Jump to content
Tractor

DIY Plafoniera LED Golf 7

Recommended Posts

Aerofan

Mda, nu reusesc deloc. Asta e. Am sa fac o improvizatie ca mai am o plafoniera pe fata, iau butoanele prin care trece lumina, le tai si le lipesc de intrerupatoarele de la plafoniera mea iar placa de la plafoniera de B8 o tai si o lipesc pe spate la plafoniera veche. Trag masa de la firul de masa de pe masina, un fir din fata de la ambientale si perfect o sa fie.
Problema e ca plafoniera veche e mecanica ca si aia de pe fata iar aia de Passat B8 e digitala iar comenzile le ia prin CAN probabil. Concluzie, nu merge plafoniera de Passat B8 pe Golf 7. O poza cu diferenta

EAF69414-602C-4023-9B31-5CF1C95C6DAE.thumb.jpeg.1764c90ef6d830b9c2b7c8daa737e233.jpeg

SFBogdan

Da, ai dreptate, de aceea am intrebat intr-un post anterior de unde sa alimentez butoanele, iar F l o r i n  mi-a spus ca de la butonul de lumini.

Deci, la plafoniera fata imi lipseste pinul 2 si pinul 3 din mufa albastra, respectiv firul maro(din ce imi dau seama) si gri, care in mod normal ar alimenta butoanele, in rest am aceleasi fire.

Plafoniera din spate e similara cu a ta, la fel si cea noua.

Ramane de vazut cum si ce facem cu celelalte fire de la plafoniera noua. Am tot cautat pana acum dar nu am gasit nimic sa ne fie de folos.

Eu nu ma dau batut

Edited by SFBogdan

F l o r i n
On 5/20/2020 at 4:13 PM, SFBogdan said:

Am cumpărat o plafoniera fata cu led si butoane luminate. Eu am avut pe masina (Golf 7.5) una cu becuri si fără butoane luminate. Lumina funcționează dar nu se aprind butoanele. De unde pot alimenta butoanele? Ma refer la o soluție cat mai simpla si eficientă, fără sa fie nevoie sa demontez jumătate de masina.

Plafoniera fata e una, spate e alta. 

Pt fata trebuie tras fir iluminare si atat, daca voi cumparati spate de Passat, etc, normal ca difera. 

Se putea modifica si face iluminarea la cea de G7.

Aerofan

Nu ne certa :P ca ne-a luat valul, mai ales pe mine cand am vazut ca aia de B8 are acceasi forma