Jump to content

Jante/anvelope specifice Passat B8


BTeo
 Share

Postare recomandată

Salut!Stiti unde sunt amplasati senzorii de presiune pneuri la Passat B8.Ce se intampla daca schimb jantele cu jante de tabla cu anvelope iarna ? Eventual pot fi resetati din bord?

Modificat de isflorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce varianta de senzori ai? Iti arata presiunea pe fiecare roata sau doar ca e roata moale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,

Aceeasi problema o am si eu si din ce am inteles, daca iti arata presiunea pe fiecare roata ai nevoie de senzori de presiune.

Daca ai doar monitorizare presiune nu ai nevoie de senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Poate cineva sa-mi spună de unde găsesc sa cumpăr un antifurt pt Passat B8 (cred ca este original). Sau dacă are cineva ,cu împrumut, doar ca să-mi desfac jantele și sa le înlocuiesc cu cele de iarna... Contra cost,bineînțeles! Va mulțumesc!

BF878674-BD58-4FD3-A6B3-F56C2AD8740D.jpeg

Modificat de laurentiu34
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cumparat...doar la reprezentanta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 13.06.2019 at 21:47, Cosmin_SCU a scris:

Care ar fi ET-ul minim și maxim care se poate pune pe mașină? 

A aflat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! 
Am nevoie de un sfat.

As vrea sa-mi schimb anvelopele de iarna și am luat decizia sa rămân tot la varianata pe R17. 
In schimb m-am gândit sa depasesc puțin indicațiile tehnice și sa imi pun anvelope cu dimensiuni 215/60/R17 sau 225/55/R17. 
A mai procedat cineva așa? Credeți ca cei 1-2 cm câștigați in înălțime afectează cu ceva siguranta mea ori a traficului?!

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele de iarna ar trebui sa fie mai înguste decât cele de vara. 
Cu cât sunt mai late cu atât se mărește stabilitatea și aderența, doar ca aderenta e mai buna pe uscat, pe ploaie se mărește efectul de acvaplanare deoarece suprafața e mai mare. Pe zăpada cu cât sunt mai înguste cu atât mai bine. 
Daca te uiți și in cartea mașinii vezi ca este specificat de către producător pt M+S  o anvelopa mai mică. 
L. E. Acum am văzut ca tu vrei sa schimbi înălțimea anvelopei. Important este ceea ce e specificat in cartea tehnica a mașinii. Ce model ai?

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Passat B8 Variant. 2.0 TDI 
Asa este, doresc doar sa o înalt puțin și ma gandeam sa pun pe jantele de R17 niște anvelope de 215/60, ca sa nu pun 225/55 (pentru același motiv invederat de tine)

in cartea tehnica sunt trecute doar 2 tipuri de anvelope... 215/60/R16 sau 215/55/R17

Modificat de Ducu Gavril
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ducu Gavril pai diferenta dintre215/60/R16 si 215/60/R17 nu e aceasi . Vei avea o diferenta in ceea ce va arata kilometrajul deoarece diametrul nu e acelasi. Controleaza aici diferentele : https://tiresize.com/calculator/ sau aici: https://www.wheel-size.com/calc/ 

Conform acestui calculator (https://www.carbibles.com/calculators/) diferenta dintre 215/60/R16 si 215/60/R17 este de +3,82% adica la 70 de mile (siteul e in engleza) sau 112.65 km de fapt ai 72.67 sau 116.95km, o diferenta de circa 4.3 km. Cu alte cuvinte cand in bord va arata 113 km/ora de fapt masina are 117 km/ora , si diferenta este direct proportionala cu viteza.

Dar daca nu te deranjeaza aceste diferente nu cred ca sunt probleme, nu stiu din punct de vedere legal daca e ok avand in vedere ca nu este specificat in cartea tehnica a masinii.

