Jump to content

Golf 6/Jetta - Retrofit


kadettro
 Share

Postare recomandată

Trebuie si autolevel, ca sa faci totul ca la carte :P. Adica asta.

Linkul pus de tine e catre kit-ul de retrofit pentru masinile care au DCC. Mai exact au deja senzorii de nivel si cablaje. Pentru cele fara e nevoie si de aia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cele cu LED-uri trebuie si centrala (care e vreo 300 eur) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rave: De aia am si spus ca mai sunt si alte piese. Scrie la description ca daca nu ai DCC mai trebuie piese - sunt trecute "..." pentru ca ei inca nu le au pe stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mike: Lasa ca le au altii! :)

@TDR: Centrala e 200 de euro!

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de unde o cumperi,eu am zis din memorie,nu ma uitasem la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O chestie relativ fun... Aici sunt mai multe poze cu noul Golf GTI Cabrio. Din cate se vede, are noul climatronic de pe Passat-ul B7.

Ce ziceti? merita un retrofit pentru el sau e mai frumos cel pe care il avem noi?

post-12783-0-85949700-1338417116_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rave: Arata ok climatronicul nou, de luat in calcul pentru cand se vor termina retrofiturile mai importante (dpmdv) :D.

@EVO84: Chiar ca a avut un pret de lista cam mare :). Au alta politica de preturi in DE, se observa de pe configuratoarele online.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata mai bine decat al nostru, dar ar fi printre ultimele retrofit-uri (asta daca nu costa pana in 200euro cu totul :)) ). Al nostru e low cost, fara ecran de temp si arata destul de masiv. Cel nou este mai suplu, dar faptul ca are 3 rotite ma duce cu gandul la climaticul de pe g6 :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca panoul de comanda climatronic din imaginea de mai sus (GTI Cabrio) afiseaza informatiile despre distributia aerului, temperatura etc. pe displayul RNS / RCD?

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur afiseaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut de vreo 3 zile informatii si pana acum nu am gasit nimic sigur.

E un film pt YT, insa din pacate tipul nu filmeaza si unitatea RNS. Presupunerea mea e ca panoul NU afiseaza informatiile, altfel mai mult ca sigur ar fi filmat si displayul unitatii RNS (care afiseaza informatiile despre climatronic chiar daca e oprita).

O alta presupunere ar fi faptul ca exista (ca si la Golf 5) cele doua mici display-uri care deja afiseaza temperatura la sofer / pasager. Pe de alta parte, panoul asta pare unul de Golf 5 restilizat. Sa fi facut cei de la VW un downgrade?

http://www.youtube.com/watch?v=CehJ1G0r0yg

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se afiseaza. Vezi minutul 11:36 si min 15

Azi am incercat sa lipesc capacul de oglinda si am observat sub ca exista urma pt decupaj pt lumini, puddle lights in engleza.

Se poate si fara a inlocui toata carcasa oglinzii? Cam care ar fi piesele necesare?

L.E.: Am gasit ceva pt mk5, dar banuiesc ca se poate si la noi

http://www.my-gti.co...-golf-and-jetta

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Sa vedem cum e plasticul la atingere eu as face retrofitul cand imi pun scaune incalzite, si cred ca nu sunt singurul care ar face asta, daca tot schimb intreg panoul.

Pe mine m-ar tenta si carcasele alea jmechere de la twetere, cu toate ca scrie dynaudio pe ele (cred) :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as face retrofitul cand imi pun scaune incalzite

De-aia intrebam! Oricum va trebui sa-l schimb cand pun incalzirea in scaun. Dar pe care il cumpar? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt retrofit de xenon oem, dar modelul de faruri fara led-uri (de R sau de Golf 2010-2011) mai e nevoie de schimbarea bcm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu , nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca trebuie schimbata centrala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA kadettro am schimbat-o ? parca da, cu toate ca nu a avut faruri cu led. Deci, DA, trebuie schimbata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu a fost schimbata pt ca avea nevoie si de codari pt led-urile de drl?

Centrala mea e de HL de la sfarsitul lui 2010, masina fiind MY2011, poate nu mai e nevoie :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, a fost schimbata pentru ca centrala normala nu stie xenon...! Partea buna e ca poti sa iei una care sa stie si stopurile cu led si leduri la numar :))

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca a schimbat-o doar pentru LED-urile din bara.

Stiam ca BCM de HL stie xenon. Cel putin, asa citisem pe alte forumuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a schimbat pentru ca nu mergea faza lunga, am pus xenon inainte de a pune DRL-urile. In fine ca sa suporte xenon, BCM -ul trebuie sa aiba indexul mai mare de 570. BCM-ul meu are 630 fiind 2012. Ce aveam eu pe masina si ce aveti si voi sunt BCM-uri midline cu terminatia in 86, BCM-ul highline se termina in 87.

Oricum am mai avut o data discutia asta, la mine nu a mers fara sa schimb centrala probabil si fiindca a mea este model 2009.

Modificat de kadettro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati de alte moduri de montat placutele de inmatriculare ..

post-6094-0-46918100-1338819796_thumb.jp

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6/Jetta - Retrofit

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!