Jump to content

Golf 7R Deep Black Pearl


catalinmiti

Postare recomandată

On 31.03.2020 at 21:31, catalinmiti a scris:

Ma gandeam la un mic addon, de plictiseala, si ma gandeam sa va cer parerea, nefiind prea hotarat. [...] Cel de R este mai subtire, mai plat[...]

As merge pe versiunea asta. Este mai curat, nu iese in evidenta asa de mult.

Oricum, daca ai nevoie de apasare pe spate, chiar si cel de TCR este mic de inaltime.

On 02.04.2020 at 21:12, catalinmiti a scris:

La R-ul asta am facut o mica modificare foarte intalnita a prizei de aer, am mai decupat 3 spatii obturate din fabrica pt a trage mai mult aer rece, si o zi dupa operatiune, parca imi parea rau.

Risti sa bagi apa, chiar daca are protectie in interior pentru asta.

Link către comentariu

Cel mai probabil, pe cel de R il voi pune, care apropo, de cand am postat aici primul gand referitor la el( acum cateva zile) s-a ieftinit cu 100lei. Si cel de TCR tot cu 100lei. Apa nu intra, eventual doar vapori, care fac mai mult bine decat rau

Link către comentariu

Gata, am comandat spoilerul de R Performance Pack. Pun poze cand il primesc

Link către comentariu

Azi am profitat de caldura de afara si am montat (lipit) foliile de protectie pentru praguri. Vin in set, cu lichid concentrat pt laminare, doua servetele pt degresare si spatula. Pe instructiuni scrie ca trebuie sa fie temperatura intre 16-35 de grade. Au iesit perfect si sunt bucuros. Inainte de a ma apuca, am decontaminat zonele cu argila, pt a elimina protectia hidrofoba (ma temeam sa nu cumva sa nu adere adezivul) si totodata acelasi lucru l-am facut si pt zona in care va fi lipit “eleronul”

543D6183-B6AB-4FF8-900C-B2F085BBAE12.jpeg

BB523913-AC1D-4183-817D-A578FD1577CB.jpeg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Arata bine dar nu are continuitate pe eleron? Ma refer la curbura eleronului original al masinii.

Modificat de kadettro
Link către comentariu

Din pacate nu are nicio legatura cu nimic. L-am luat ca mereu ma pasionau micile adaosuri aerodinamice. Dar nu stiu ce aveau in gand designerii cand l-au “creat”

Link către comentariu

Singurul add-on ce pastreaza linia generala e elementelor de pe hayon este cel oem de clubsport. Pretul insa e prohibitiv (>1000 euro)

@catalinmiti Poti pune o poza din lateralul masinii , un cadru putin mai indepartat ?

Modificat de radex
Link către comentariu

Da, ziceam si mai sus ca nu as pune elemente de pe GTI pe R si nici invers, cand aveam GTI-ul nu am pus de R. 

@radex este bine asa, sau mai de departe?

7AA24093-1CDD-477B-8BE5-ABEE8D340A4A.jpeg

Link către comentariu

@catalinmiti da e bine. mersi

@ShadoWzZ da, pare ca hayonul pe care se potrivesc elementele spate de clubsport este cel standard non-GTI/R

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Pai fix MIB2-ul nu ni-l arăți?! :)

Eu sunt curios ce te-a împins la schimb? Lipsa CarPlay / Android Auto sau mai are și alte avantaje? 

Link către comentariu

Nu vrei sa stii ce l-a impins :P... eu cu performance monitor, dar nu direct, indirect ca a vazut ca l-am activat, de acolo a degenerat in altele, si acum are Keyless, nu stiu ce profile mai poate sa aleaga in meniu.  Si eu sunt curios de alegerea profilelor ca poate ma imping si pe mine sa le activez daca tot se poate :))
Si tocmai am mai aflat ca mai vrea ceva dar ii predau cuvantul.

Link către comentariu

@Rave m-a impins plictiseala adunata cu placerea unui Sport menu pe care nu il folosesc, dar Carplay mi se pare super util si il folosesc mereu. Nu am ce arata in poza pt ca arata identic. Am schimbat doar unitatea din torpedou. 
@Aerofan deja ma cunosti si iti multumesc pt sprijinul moral indelungat. Keyless aveam din fabrica, doar firmware-ul l-am updatat. Profilele le aveam doar ca le pierdusem la update-ul firmware-ului de Can gateway. Am updatat firmware pe rand la camera din prabriz, can gateway, BCM si keyless. 

Link către comentariu

Fiind trecut prin schemele astea cred ca daca era chestia strict de mib, nu ar fi trebuit sa fie atat de mare bataia de cap :(

Link către comentariu

Salutare. Nu mi-am.inchipuit ca un retrofit de MIB2 poate sa dea atatea batai de cap... masina super frumoasa....si prea dotata. Dupa mai multe intalniri am reusit sa o facem asa cum trebuia facuta de la inceput. Saracul Cata era terminat... trebuia sa il vedeti la final cand au disparut toate erorile...era ca la reclama de la MasterCard...privirea lui...nepretuita  :).

Atat eu, cat si Catalin am invatat multe dupa updateurile facute.

Sanatate Catalin si km multi fara probleme. 

 

Modificat de sabinx
Link către comentariu

Multumesc foarte mult, Sabin. Am patimit amandoi, dar macar am castigat un prieten :) nu a avut cine sa ma consilieze cu problemele eventuale. 

Link către comentariu

Nu te ai gandit la un aftermarket 2din modern, cu android si tot felul de nebunii, inclusiv wireless android auto? Cred ca era muuult mai simplu de montat

Modificat de moguai
Link către comentariu

Cred, dar eu am niste tampenii in cap cu OEM, si prin schimbarea doar a unitatii din torpedou am facut deranjul minim asupra plasticelor. Mai povesteam de fostul GTI pe care il demontasem complet pe interior pt a antifona si nimic nu se mai aseza ca la inceput. In plus, foartr probabil mici pini se mai rup, deformeaza si inca evit sa demontez mult. Am planuri mari, si realizez ca nu este o masina de valoare sau exclusivista sau rara, careia sa ii influenteze valoarea lucrarile mele. Dar imi da o liniste faptul ca nu demontez la ea. Si unitatea aftermarket am impresia ca nu are fiabilitatea celei de fabrica

Link către comentariu

Da, plus ca eu initial nu am avut toate datele. Cine a inceput retrofitul nu mi-a zis de riscuri si nu m-am documentat aproape deloc inainte. 

Link către comentariu

Acum vazand masina sanatoasa si functionala 100% m-as interesa de un scaun de sofer cu reglaj electric, pt ca nu imi este confortabil unghiul sezutului

Link către comentariu

Cred ca ala vine doar piele si cu bataie de cap la fel ?

Modificat de moguai
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!