Jump to content

Primele impresii despre (Golf VIII)


clau_j17
 Share

Postare recomandată

Probabil sub carenajul rotilor, un radiator minuscul cat palma, ca la vechile 1.4 /1.9 tdi :)) Nici eu nu vad nimic in neregula cu radiatorul ; ba chiar pare " sexy " ca este vizibil ; pt mine este cel mai aratos golf de pana acum, si nu inteleg cum vi se pare aceasta masina urata ; sa curga dislike`urileeeeee 

Modificat de Andrei_72
Citarea postării anterioare este interzisa!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

el nu zice ca nu stau bine, ci ca nu sunt "aparate" cumva, astfel incat sa nu loveasca acolo pietre si altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai ce sa aperi ca reduci enorm din eficienta. Uitati-va la un Audi RS3 care costa aproape triplu, sunt la fel. Nu are legatura cu reducerile de costuri.

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu asa deduc, ca vrea sa fie mai protejate, nu complet opac spatiul ala, cum presupui tu. cand ma uit la o poza de g6 si la cele de pe pagina cealalta, pare o diferenta majora. in rau. si la g6 nu reduceai eficienta?

e adevarat, unghiul pozei posibil sa insele.

 

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E aceeasi grila ca la 7/7.5R/R-Line, tot la fel de expus este. Mereu a depins de bara/grila, nu de altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vorba de pozitionare, faptul ca se vad asa expuse.

cel putin in pozele respective se vede urat din punctul meu de vedere plus riscul de pietre luate in plin.

Conteaza modelul de bara si grila frontala dar totusi mie si ma refer strict parere personala nu mi se pare ok!

seamana cu o masina modificata(cu intercooler/fmic marite)intelegeti la ce ma refer!

 

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Tot ce am montat eu suplimentar pe G7, adaptate de pe alte modele sau construite de la zero sunt acum in standard pe G8.

G8a.thumb.jpg.4e08802bb26f4ffec182040070272a8a.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sincer imi pare ca au copit volanul si consola de la bmw seria 3 

oricum toti se inspira bmw a luat spatele de la lexus si asa mai departe

bataia va fi sincer pe dotari si pret decent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva poze facute azi, am vazut la un handler in curte. Ptr mine nu e spectaculos. Spoilerul din spate mare, geamul spate si mai mic, antena GPS imensa. Se pare ca au personalizat-o cu nume :) si "putza" aia de schimbator... ma umfla rasul. Nu e totul prin touch, ventilatia si setarea caldurii e totusi la buton, nu stiu daca se vede in poze dar e sub monitor. In rest nu stiu, ca nu am vazut pret si nici ce model era. Asa e cu totul digital, nu mai merge sa vezi pe ceasuri sa vezi macar daca e benzina sau diesel :D 

FF89461D-2EAC-4E6E-9125-ECAB7BBF64BD.jpeg  2023A12A-AE07-48AC-B65F-FB629C1DF7A2.jpeg  6AE34F10-EC13-46CB-8BEF-1C8F469FECE5.jpeg  41BED076-46EF-4ECF-87E2-2A5F9CA82E1D.jpeg  A6258582-5531-41B9-8F96-117EB01C9CA0.jpeg  39808F42-D39D-45D3-BE33-AD7100E2C8CF.jpeg  5136C6A1-2DCE-46C2-BF5E-DDB7E2397100.jpeg  09C0C507-4377-4A8B-8050-D135B10779FF.jpeg  9273DCEE-BEC0-48C3-B978-BBF7DD420D66.jpeg  7B4B7154-D7E3-4A53-B124-878469333DDA.jpeg  13A106B2-5BAC-40C9-83F2-47B73AD6E1D2.jpeg  EEB7D9E2-3634-43FB-A903-BFB6B5025DF7.jpeg  45BF24B0-0AAE-4DFB-9C94-8468831FD393.jpeg  55D73CB5-5D4E-43EE-A457-C05181417BA4.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultima poza....interiorul arata foarte ciudat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nereusit designul ceasurilor digitale. Cand acestea nu functioneaza, bordul arata neterminat, ieftin. Au zbarcit-o rau. Plus consola centrala asimetrica, urmata de suporturile de pahare, textura cu romburi a scaunelor. Ma bucur ca nu am asteptat 8-ul. Urmatoarea mea masina nu va mai fi din grupul VW, la cum arata noile modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine a stat intr-un i3 sau a condus unul, vede asemanarea :D , cred ca VW a angajat designer de la BMW sau a dat sa se faca designul la BMW, prea multe asemanari, spatele, bordul, chiar si la faruri. Asta e. Sa vedem 9-le, daca nu se vinde 8-ul cum trebuie in 3-4 ani apare 9-le

