Jump to content

Golf 7R Deep Black Pearl


catalinmiti

Postare recomandată

Operatiunea 1: eliminarea saculetului cu silicati. A durat maxim 10 minute pt ca am scos si o parte din antigelul din vas

8D319053-18E2-4416-80A6-8FCB4865E47A.jpeg

Link către comentariu

@catalinmiti Sa o stapanesti sanatos! Arata foarte bine bestiuta si a intrat pe maini bune. Chiar sunt curios ce planuri i-ai facut ?.

Link către comentariu

Multumesc foarte mult!

@TheRipper are rolul de a adauga silicati in lichidul de racire pentru a nu coroda aluminiul. Prefer sa schimb antigelul mai des decat sa se rupa acel saculet si sa infunde canalizatiile din calorifer/ radiator. 

@lambda_dryver ca si planuri am sa mentin masina cat mai aproape de stock si starea de nou. Pe termen scurt ( sub o luna) vreau sa:

- demontez power box-ul

- demontez scuturile de plastic si sa protejez podeaua cu ceara de cavitati

- schimb ulei motor, dsg, haldex

- tratament piele scaune

Link către comentariu

Stiu ceva de DSG farts dar spre rusinea mea nu stiu cand sa le urmaresc , este penibil dar recunosc ca nu am investigat

Link către comentariu

Poti deschide un pic geamurile pe spate si calci acceleratia cam 70-80 %, daca ii dai talpa, mai mult se aude motorul cel putin in masina ca afara e alta poveste :))

Have fun :D

Link către comentariu

Vad ca e luata de la Weltauto din Cluj-Napoca :) Pacat ca esti din Bucuresti ca as fi vrut sa o vad ?

Link către comentariu

Am comandat cateva accesorii, pt a reda starea de nou.  Voi posta pas cu pas ce voi inlocui si ce voi face. 

Link către comentariu
3 hours ago, catalinmiti said:

ca si planuri am sa mentin masina cat mai aproape de stock si starea de nou.

Asa ceva merita un follow :D 

Sa o folosesti cu placere!

Legat de ceara de cavitati pentru podea, mi se pare cam overkill. Avand toate deflectoarele de plastic pe dedesubt, podeaua este ferita de pietricele iar riscul de rugina este mai redus. La vechiul Leon 1M nu am avut pic de rugina nici dupa 16 ani, as zice ca VW-urile dupa 2000 sunt bine protejate din fabrica. 

Link către comentariu

La Golful 5 GTI pe care l-am avut a inceput sa apara rugina pe burta sub roata de rezerva de exemplu... si local in jurul unor dopuri din podea. Toata pe exterior ma refer. Si as vrea sa stau linistit

Link către comentariu

Ma gandeam sa montez un scut de plastic pt baia de ulei si DSG. Insa nu reusesc sa gasesc un cod al acestuia. Desi cred ca ar creste putin temperaturile, protectia oferita primeaza. Stie cineva codul scutului cu admisiile de aer pt DSG?

Link către comentariu

Are topic, care poate fi citit.Din

cate am vazut, inca avea scutul normal scurt. El a adaugat un scut suplimentar pt tunelul central. 

Link către comentariu

Multumesc foarte mult CZR ! Raman dator. Sincer spun ca esti deschizator de drumuri in ale 7R-ului aici. 

Link către comentariu

In primul rand felicitari! Sa ai parte de ea!

Vreau sa te intreb ce te-a motivat sa alegi DSG in detrimentul la manuala? Ai facut proba si cu un R manual sa iti faci o Idee? 

 

 

Modificat de snack
Link către comentariu

Multumesc! De fel, eram un foarte mare critic al DSG, pt ca am motivele mele, modul meu de a vedea lucrurile, insa nu le exprim pt ca sunt doar ale mele si nu vreau sa conving pe nimeni. Dupa ce am ales sa iau un R am discutat cu proprietari de R si am citit si cat mai multe forumuri. Peste tot am gasit multe probleme la cutiile manuale din pacate, adunat cu fosta masina, Mk5 GTI manuala cu upgrade-uri la care am avut multe probleme cu ambreiajul...si asa am ales DSG-ul

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos! Ma bucur ca nu ai ramas blocat pe ideea de cutie manuala si ai luat in calcul si varianta cu dsg. E dubios ca dupa atatia zeci de ani de cutii manuale, sa ajunga dsg-ul sa fie mai fiabil, dar asta inseamna progresul. :D 

Link către comentariu

Multumesc, voi vedea pe propria piele ce fiabilitate are DSG-ul la mine :)

Azi am avut ceva timp si am mesterit la masina.

Operatiunea 3: Schimbarea capitonajului de pe interiorul capotei. Am facut asta pentru ca partea inferioara atarna urat si imi statea undeva in gand ca o grija. 

IMG_5825.JPG

IMG_5826.JPG

Si inainte si dupa 

IMG_5827.JPG

IMG_5828.JPG

Link către comentariu

1. Nu arunca insonorizantul vechi. Se poate face altceva cu el.

2. Daca vrei racire mai buna la cutie, poti sa faci in carenajul motorului niste iesiri de aer in partea din spate. Dar acoperite.

LE. Am gasit, exista si de producator asa ceva:

carenaj.thumb.jpg.94e23c7fe8452b70756229be3270fabc.jpg

 

Modificat de IRONICK
Link către comentariu

Producatorul, doar in cazul motorizarii diesel sau modelele superioare/Audi, pune o pasla (gri inchis) pe carenajul motorului. Exista si cod pentru ea. Are acelasi efect ca si cea de pe capota, peretele de foc.

Iti va scade si mai mult zgomotul motorului prezent in habitaclu. Poate ai si observat, sunt niste gauri in carenajul ala din poza pusa de C Z R. Sunt niste clipsuri cu care se prinde.

Eu nu am ales versiunea producatorului, pentru ca se scamoseaza. Am luat de la alta masina si am decupat dupa marimea carenajului.

Uite ca exemplu mai jos folosit de VW, exista si in versiunea cu cele doua admisii de aer pentru cutie.

atr.thumb.JPG.82fa5e6df1f7b7c0d3476995a5bfad6e.JPG

 

Este una din modificarile pe care voiam sa le prezint pe retrofit. ...

Modificat de IRONICK
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!