Jump to content

Jante/anvelope specifice Passat B8


BTeo
 Share

Postare recomandată

Valentin Angiu

@OviVal 

Multumesc  Frumos!

Eu am 235/45 R18

Si astept raspunsul tau.

Modificat de Valentin Angiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ETKA codul pt roata de rezerva slim este  cel pe care l-am mentionat deja 1K0 601 027 AP

Da un search pe goagal cu acest cod sau cu spare wheel passat b8. Marimea este 125/70 R18 , din cautarile pe care le-am facut eu pt Alltrack mi-a rezultat 125/80 R17 dar pt passat in general e cea cu R18.

Da search, gasesti la piese auto pe dezmembrari sau daca vrei nou pe ebay, la reprezentanta mi se pare exagerat 1.500 ron. Pana la urma trebuie sa ajungi pana la cea mai apropriata vulcanizare , nu trebuie sa faci turul Romaniei, si cu 80km/h e suficient. Eu pun roata de rezerva slim in portbagaj doar la drumuri lungi, in rest las kitul cu spuma si compresorul, pt a avea spatiu si pt a nu avea "balast" inutil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 6/9/2019 at 5:58 PM, bombuka said:

Postez aici ptr a nu deschide un alt topic.

Are cineva roata de rezerva cu kit-ul de pana IN roata ? ( am vazut ca i spune "spuma")  La B8 variant kitul este in lateral, iar podeaua portbagajului nu se poate monta in pozita a doua ( podea joasa si implicit volum mai mare al portbagajului) decat daca se scoate acel kit.

WhatsApp Image 2019-06-09 at 17.03.13.jpeg

Ai gasit o solutie?

Se potriveste alt kit de la alta masina care sa incapa intr-o rezerva pe 16"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am achizitionat un set de jante cu anvelope pe 235 / 45 r17. Ele dau foate bine pe masina, dar in cartea masinii am doar 215 / 50 r17. Ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de aspectul legal mai e și cel tehnic. Dacă ar fi considerat ca merg bine nu doar ca dau bine, producatorul le-ar fi introdus in omologare, împreuna cu celalalte. ?

Vei avea diferența ( chiar dacă mica ) la afișajul vitezei ( nu va fi cea reala) și la înregistrarea km in odometru. 
Daca tot vrei ceva ce da bine, de ce nu pui pe 18 sau pe 19, in funcție de ce ai specificat in carte. Eu pe AllTrack am 245/45 R18 și pot monta 245/40 R19. 
Iar dacă vei întreba pe cineva de meserie îți va zice ca la drumurile din România un cauciuc cu profil mic , sub 50, nu merita, la prima groapa deformeze janta. Doar dacă nu ții mașina de bibelou. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare , As vrea sa cumpar niste jante + cauciucuri de vara noi si cele originale sa le las pentru iarna . Intrebarea este daca le iau pe R18 ar mai rezolva problema trancanitului la gropi ? , am 55k Km si m-am saturat sa imi "clantane dintii in gura"  la fiecare gropitza :( ....daca nu raman la R17 si ma gandesc sa schimb ceva la suspensii ( amortizoare , arcuri) .

Ideea cu R18 mi-a vanit de la faptul ca am de la servici un Mondeo 2018 cu jante R18 si nici nu se compara cu Passat-ul ...si ma gandeam ca sta ar fi diferenta ..

Merci si astept sfaturi .

Ciprian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferența nu e de la jante, e de la cauciucuri. 
Cu cât cauciucul are “înălțimea” mai mica , cu atât vei simți mai bine gropile. Plus ca la drumurile din România un cauciuc cu umărul mic va afecta și jantele, eu am pus pe un golf 225/50 18 și la primele gropi mi-a îndoit janta. 
Ce mărime au cauciucurile de pe Mondeo ?

Si mai depinde și de suspensii, dacă sunt rigide, simți tot. Dacă mașina are garda joasa cu suspensii sportive e normal sa simți gropile. Eu am AllTrack și am montate din fabrica 245/45 R18 , și nu se simt gropile așa tare, mașina e și mai ridicată fata de modelul normal. 

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Credeți că se potrivesc Jantele de tabla de Passat B7 16" ET42 pe Passat B8? Vad că la B8 ET la jantele de tabla pe 16" este 41. Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru Petrus

Salutare, am achizitionat recent un Passsat b8. Vreau sa imi iau jante pe 18 dar in carte am trecute numai pe 16 si 17. Trebuie sa merg cu ea sa scot certificatul de conformitate de la un dealer vw si cu acel certificat sa ma duc la rar sa mi le treaca in carte si pe cele pe 18?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cam asta ar fi miscarea pe care trebuie sa o faci insa nu stiu daca pe acel COC (certificat de conformitate) vei avea trecuta si dimensiunea de 18. Eu am comandat acel COC si din pacate doar 16 si 17 am avut trecute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea e din fabrica cu roti pe 18, in CIV la jante apar cele pe 17 iar pe verso la rubrica mentiuni apar si cele pe 16, 18 si 19 inch. Ai si tu rubrica? Doar 16 inch iti apare acolo?

