Jump to content

Jante/anvelope specifice Passat B8


BTeo
 Share

Postare recomandată

Multumesc! M-am mai uitat la ei pe site, dar nu au alte modele dedicate pentru B8, doar modele compatibile. Doar Dartford.

Am cerut cateva oferte si direct din Germania, de la firme/site-uri mari dealeri, si toti au acelasi raspuns: NU livram in Romania, si NU vindem fara TVA ( doresc sa le iau pe firma, deci teoretic ar trebui sa emita factura fara TVA ). Multumim UE! :lol: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele Dartford pe 18 de la Arena Wheels nu mai sunt disponibile de mult si nu mai aduc pe stoc, sau nu stiu cand aduc. Monterey nici atat.

Originale OE pe 18 nu am gasit decat pe OLX, doar SH, folosite cu mici defecte, la pret destul de piperat as zice pentru ce ofera si pentru nesiguranta produsului. Nu stiu, poate sunt eu prea panicat, dar vorbim totusi de jante...

M-am cam dezumflat sa zic asa, din tot entuziasmul, am gasit la ceva firma locala, ar putea aduce noi la aprox 2300lei buc dar mi se par foarte scumpe. O janta cu anvelopa de iarna Continental e 3600lei... i mean come on.

Asa ca, resemnat, am cautat pe janta.ro, ceva model pe 18, cat mai aproape de specificatiile OEM, si din toate disponibile ar fi doar modelul de mai jos:

 

image.thumb.png.f90171b783d13d462f8eba2a916d8be3.png

image.thumb.png.578bb4460d4e8632b6dd0b18bfb3ef4d.png

 

Ce nu stiu, si nu mi-e foarte clar, e daca am nevoie si de senzori de presiune sau nu?

Adica, eu nu tin minte sa fi vazut in bord vreodata presiuni, ci doar ma avertiza ca roata X a pierdut presiune si atat, dar nu am vazut cat sau ce presiune ar avea.

Din cate am inteles ar fi monitorizata presiunea prin senzorii de la ABS, deci nu stiu daca trebuie sa iau si senzori de presiune, sau ce fel de senzori sa iau?
As aprecia un feedback si un pic de ajutor :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Așa îmi afișează și mie, fără presiune și da, monitorizează prin senzorii de la ABS (sau ESP? 🤔), deci sigur nu ai senzori de presiune pe roată.

Cel puțin eu sigur n-am, schimb cauciucurile vară-iarnă pe aceași jantă și i-aș fi văzut dacă erau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat pana la urma un set de AEZ Tioga Titan de mai sus pe 18. Totodata am comandat si 4buc Michelin Pilot Alpin 5 - 235 45 18 98V XL, avand in vedere reviewurile si nivelul de zgomot de sub 70db.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat că nu ai monitorizare presiune, credeam că e standard la BiTDI. Retrofit?🤔

Bună treaba cu gumele, sunt invidios 🙂

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e destul de enervant ca pe o masina care noua a fost aproape 60k eur sa nu existe tpms cu afisaj presiune pe fiecare roata. Asta e putem trai si fara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un retrofiting destul de simplu cel pt presiune directa anvelope, cu afisaj individual al presiunii. Cel prin ABS se numește control presiune indirect. 
Exista kit pe AliExpress.
https://a.aliexpress.com/_mLoTT40

Cu senzori de presiune in roti ai afișajul astfel:086D5FE7-5913-497D-A756-2AEBD3C674F8.thumb.jpeg.055e78eb234c079de9c7693622e7d71f.jpegBF394583-D426-4F16-B08F-D678082EFCFA.thumb.jpeg.3e03e19d6ef405e3921c20a813758546.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @OviVal. Nu ma streseaza prea tare faptul ca nu vad presiune efectiva, ziceam doar asa, la ce se zgarcesc la o masina de varf de gama, sa nu fie in standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

 

De curand am achizitionat un B8 cu jante pe 19 (Verona) si nu stiu la ce presiune sa le tin.

Pe usa am datele pentru roti pe 18.

2.2 / 2.3? Sau 2.3 toate?

Mentionez ca am anvelope 235 / 40 / R19 pe  masina.

20221030_162000.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit, este vorba de 2.6, specificata in poza de mai sus.

Roata de 18 - este dimensiunea rotii de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.6 mi se pare destul de mult... eu le as tine la 2.4-2.5 max

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La mine pe confort sunt pe 2.3, pe normal 2.5 si pe extra load am pe spate mai mult fata de fata dar nu mai stiu acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Momentan pe mașină am jențile pe 19" Verona cu cauciucuri de iarnă. Aș vrea ca ăstea de 19" să-mi rămână definitiv cu cauciucuri de vară, când am să fac rocada și să-mi iau altele, eventual chiar de tablă pe 16" sau 17" pentru iarnă.

Acuma întrebarea mea este, ce ET ar trebui să fie cele pe 16"? 