Si vad ca ai un 2.0 190cp . Si eu am tot 190 cp alltrack si la mine in carte am  215/55 R17 M+S, 225/55 R17, 245/40 R19 si 245/45 R18  Eu am pus acum pe cele de iarna 215/55 dar cred ca voi cumpara de iarna pt janta de 18 si le schimb, nu-mi place cum se comporta si nici nevasta-mea care merge mai mult cu ea nu e multumita, poate ca m-am obisnuit cu cele de 18

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa ma ajute si pe mine cu o informatie,   senzorii de presiune de la roti  ce trebuie sa fie pt ai citi calculatorul fara rescriere    433  sau 434 ? Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.

Eu am pus anvelope Dunlop Winter Sport 5 SUV, 215/60/r17 si sunt foarte multumit de ele. Masina are un rulaj mult mai confortabil iar eu o folosesc 95% in oras, stand in trafic.... Am setat presiunea la 2.3 pentru a ma ajuta putin la toate gropile si denivelarile din Bucuresti mentinand totusi o inaltime potrivita a masinii.

Nu stiu cat e de bine cum am procedat, voi ce parare aveti?

O zi  buna :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca presiunea anvelopelor este corecta raportata la drumurile noastre. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

215/60/17 eu n am vazut sa existe pe b8... eu am de iarna 215/60/16 si merg tot cu 2.3 presiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E putin. La o greutate a masinii de 1400kg se recomanda 2.5 bari presiune. Bine, in oras, unde sunt gropi, se poate merge cu 2,3 bari, dar in exterior as pune 2,5 bari.

La Honda Civic (215/60 R16), care are o greutate de fix 1400 kg, se recomanda 2.5 bari cand masina este goala si se merge pana la 2.7 bari daca este incarcata. 

Modificat de vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@FierceArrow Eu pe AllTrack, cea mai mica măsura ( M+S care e cea mai mica măsura pe toate mașinile ) este 215/55 R17

Oricum cam pe toate tipurile de Passat mărimile pt iarna sunt 215/60 R16 sau 215/55 R17

Schimband mărimea indicată in cartea mașinii poți avea “contestații” din partea Asigurărilor sau a poliției. Și folosind un calculator pt mărimea cauciucurilor vei vedea ca ai diferența și la rulaj, viteza reala nu este aceiași cu viteza indicată in bord. ( chiar dacă nu e mare diferența )

Aici https://www.wheel-size.com/size/volkswagen/passat/2017/ sunt toate mărimile pt Passat. 

Cat privește presiunea, pe stikerul de pe usa , presiunea recomandata de producător este 2,5 normal / 3,1 ( doar pe spate ) încărcat și 2,3 presiunea confort. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o completare: toate valorile de presiune indicate de fabricant sunt masurate ''la rece'', adica cu masina pe loc, nerulata.

Presiunea masurata ''la cald'' este cu cca. 0,3 bar mai mare decat cea masurata ''la rece'', datorita dilatarii aerului.

Deci o masuratoare ''la cald'' de 2,6 bar corespunde unei presiuni ''la rece'' de 2,3 bar etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se pot umfla cu   azot și rămâne la aceași presiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg puse pe B8 jante de B7 (de ex jantele Perugia 7Jx16 et45)?

Vad ca dimensiunile pe B8 au 6.5Jx16 et41 sau et42.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra pe wheel-size.com

Am pus link-ul mai sub eu

Cu un ET mai mare roata va fi mai in interior si risti sa atinga in curbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut! Presiunea de pe sticker, cea de pe randul din mijloc( cu semnul de manual) ce reprezinta? La mine e diferenta de 0.3 bari intre ea si cea de pe primul rand. 2.6 fata de 2.3 bari. Am pneuri de 215 60 r16.  Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este presiunea confort. Arată semnul cu manualul deoarece in manual explica despre ce este vorba și care este diferența. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa achizitionez niste jante Japan racing cu urmatoarele spec. 8j, et 35 r17. Credeti ca ar atinge pe undeva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus cu câteva postări mai înapoi un site unde controlezi ce tip de jante și cauciucuri se potrivesc pe mașina. 
Passat B8 are pe 17 jante de 6,5j et41 si 7j et40

Nornal nu ar trebui sa depășești ET-ul cu o valoare mai mare de 3-4 +-  Adică 36-45 in cazul asta. 
Oricum cu un ET mai mare riști sa atingă in viraje, cu un ET mai mic ies mai in afara. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!