Jump to content

Golf 6/Jetta - Retrofit


kadettro
 Share

Postare recomandată

Da, de pe kunzmann, nu a mers nicicum.. m-am luat si de aia de la ups, si de astia de la kunzmann, degeaba..

Daca ma poate ajuta cineva cu un VIN de GTI/GtD/R/R-line este binevenit.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca iti merge acesta WVWZZZ1KZCW023958 ar trebui sa fie de G6 GTi

Trebuie sa comanzi si stergatorul spate de GTI ca sa nu iti atinga, daca poti face rost de codul separat sau macar de un pret sa-mi zici si mie ca inca nu l-am schimbat :(

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E pacat sa il ciopartesti. Eu am incercat sa ii scot tumburusul de la sfarsit ca sa pot scurte apoi sa reatasez terminatia, dar mi-a fost absolut imposibil.

Nu as scurta stergatorul si sa il las fara terminatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva pretul pentru bara spate de R / RLine + difuzor RLine la reprezentante?

sau daca puteti sa imi recomandati alte surse, please do (pe ebay eu nu am gasit nimic interesant).

multumesc!

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e cam la jumatate de pret (cu tot cu transport) decat e la reprezentanta.

Sau, sau, sau, sau - e si codul barii printre pozele alea.

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum, dar nu am gasit-o pe asta.

nu imi place ca are gaurile pentru senzori. sunt curios cu cat o s se dea. merci frumos :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

saptamana viitoare cred ca o sa comand si eu o bara r-line de pe ebay, singura mea problema e ca au gauri pentru PDC si nu stiu cum sa scap de ele. ceva idei?

thanks!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le acoperi cu senzori? E decent kit-ul de retrofit la pret. (banuiesc ca bara spate...)

Daca nu te duci la cineva care face bad-boy-uri si chestii de genul sa le umple.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bani in senzori nu prea as vrea sa bag, poate dupa ce mi-as lua un rcd/rns 510.

si baietii cu bad boy de obicei lucreaza cu fibra si ma gandesc ca la frig crapa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fie confectionezi niste capacele si le lipesti pe interiorul barii cu lipici obisnuit ca ulterior sa le poti da usor jos, fie cumperi direct fara gauri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ai de gand sa pui senzori mai bine ii pui de acum. Vor afisa si pe 310 si nu are rost sa te chinui cu umplut, gaurit atunci etc.

Alta solutie nu prea exista, ai putea sa incerci cu niste dopuri pe interiorul barii dar va trebui chituita bara pe exterior si apoi vopsita in culoarea ta, si cand le dai jos se va vedea urat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, daca confectioneaza capacele poate sa le faca sa imite senzorii(doua parti lipite intre ele,din care una sa fie rotunda si sa vina la nivel cu bara iar cealalta mai mare sa vina lipita pe spatele barii ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca asa ramane.. daca nu gasesc bara fara pregatire pdc confectionez niste capacele. thanks!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poti cumpara doar senzorii ;) ~10 eur/buc, vopsiti in culoarea masinii, in asteptarea retrofitului complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cate un suport pentru fiecare, cele care se prind pe interiorul barii si in care stau senzorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie la suporti ca nu merg lipiti(decat provizoriu,nu va avea rezistena mecanica lipitura) cu majoritatea adezivilor deoarece bara este din polipropilena(pp) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca pana la urma xenonul OEM este cel mai ok, nu? Stiu ca sunt scumpe, dar tare s-ar potrivi cu stopurile cu Led cumparate la achizitia masinii.

post-82410-0-19325500-1358158397_thumb.j

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, normal. Dar vorbim de 1.500 de euro pentru un retrofit complet fata de 250-300 de euro un set de faruri after-market.

Daca-ti permiti suma retrofit-ului, go for it. Ai nevoie de faruri, calculatoare de cornering si leveling, senzor de leveling, becuri, drossere, centrala electrica si adaptoare cabluri. Daca-mi aduc bine aminte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, eu sunt habarnist total. Am cateva intrebari pentru cunoscatori:

1. Pot lua farurile de la PBN fara calculatoare etc. si sa mearga xenon-ul?

2. La farurile OEM pot pune becuri cu halogen sau trebuie sa iau toata componentele pentru xenon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti sa pui becuri normale pe farurile OEM. Farurile, de exemplu, poti sa le iei de aici:

http://www.carsystems.pl/xenon-dynamic-headlights-with-drl-golf-6-r20-5k941753e-5k1941754,id298.html

Cu tot cu calculatoare si becuri si tot ce trebuie. La PBN ar trebui sa fie dublu la pret doar farurile goale, fara becuri si calculatoare.

Apoi mai ai nevoie de adaptoare si kit-ul de auto-leveling:

http://www.carsystems.pl/vw-auto-leveling-sensor-retrofit-kit-vw-golf-vi-6-xenon,id462.html

Si de centrala electrica:

http://www.carsystems.pl/central-electric-module-5k0937086m-led-high-r20-soft-0651-upgrade,id307.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. daca iei de la PBN te rupe la pret, dar se poate fara sau cu vrei tu

faurile sunt cam 400 euro/bucata si calculatoarele inca atat, total cam 1200-1300 euro, nu la PBN, la ei cred ca vreo 2000 euro minim

2. pai de ce sa pui becuri halogen pe fauri xenon cu lupe? ce rost mai are sa le iei?

poti pune pe farurile originale fara xenon, becuri halogen mai albe gen Orsam Nightbreaker Plus - 130 ron-2 bucati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce rost mai are sa le iei?

Daca nu ma insel, el vrea doar ledurile din far. Fara xenon, cornering, auto-leveling si altele.

Iti recomand niste Dectane-uri, avea si Gabi la vanzare o pereche, e cea mai simpla varianta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat la PBN- nu se poate lua doar farul cu led fara xenon. Daca vrei sa cumperi sistemul complet de la ei este in jur de 9.200 lei fara manopera. Mamma mia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar am estimat foarte bine..

manopera mai costa 500 euro lejer..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6/Jetta - Retrofit

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!