Jump to content
clau_j17

Primele impresii despre GOLF VIII

Recommended Posts

dercos

Combinatia de ecrane cu scaunele cu tapiterie ieftina si textura ciudata e...

• Upvote 2

traffictours

E o chestie de gust asta cu ecranele si ciudatenia tapiteriei, insa oricum nu e deloc ceva invechit ca la golf 7 care o lalaie din 2012 cam cu aceleasi tapiterii si ecrane, cadrane...

Edited by traffictours

mandelu

@golfcos: am vazut si eu ala, dar cateva chestii sunt cam absurde, aia cu dimensiunea ceasurilor. sa mor de o vad. si el nu stie de shortcutul pt activarea incalzirii in scaune. se duce mereu in meniu. deh, RTFM nu e chiar degeaba. si ar mai fi niste mofturi, dar per ansamblu are si dreptate. personal de cand am vazut ce amenzi platesc pt scandalul dieselgate m-am gandit ca ceva-ceva va trebui facut sa taie din costuri.

luni cand ma intorc acasa o sa trec si eu sa vad golful, leonul si poate a3-ul nou daca il au, ca mi-e in drum pbv-ul si o sa scriu ceva impresii.

Edited by mandelu

IRONICK
On 20.05.2020 at 19:42, Rave a scris:

compenseaza lipsa amortizoarelor de la capota

Si cine te impiedica sa montezi ulterior amortizorul de capota daca iti doresti? Prinderea de oala exista, mai trebuie un amortizor si un surub cu cap de bila ...

ca.thumb.jpg.cb8a45bcefae0428ef0aeef1c7cfd8e7.jpg

Edited by IRONICK
  • Upvote 2
  • Downvote 1

Rave

@IRONICK Nimeni, normal! :)

Dar comparatia mea era intre doua masini echivalente, stoc, si ca un raspuns tuturor celor care se plang ca "taieri de costuri" si "cresteri de preturi" si "l-au stricat si p-asta"...

Doar am vrut sa scot in evidenta ca in variantele medii masina ofera mult mai multe decat varianta anterioara (cred ca sunt optiuni de cateva mii de euro care trebuiau luate pe Golf 7) la acelasi pret, si tare cred ca la Trendline o sa fie un raport dotari/pret si mai bun.

Evident ca mai departe de atat poate face fiecare ce vrea pe masina, asa cum ai zis si tu, dar deja nu mai intra in comparatia de masini stoc.

traffictours

Intre golf 8 si 7 nu e nicio diferenta de pret defapt, se aplica o reducere de circa 3000 euro care reprezinta devalorizarea lui g7 pt pt ca sunt produse in 2019, daca nu chiar in 2018.

Eu nu-l inteleg pe producator de ce nu reduce si mai mult pretul pt g7, pt ca e un model depasit moral, pe langa faptul ca stocul e din 2019 sau chiar 2018.

Probabil se merge pe ideea ca romanul inghite, insa in  Belgia, de exemplu, sunt reduceri de pana la 33% din pretul initial al lui g7.

Edited by traffictours
  • Upvote 3
  • Downvote 1

IRONICK
în urmă cu 7 ore, Rave a scris:

@IRONICK Nimeni, normal! :)

Dar comparatia mea era intre doua masini echivalente, stoc, si ca un raspuns tuturor celor care se plang ca "taieri de costuri" si "cresteri de preturi" si "l-au stricat si p-asta"..

Evident ca mai departe de atat poate face fiecare ce vrea pe masina, asa cum ai zis si tu, dar deja nu mai intra in comparatia de masini stoc.

Si ai facut-o foarte bine, cu argumente. Doar faceam o completare, nu te combateam. Am luat o poza dintr-un review vechi (printre primele aparute) si am scos in evidenta un detaliu mic. Cine plangea dupa amortizor trebuia sa vada deja prinderea. Cand ziceam ce rost are sa ridici capota daca nu pui lichid de parbriz, era ferm combatut. 

în urmă cu 6 ore, traffictours a scris:

Intre golf 8 si 7 nu e nicio diferenta de pret defapt, se aplica o reducere de circa 3000 euro care reprezinta devalorizarea lui g7 pt pt ca sunt produse in 2019, daca nu chiar in 2018.

Daca as calcula dupa preturile de acum 2 ani, 7 are aceeasi reducere ca atunci. Dpmdv, nu vad unde-i 7 redus. Daca as lua un 7 cu 1.5 Confortline pana in 15kEuro, da. Mai adaugi o rabla si iese bine.

Edited by IRONICK
  • Upvote 1
  • Downvote 1