Ăstea de 19" au ET-ul 44, cele de 17" văd în cartea mașinii că au ET-ul 41, dar cele de 16" și 18" nu știu ce ET au.

Ce ar trebui să caut să mi se potrivească pe un B8, (R-line dacă contează)?

În cartea mașinii doar la cele de 17" îmi dă caracteristicile jenților, la restul îmi zice doar dimensiunea anvelopelor.

Poate să difere ET-ul la aceași dimensiune, să zic pe 17", între aliaj și tablă? Sau sigur ce e pe 17", că e aliaj, că e tablă, ET-ul sigur e 41?

Mulțumesc.

IMG_20230113_154236.jpg

IMG_20230113_154319.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@KingRaaai pe prima pagina la acest topic poze cu ce se monteaza pe acest model de masina, direct de la producator, cu ET si J la fiecare dimensiune

la 16 e ET41 si ET42 cu 6.5J

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Sunt posesor de B8 break 140kw 4 motion 2018 si as vrea sa iau cauciucuri de vara pentru sezonul urmator. Jantele sunt cele de 18. Masina a venit cu modele diferite fata/spate cand am luat-o in toamna si vreau sa iau set complet. Drumuri mix urban (Bucuresti) / exterior. Ma uitam la Michelin Primacy 4+ . Aveti alte recomandari?

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radu Marius Florentin

Salut. Eu am Bridgestone turanza 235 45 18 luate în luna martie 2022 și se comportă excelent. Au clasa de eficiență a consumului de carburant B, clasa de aderență pentru suprafețe umede a anvelopei A, iar indicelele de zgomot este de 72 dB. 

Și de iarnă am același model, doar că sun pe 16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In toamna am schimbat si eu jantele 17-> 18 si la vara eu m-am setat ca voi merge pe Good Year Eagle F1 Assymmetric 5. XL obligatoriu. Erau cele nu nivelul de zgomot cel mai scazut ( parca 70db ), iar in teste stau foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioanid Constantin
în urmă cu 5 ore, tiandrei a scris:

Salutare,

Sunt posesor de B8 break 140kw 4 motion 2018 si as vrea sa iau cauciucuri de vara pentru sezonul urmator. Jantele sunt cele de 18. Masina a venit cu modele diferite fata/spate cand am luat-o in toamna si vreau sa iau set complet. Drumuri mix urban (Bucuresti) / exterior. Ma uitam la Michelin Primacy 4+ . Aveti alte recomandari?

Multumesc mult

Nu lua Michelin .Sunt “MIZERII”  Am eu pe mașina cumpărată de nouă Passat b8 2019 cu Michelin DOT 2019 . Mașină ținută garaj și uite cum arată anvelopele!

A85656B7-7F98-4FA7-A2C6-8BF4951BEFE7.jpeg

B17B97AB-2CF9-4BC0-9505-425719433F45.jpeg

0452E925-CD09-4B3E-9A5F-C18B620FC172.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 3 ore, Radu Marius Florentin a scris:

Salut. Eu am Bridgestone turanza 235 45 18 luate în luna martie 2022 și se comportă excelent. Au clasa de eficiență a consumului de carburant B, clasa de aderență pentru suprafețe umede a anvelopei A, iar indicelele de zgomot este de 72 dB. 

Și de iarnă am același model, doar că sun pe 16

Eu vreau să trec de la 19" la 16". Cele de 19" să le am de vară, iar cele de 16" pentru iarnă.

E diferență mare de comportament între 18" și 16" cum ai tu? Mă tot gândesc să nu regret trecerea la o diferență atât de mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radu Marius Florentin

Cu cele pe 18 simți aproape orice, la drumurile noastre, dar se așează mai bine pe sosea, iar cele pe 16 nu poș să zic că m ar deranja. Regimul de mers este 80% în oras(Buzău). Cei drept jantele pe 16 le am avut de la cealaltă mașină. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am simtit nicio diferenta intre 215/55/17 si 235/45/18 la comfort. E acelasi lucru. Oricum 99% din timp merg cu suspensia pe comfort ( am DCC )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua. Am un passat b8 si vreau sa achizitionez un set de jante. Masina are ET 41 cred si jantele care vreau sa le iau sunt ET 50. Se pot monta asemnea jante pe masina de la ET 41 la ET 50? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari. 

A venit vremea sa schimb anvelopele de vara...dupa 5 ani🙃

Finaliștii sunt:

215/60/R16

Hankook Ventus Prime 3 k125 95V - 485 LEI

Hankook Ventus Prime 4 k135 99V XL - 500 LEI

Logica spune sa merg pe k135..dar nu stiu daca ajuta sau incurca acel XL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

XL - Extra load

Am niste Semperit-uri de iarna primite cadou de la dealer cand am cumparat masina, si am vazut ca tot XL sunt.

 

De asta intreb...

 

Sau daca ati achiziționat de curând anvelope si aveti o recomandare in jur de 500 lei

 

Sincer nu ma asteptam la suma asta ...da na ..vremurile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!