Jump to content

Golf 6/Jetta - Retrofit


kadettro
 Share

Postare recomandată

m-ar interesa pe mine grila fara semn... asta in cazul in care iti da si bucata care se ataseaza pe capota... ne auzim pe PM cu cat ai vrea sa contribui ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am citit pe alt topic ce a spus George, si anume ca se poate pune bara fata de la Jetta pe Golf

Pentru ca ma indoiesc ca sunt singurul interesat, nu am apelat la PM pentru detalii, asa ca EGO: "pics, or it didn't happen" :D

In urma unui moment total nefericit, si niste imprejurari nefaste, sunt nevoit sa intreb, orientativ totusi, cat costa:

> bara fata HL

> bara fata GTi

> bara fata Jetta

Daca masina are spalator faruri, deci vas de lichid de spalare mai mare, e vreo problema la retrofit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mine e o noutate... se potriveste bara de Jetta pe Golf 6? sincer nu prea cred, avand in vedere forma la aripi

Eu iti recomand o bara AF de GTI, din plastic, spun vanzatorii la un pret de 1300-1400 lei cu tot cu grila dintre faruri... o gasesti usor pe google

Modificat de gabib77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potriveste bara 100%

Aripile daca ar fi sa le schimbi au alta inbinare cu montantii , montanti care sunt mult mai subtiri si au o alta forma la jetta decat golf.

Visul pentru un Bolf este unul pierdut... :icon_cry:

Pentru Gti poate gasesti bara pe AM dar trebuie sa fii atent la ce cumperi ...

Preturi de origine------------------------------------------------------------------------------------

Bara fata : serie 1400+tva ---------- Gti: 1400+ tva

Grile bara 3 buc : serie 445+tva ----------- Gti:386 + tva (ciudat???)

Presuport numar : serie nu are-------------- Gti:99+tva

Faruri de ceata : serie 510+tva ----------- Gti:672+tva

Suporti bara (laterali + centrali)serie 112+tva ---------- -Gti:282.5+tva

Ornament mijloc bara fata: serie nu la trendline ----Gti:470+tva

Grila radiator: serie 603+tva ----------- Gti:970+tva

Suport spoiler inf+Spoiler inf bara fata + deflector apa + finitie inf : serie 264+tva(doar ghidaj aer+deflector apa) ---------Gti:1084+tva

Set suruburi+cleme pentru prindere bara fata: serie 94+tva ---------- Gti:94+tva

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Total--------------------------------serie 3428----------------Gti 5457.5RON + tva

Modificat de manatee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa se potriveasca bara de la noul Eos pe Golf. Dar vor trebui sschimbate si farurile, poate chiar si aripile. Dar bara de Jetta sigur nu merge. Merge cea de GTI si cea de Bluemotion, care are si aceleasi grile ca cea normale de Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mike: Bara de jetta sigur nu se poate pune pe mk6. Poate era vorba de Jetta mk5 pe Golf mk5, asta da, banuiesc ca era vorba de topicul mkV vs jetta.

Uof, sa inteleg ca ai patit ceva nasol. Eu zic sa nu schimbi cu GTi ci cu bara de R-line. http://www.ecstuning...Body/ES2136866/ (asta e pret pentru US, pentru Europa e si mai mare), dar atentie ca pretul este cu tot cu grilele de jos si cea de sus, care eu zic ca merg luate de pe bara veche daca sunt ok. Gasisem mai acum ceva vreme si o conversie facuta in Europa, cu preturile exacte si coduri, sadly nu o mai gasesc acum :( .

Iti sugerez sa nu te bagi pe un GTi wanna-be, eu am renuntat la idee, cochetez cu R-line sau chiar cu un kit votex.

L.E. Cea de bluemotion este exact ca cea de R-line.

dscn2101.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e R simplu si chiar arata ca nuca in perete fara farurile cu xenon aferente. Mai ales ca trebuie renuntat la farurile de ceata, foarte bune la manevre seara, avand chioreniile de halogene :( . In plus, trebuie tot kitul ca sa dea bine, cu praguri, prelungire spate, evacuarea cu 2 iesiri pe centru, cu un pret iesi din comun. Cred ca cea de R-line este discreta, dar se deosebeste clar de bara standard de Golf. Am si vazut in trafic si mi-a placut :D .

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, fiecare cu "auto sugestiile" lui

Mie modelul prezentat de tine mi se pare ceva rudimentar, parca ar fi o bara standard cu niste lipituri ieftine din fibra in partea de jos

Cum spuneam, fiecare cu gusturile lui ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara asa vine turnata, asa si diferenta intre bara de S-line la Audi A4 b8 fata de cea normala este foarte mica.

Opinia mea, este ca un retrofit care schimba drastic felul in care arata masina ar fi o suspensie mai coborata si niste jante de min 17". Bara OEM de pe HL, CL, TL arata bine, iar in combinatie cu cele mentionate este senzatie. http://www.golfmk6.c...t=15073&page=12

Ca in Romania, e mai greu cu asemenea garda la sol, cu asemenea roti si ca e de preferat un upgrade vizual la nivelul barilor, eleron e clar.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ego: Asa cum am spus, intrebam informativ. Nu e atat de grav incat sa fie nevoie de inlocuire...insa pe viitor, pe casco...:D

Da, stiu si eu de RLine - am vazut in trafic un Blue-Graphit cu asa ceva si arata tare bine :icon_thumleft: si ca sa fiu sincer, ma atrage mai mult decat cea de GTi. Oricum nu era vorba de wannabe :pirat:.