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coltarul de la usa fata e neinspirat, cu oglinda aplicata pe fata de usa ii strica linia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si controalele de la clima si ventilatie, chiar daca sunt sub display, sunt tot cu touch.

La Octavia de exemplu au lasat un rand de butoane pentru functiile principale.

Cred ca generatia asta, cine vrea un Golf, trebuie sa isi cumpere Leon pentru ca Leon-ul arata mai bine si la exterior dar mai ales la interior.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar asa? tableta aia de la leon mi se pare super prost pozitionata. nu o puteau integra sub bord? la noul a3 s-a putut. ce vreau sa zic e ca e si de gust. iar joystickul de la dsg o arata ciudat, dar in practica, cand vrei sa treci rapid de la marsarier la 1-a, iti iese manevra mult mai repede decat la vechiul schimbator. mie mi se pare ciudata schimbarea temperaturii dar si asta e de obisnuinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

on T-Aveti dreptate,noul golf e urat cu spume in partea fata,ceasurile alea cand nu functioneaza parca sunt imprumutate de la alta masina,chiar carourile alea pe sezutul scaunelor parca nu incadreaza,nu se potrivesc cu restul interiorului ....In combinatie cu culoarea asta(care e ultima fita de culoare in DE) reusita e garantata...

off T-Trecerea foarte rapida de la mers inapoi la mers inainte si invers ,cand roata nu se opreste pe loc este prima cauza in fisurarea si ulterior spargerea satelitilor cutiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sincer, dpdv al calitatii materialelor la interior cat si al ergonomiei/usurintei in utilizare, G8 pare ca a facut un mare downgrade fata de G7.. Sunt sigur ca sunt si lucruri pozitive, dar cand tragi linie nu stiu daca acestea sunt cele care raman importante...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta fara navigatie are 2 butoane care sunt foarte utile, plus ca raman mai putine urme de degete pe ecranul tabletei asa cum sentampla la varianta cu navi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vazusem si eu pe net videoul ala. le zice destul de bine, dar unele sunt nitpicking cum le zice englezul. adica fite. ce, pe ecranul de mobil nu raman urme? si le folosim toti si nu ne mai plangem atata. il mai stergi din cand in cand. sau facem schimb, ii dau eu ecranul meu RCD 510 care cred ca mai mult de 16 culori n-are dar e mat si deci nu raman asa multe urme, si imi pune el unul de g8. eu ma declar satisfacut de un astfel de schimb :D . nu scrie nicaieri ca progresul inseamna doar avantaje pe absolut toate palierele. mai naspa e de exemplu cu spatiul de pahare care nu mai e acoperit. desi practic nu are importanta, estetic ma calca pe nervi imens. mai rau decat orice altceva. si chiar nu pricep de ce nu au fost in stare sa faca un suport cu tot cu acoperitoare. 