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru Petrus

Din cate stiu, pe varianta de 190 de cai merg si cele pe 19. M-am uitat la mine in rubrica de mentiuni si din pacate nu apar cele pe 18, in CIV apar cele pe 16 si 17..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Idem și la mine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/26/2020 at 2:10 PM, OviVal said:

Diferența nu e de la jante, e de la cauciucuri. 
Cu cât cauciucul are “înălțimea” mai mica , cu atât vei simți mai bine gropile. Plus ca la drumurile din România un cauciuc cu umărul mic va afecta și jantele, eu am pus pe un golf 225/50 18 și la primele gropi mi-a îndoit janta. 
Ce mărime au cauciucurile de pe Mondeo ?

Si mai depinde și de suspensii, dacă sunt rigide, simți tot. Dacă mașina are garda joasa cu suspensii sportive e normal sa simți gropile. Eu am AllTrack și am montate din fabrica 245/45 R18 , și nu se simt gropile așa tare, mașina e și mai ridicată fata de modelul normal. 

Pai la Passat am cauciucurile de vara cele originale Continental R17 , 215 , 55 , au un balon destul de inalt , dar tot mi se pare ca e prea dura , la Mondeo sunt R18 , 235, 45 si balonul este destul de inalt ( din ce stiu 45 insemna 45% din latime (235) ). Oricum m-am uitat in CIV  la VW si nu am decat R17 sau R16 cu 216 pe 55 sau 60. 

Cred ca o sa merg pe niste amortizoare noi .

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut am pe masina un passat b8 niste jante pe 16 cu cauciucuri de iarna 215/60 r16 si mai am ramase niste cauciucuri de iarna rulate doar 5000 km de la fosta masina dimensiunea 205/60 r60 are ceva daca le pun pe jantele de 16? Apropo marimea asta nu o am trecuta in talon 205/60 r16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spune pe ce marca si model de masina vrei sa montezi anvelopele de 205/60/R16, sa vedem daca sunt omologate ptr modelul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am facut RAR-ul ieri si in ciuda faptului ca i-am mentionat gagiului de la RAR sa treaca toate dimensiunile, a trecut doar rotile de 16 si de 17. Mentionez ca am 61 la model echipare si masina este de 190 CP. In cartea masinii sunt trecute doar cele de 16 si de 17. Nu inteleg ce poate diferi la alte modele de B8, incat unele au si rotile de 18 trecute.

Modificat de snaker445
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 61 nu ai pe 18”. Doar 16 și 17

DCF6C38C-B48C-4473-92E9-D43DFEEADD66.thumb.png.5fd18a0de03d7fe2830b33a7a1acc2e4.png
 

Si eu am motor de 190 ( DFCA ) și am și pe 18 și pe 19, doar ca a mea e AllTrack. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am inteles asta. Dar care este diferenta intre package 1/2/3? Eventual ce pot face acum ca sa adaug si rotile de 18 in carte? Sau nu se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand a fost configurata si cumparata masina, a venit cu jante 16 sau 17. Daca cel care a luat-o punea jante optionale de 18, ai fi avut si 18. Atat.

Tie cei de la RAR ti-au pus ce era in CoC, cu care a venit masina. Poti sa le spui tu ce vrei, ei vor face ce trebuie.

Daca iti doresti sa pui jante pe 18, mergi la o reprezentanta VW din Romania (de preferat sa suni inainte) si te intelegi cu ei sa iti dea o foaie care sa ateste faptul ca poti pune si jante pe 18inch si cu aceea te duci la RAR si vor adauga acest lucru suplimentar. Succes!

 

Am si eu un prieten cu Passat B8 Sedan cu motor de 190cp si jante pe 18, dar asa a configurat-o neamtu', asa e trecut in CoC respectiv in carte :) 

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, oricum este tare dubioasa treaba asta cu CoC-ul. Pana la urma nu inteleg ce castiga producatorul prin faptul ca nu trece toate dimensiunile posibile direct in CoC. Si nici tehnic nu vad ce difera intre package 1/2/3, incat sa nu treaca direct toate dimensiunile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate masinile din lume au un anumit standard de omologare reprezentand emisiile Co2g/km care prevede indice aerodinamic, dimensiunea anvelopelor, abaraziunea si zgomotul lor, greutatea ansamblului cu sau fara remorca filtru de particule cu sau fara scr... n optiuni + sau - care influenteaza direct emisiile Co2g/km odata ce cresc prin modificare cu adaugarea altor jante si anvelope nu mai reprezinta obiectul unei inscrieri sau omologari... nici nu poti discuta de omologare individuala ca vor rade de tine ca la usa cortului :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca masina venea configurata direct din fabrica cu roti de 18, avea alt rezultat la emisii Co2 sau ce? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu care sunt criteriile.

A mea a venit cu jante London 17 inch.

Motor CRLB (150cp) 110 KW, Carat Edition

Este vorba de masina din 2016

La RAR am primit asa:

 

 

 

20200910_143058.jpg

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!