@gabib: Doar bara fata am gasit-o OEM la ~2400$. In plus, cum spunea si @Ego, e cam...ciudata fara Xenoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

r line rulz pt o masina normala.desi daca as avea gti,cred ca as opta tot pt r line pt proiectoarele rotunde,mult mai bine integrate decat proiectoarele oribile de pe gti.parerea mea.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata ok, mai bine decat stock. Stiu, eu sunt cel care spunea cand a comandat masina ca nu mi se pare special RLine-ul :dry: , sau cel putin nu mi se parea justificat pretul. Silly me.

Daca as avea GTi, as lasa bodykit-ul; mie imi plac proiectoarele, imi place ce le fac americanii - pun folie galbena pe ele si coboara masina...bine, ei isi permit sa o culce, noi nu prea.

Deocamdata ramane bara de HL la mine, poate mai tarziu... :D

LE: In postul #61 ma refeream la bara fata de .:R cand am spus ~2400$

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vad ca a luat amploare in america si nu numai retrofit xenon, foarte apropiat design de cel oem, dar la un pret mai mic. Evident o chinezarie, dar care pare sa isi faca treaba.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Printr-o conjunctura mai mult sau mai putin fericita, am schimbat eu bara fata din HL cu una R-line. Diferentele au fost la scutul de plastic, care este mai mare si are alt pret (500 si ceva ron comparativ cu 200 cat era cel standard). Pe langa asta, modul cum sunt prinse spalatoarele de faruri sunt diferite. In sensul ca la bara de R-line a trebuit sa decupez pentru ca in interiorul rombului unde sta capacul de la spalator exista material, parte din bara. Mie unuia imi place cum arata.imag0630l.th.jpg

Am sa pun mai multe detalii si poze in Masina mea.

Modificat de CosminB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A iesit extraordinar.o modificare care iti da mai multa incredere in masina,pare mai agresiva.bravo.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai da detalii te rog si aici. Chiar arata bine :D sa speram ca nu va fi nevoie sa o mai inlocuiesti in curand. Stii cumva codul pe care il are bara? Care a fost costul total ?

Grilele le-ai pastrat de la cea veche sau sunt altele noi?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vali_devill, ai surprins f bine, exact asta ma incearca :icon_confused: , merci!

@The_Ego si eu sper acelasi lucru, pentru portofelul meu si sanatatea cainilor de camp. Costul nu ar fi fost suplimentar peste casco decat cu diferenta de la scutul de plastic si decupajul pe care

am fost nevoit sa-l fac la duzele spalatoarelor. Inca nu sunt convins ca acest cod este pentru o bara prevazuta cu spalator de far.

Codul de bara este 5K0 807 217AB GRU, iar toate celelalte grile si ornamente, inclusiv proiectoarele, s-au potrivit fara probleme de la VIN-ul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Imi poate spune si mie cineva un cod pentru fusta spate de la un Golf 6 R-line? Iesirea pentru esapament este pe stanga.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ok, nu e chiar "Retrofit", nici modificare AM nu e si nici chiar OEM nu e, asa ca in loc sa deschid alt topic, o inghesui aici.

O idee foarte ok care am gasit-o, culmea, pe Ebay intr-un anunt. Si anume:

post-12783-0-63322300-1335271232_thumb.j post-12783-0-02119700-1335271233_thumb.j post-12783-0-39148600-1335271233_thumb.j

Clar ca asa ceva merge pe culorile deschise, alb, gri, rosu etc. Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Me like, este o modificare destul de subtila, dar de efect.

Nu stiu cat vor sclipi in lumina soarelui, mai ales partea care se prinde pe usa.

Parerea mea e ca fie asa fie doar carcasa glossy, sa fie tot angrenajul e prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piano black nu este pentru Romania,prea mult praf..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Arata bine oglinzile alea...eu am asa carcasa - asa a venit impreuna cu plasticele de pe stalpi - "Style" modell cica :D M-ar tenta sa le fac asa in loc de negrul ala mat.

Daca topicul asta nu e decedat, as dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu niste coduri si eventual preturi pentru un retrofit la masina din semnatura.

1. inainte de toate: bara de GTI/R se potriveste pe G6 stock fara modificari de trager etc? Intreb pentru ca am avut G5 si am pus bara GTI USA, lucru care a necesitat taierea unei bucati din trager,,,,

2. cod/pret pentru bara GTI model USA (restul compenentelor sunt scrise deja intr-o pagina precedenta si le-am luat de acolo)

3. pragurile de la MK5 GTI se potrivesc pe G6? Teoretic daca ampatamentul a ramas la fel (2578 mm) ar trebui sa mearga - prinderile se fac usor, doar suntem romani :)) Am intrebat pret de praguri la reprezentanta si m-au omorat...au zis cam 1000E toata distractia. In comparatie la G5 sunt 300 RON/buc. :D

4. Stopuri - am citit in alt topic, ca ar fi vreo 500E - ma mai gandesc :)

5. Faruri xenon+LED - probabil niciodata la 1200 E afacerea. Doar daca apare ceva la dezmembrari la sfert de pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie si autolevel, ca sa faci totul ca la carte :P. Adica asta. Si mai sunt cateva piese.

Pentru bara fata de GTi / GTD trebuie schimbat trager-ul. Altfel, imi pare rau sa te demoralizez, dar daca vrei sa o iei de noua, de la dealer, o sa ti se taie rasuflarea cand auzi pretul.

Da, pragurile de GTi mk5 se potrivesc pe mk6. Chiar si-a pus cineva de pe aici :).

Faruri Xenon, ok; insa cele cu LED-uri nu sunt chiar cele mai reusite.

Vrem sa vedem o prezentare la masina :D.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6/Jetta - Retrofit

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!