Jump to content

Jante/anvelope specifice Passat B8


BTeo
 Share

Postare recomandată

On 8/8/2019 at 9:57 AM, CrisB8 said:

Salutare. Am si eu un B8 variant cu sistem Dynaudio. Curiozitatea mea este daca exista vreo solutie de a tine o roata de rezerva (chiar si slim) in conditiile in care subwoofer-ul este plasat in spatiul destina rotii de rezerva.

Multumesc.

Capture.JPG

Ai mai primit vreun raspuns la intrebarea ta? Aceeasi situatie este si la mine, iar gandul ca merg fara rezerva ma nelinisteste, mai ales la drumuri lungi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am rezerva a 5 a roata din aliaj, asa cum sunt cele de pe masina, London 17 inch.

Subwoofer ul este plasat in interiorul ei, cu toate accesoriile aferente.

Daca ai kit pentru pana, cel care nu prevede roata de rezerva, cred ca ti trebuie si "cofragul" aferent...

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine știe care e înălțimea maxima permisa la anvelope (adică sa nu atingă cauciucurile mașina) la jantele pe 19? Am 235x35x19, dar as vrea sa pun de 45! 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei 45 iei A6. Sau scazi la 18. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maxim ce poti pune (legal) e 235/40/19.

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,eu am jante pentru vara Verona  235/45/19. Sta impecabil pe drum si mai ales pe viraje. 

Iar pentru iarna 235/45/17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Toni_tm nu ai avut pb cu diumensiunea pentru iarna? Totusi, omologate sunt doar 215/55/17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut deloc,nu m-a intrebat nimeni nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 17.03.2020 at 10:59, Toni_tm a scris:

Salutare,eu am jante pentru vara Verona  235/45/19. Sta impecabil pe drum si mai ales pe viraje. 

Iar pentru iarna 235/45/17.

Ce tip și ce motorizare ai mașina? Interesant, ai 45/19 ceea ce vroiam eu sa-mi iau cu toate ca nu prea e legal. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

245/40 R19

Am scris in certificat, deci omologat. ?

AllTrack 190 HP

De ce nu controlați aici ce se potrivește și ce nu ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 18 ore, Eustake a scris:

Ce tip și ce motorizare ai mașina? Interesant, ai 45/19 ceea ce vroiam eu sa-mi iau cu toate ca nu prea e legal. 

 

2.0 TDI,150cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat cineva sa puna anvelope 245/45r18 pe Passat B8? Pe arteon si pe alltrack sunt omologate si dimensiunile astea. Pe B8 doar 235/45r18. As vrea sa stiu doar daca potrivesc.

Modificat de AfXv237
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine ( AllTrack 190 HP ) cu aceste măsuri a venit din fabrica. 
Trebuie sa iei in considerare ca AllTrack are garda la sol mai mare. 
Eu nu as monta pe mașina o anvelopa neomologata, dar fiecare cu mofturile lui. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de 245 sunt mai late decat 235. Nu se vor potrivi.

Pentru B8 sunt omolagate urmatoarele tipuri de anvelope:

-215/60R16 95v

-215/55 R17 94V

-235/45 R18 94W

-235/40 R19 96W

Eu nu le-as pune pe cele de 245.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt doar mai late, sunt și mai înalte, chiar dacă cu puțin. 
245/45 este mai înaltă decât 235/45. 45 reprezintă raportul de înălțime nu este o măsura fixa. 45% din 245 e mai mare decât 45% din 235

Aici https://www.wheel-size.com găsiți toate dimensiunile omologate in funcție de model mașina, și un calculator pt a vedea diferențele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 27.03.2020 at 7:56, AfXv237 a scris:

A incercat cineva sa puna anvelope 245/45r18 pe Passat B8? Pe arteon si pe alltrack sunt omologate si dimensiunile astea. Pe B8 doar 235/45r18. As vrea sa stiu doar daca potrivesc.

On 19.03.2020 at 10:48, Toni_tm a scris:

2.0 TDI,150cp

Mi-am pus până la urmă 235/45/19 credeam eu ca e varianta optimă, dar nu prea e așa, nu de prosti producătorii recomandă varianta maxima 235/40/19. Plusuri: protejează jantele la gropi, arata "steroidizata" și cam atât. Minusuri: supravirare,  volanul nu prea revine singur în cazul curbelor și se simte ca și cum mașina e forțată. Nu recomand! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Valentin Angiu

Salut, 

Am un vw passat B8 din 2015 Berlina, si as dori sa imi cumpar roata de rezerva.

Dar nu stiu dimensiunea. Si am vazut ca este roata de rezerva slim cu spuma, dar nu stiu daca se potriveste.

Cine ma poate ajuta cu dimensiunea?

Multumesc!

708239E8-0D61-45DE-BDEA-632FEF306CA9.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus roada de dimensiune normala ,nu alin,215/60/16 așa sunt și cele de pe mașină. Ce mărime ai pe mașină așa pune și rezerva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin Angiu

235/45 R18, dar vreau sa imi cumpar slim, si nu stiu dimensiunea, si ma intereseaza si daca se poate pune spuma sau nu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intra in portbagaj o roata de 18" de ce sa pui una slim cu care poti merge maxim 80 kmh?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Valentin Angiu ai citit tot topicul?  Din ce imi aduc aminte e discutat subiectul. O sa caut si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin Angiu

@Manuel N da am citit, da nu zice nimeni despre roata plus cofrag. Da o sa merg sa reprezentanta sa intreb. Ms mult.

 

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Valentin Angiu

125/80 R17 mărimea pt roata slim din ETKA, eu am AllTrack. In ETKA pt Passat ai ca și măsura 125/70 R18.
Kitul cu spuma e pt roata normala in caz ca faci pana. Unde vrei să-l pui? 
Cat privește sa pui roata de dimensiuni normale, de 18 intra fără probleme, este vândută ca Opțional la achiziție ( dacă o cumperi după costa mai mult decât dublu ). Totuși nu știu cum e la berlina dar la variant podeaua portbagajului se poate lasa mai jos sa ai mai mult spațiu, dacă pui roata normala nu mai poți sa cobori podeaua. 
La reprezentanta am fost eu in Decembrie, mi-au cerut undeva la 1.500-1.600 RON ( nu mai tin minte bine, dar cred ca era cu tot cu kitul de accesorii și mulajul in spuma ). Așa ca mi-am cumpărat de pe eBay cu 173€ cu husa de protecție și cric. 
?

Intreaba-l pe gugăl? codul asta 1K0601027AP este pt roata slim și se potrivește pe mașinile acestea https://7zap.com/en/part/VAG/1K0601027AP/

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin Angiu

@OviVal 

Multumesc!

Am  cumparat masina la mana a doua. Si am primit o roata de rezerva care nu e buna (205/55 R16). Si din aceasta cauza vreau sa imi cumpar una slim. Pentru ca normala nu are loc. Eu am pe masina 235/45 R18, dar nu scrie niciunde de roata slim.

Si pe stalul de la usa uite ce imi  arata.

Si nu gasesc unde scrie specific pentru masina mea.

IMG_1064.jpg

Modificat de Valentin Angiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 245/45 R18 doar ca e Alltrack  in etka masura pt alltrack e 125/80 R17

La berlina ar fi 125/70 R18 , ma uit maine in etka si iti zic, dar mai mult ca sigur asta e masura potrivita.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!