pe partea de ergonomie sunt unele care il trag in jos, asa e, dar nu pricep de ce in unele reviewuri se plang ca nu au nu stiu ce buton de muzica , cand au buton pe volan STANDARD. deci tu ca sofer ai buton. ca tie nu iti place sa il folosesti pe ala de pe volan si ai reflexul sa apesi pe unul din consola, aia e, te obisnuiesti in cateva ore. sa zica mersi ca au butoane pe volan, eu nu am, se plateau. deci.....sa nu fim absurzi. mi se pare corect sa te plangi de ceva cand nu ai alternativa, dar cand ti-au furnizat standard alternativsa (si noul volan arata clar mai misto ca ala de g7-7.5) deja suna a altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dincolo de faptul ca se plange de spatiu, avand 2m inaltime (Un Serie 8GC nu poate fi condus capotat daca ai peste 1.8m si e o masina super scumpa), majoritatea obiectiilor sunt corecte. In ansamblu, noul model e clar mai ieftin la interior fata de 7.5,  ceasurile de bord arata ca un televizor plat demodat cu rama groasa lucioasa, iar consola centrala este hidoasa. Golf nu mai are aura de model aflat cu o clasa peste concurenta la interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparatie interior noile A3, Golf 8 si Octavia 4.

Cand "schimbatorul" DSG arata asa bine pe centrul consolei la A3 si Octavia, ce o fi fost in capul celor de la VW???

In generate asta mi se pare ca Octavia arata mai bine ca Golf-ul, atat la interior cat si la extrerior.

VW a devenit noul model low-end al grupului ...

Image 21-04-2020 at 12.17.jpeg

Image 21-04-2020 at 12.19.jpeg

Image 21-04-2020 at 12.22.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW nu a avut niciodata un cap de schimbator 'frumos', a trantit un cap in forma de bila si gata. Sau ceva diform. De ergonomie nici vorba. Cel de BMW este foarte ergonomic, si ma refer la ultimul model. Profilat.

Referitor la inaltimea schimbatorului de viteze, nici mie nu imi place. Dar trebuie sa ne obisnuim ca asta-i trendul si sunt avantaje.

Nu te mai lovesti de el, consola centrala poate sa fie mai inalta, reorganizarea spatiului si un design mai ergonomic pentru sofer.

On 03.02.2020 at 16:59, AndreiZi a scris:

Radiator, accele radiatorare de tot ..tul ... nu am cuvinte, cum mama-masi sa lasi tu producatoru lui peste radiatoarele nevopsite cu pulbere de molibden la cati bani ceri... asa ceva este de nedescris.

Radiatoare la vedere si tija la capota, asa NU! Figura accestei caroserii intr-un continuu accident rutier ... hai cu lauda :<

 

On 06.02.2020 at 13:10, mandelu a scris:

el nu zice ca nu stau bine, ci ca nu sunt "aparate" cumva, astfel incat sa nu loveasca acolo pietre si altele.

 

On 06.02.2020 at 20:08, gabriel88 a scris:

Nu este vorba de pozitionare, faptul ca se vad asa expuse.

cel putin in pozele respective se vede urat din punctul meu de vedere plus riscul de pietre luate in plin.

In primul rand s-a astupat in mare parte grila superioara, cea din dreptul grilei. Pe motiv de aerodinamica. Stiti voi, cei care merg au 110 pe autostrada ca sa nu consume ...

Radiatoarele sunt la fel ca si la modelul precedent, nu au mai acoperit lateralele pentru pastrarea eficientei si faptului ca acum carenajele rotilor din fata au iesire de aer chiar in dreptul lateralelor radiatorului.

Faptul ca se vad, nu impiedica cu nimic functionarea masinii, sunt multe altele care se vad in interior, dar na ... masina sa se vada bine de la exterior (doh, trebuie sa fi vazut bine, cu masina de boss).

In carenajele rotilor fata au facut si doua gauri de air-curtain, cu iesire tot din compartimentul motor. Nu-s la fel de bune ca cele de la G7 facelift, dar ajuta. Ma gandeam ca poate se intreba cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Legat de farurile cu LED, vor exista niste kit-uri de reparatie pentru DRL si semnal. Probabil pe la 100, 100 si ceva de euro. :)

Farurile simple sunt pe la 500e, 1000e, si 1230e cel matrix. Pret pe bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Primele impresii despre (Golf VIII)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!