mine ma cam deranjeaza cromul ala exfoliat.

Link către comentariu

Ai PM - se face la fel ca la celelalte VW, nu e dificil, iese mai greu daca nu a mai fost desfacut.

Atentie mare la ce maciulie cumperi, ce am luat eu si am pus nu e de calitate dar e mai bine decit ce era. Azi mai vin citeva, sa vad care-mi place mai mult, asemanatoare cu OE este cea de Audi A6 C6, la dezmembrari se gasesc greu si sunt scumpe.

Am lasat azi masina la montat senzorii si camera, sa vedem ce iese.

Link către comentariu

Nu poti pune o maciulie cu patternul de Golf (mai nou doar Golf GTI) pe un alt VW... Deci un "nu" pentru aceasta. Nici ailalta nu ma incanta insa. Maciulie clasica de G4 sau G5 nu merge? Alea rotunde simple.

Link către comentariu

G4 are alta prindere deci nu. De G5 am un gaiter complet dar nu e imbracat in piele si pare mica maciulia. Asa e, cel de A6 e foarte asemanator cu ce a avut masina din fabrica.

 

20191217_154449.jpg

Link către comentariu

S-au montat senzorii si camera de mers inapoi, functioneaza perfect (pun poze mai tarziu). Blocul de lumini cu senzor de lumina si Auto nu functioneaza corect, tine farurile aprinse tot timpul, chiar si pe 0 deci pica.

Pentru ca la camera, lampa pentru numar e cu led, am pus cu led si in partea cealalta. 
LE cam asa arata

 

8A6B3D67-511C-4606-B27F-2DF0B7B93012.jpeg

A01D5AD6-FDBE-4727-B507-B2F7F26D2758.jpeg

Link către comentariu

Am facut ieri umflarea rotilor (2.3 cu 2.5 cum a zis colegul @Boditza, asa am si eu pe sticker) cu un compresor cu manometru calibrat, iar diferenta fata de TPMS este de 0.03 - adica umflare la 2.3 bar imi arata 2.33 bar pe HU, deci e ok.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!