Jump to content

Vw passat B6 variant 110 cp


red_viper

Postare recomandată

Azi am schimbat filtrul de motorină. În câteva zile sper să reușesc să schimb și anvelopele de vară. În rest mai sunt ceva probleme cu 2 erori, una pe pompa secundară de recirculare și una ceva pe injecție Fuel pressure regulation. Vine căldura de acum sper să am timp să le rezolv. 

Link către comentariu

Pompa secundara sa nu iei AM, recomand pe original sau nu ai surprize pe viitor.Gasesti OEM pe la 700 ron daca sti unde sa comanzi/cauti/daca se incadreaza in buget.

La dezmembrari vor cere mult, aproape de nou si nu merita.

 

Pompa in sine e ok, are 3 pini care in timp se corodeaza la baza si poti reface circuitele daca ai rabdare si indemanare (gasesti tutoriale pe youtube) sau se inlocuieste.

 

 

Link către comentariu

Am găsit un set de jante Sepang, cu anvelope de vară, mâine ajung. Revin cu detalii! 

Link către comentariu

Au sosit jantele, arată foarte bine, am să fac poze mâine. Problema e că anvelopele au o dimensiune care nu e compatibilă 215/60/R16, sunt de passat b8. În afara faptului că viteza indicată nu e corectă ce altă problemă pot să am cu mașina? IMG_20220401_195158.thumb.jpg.c80293beb5300dbaec9a5dce79957ea3.jpg

Link către comentariu

O fi bine adaptată clapeta asta? Am umblat la ea și am dat o adaptare dar nu știu dacă e bine. Inițial a stat motorul mai turat apoi am scos cheia și a revenit turația la 782.

IMG_20220405_200855.jpg

Se vede foarte rău dar e singura poză. 

Link către comentariu

Știe cineva dacă acest tip de panou climă merge la b6? Eu am montat panou de generația 2 (2010).

Screenshot_20220413_201939_ro.mercador.jpg

Screenshot_20220413_201928_ro.mercador.jpg

Link către comentariu

Da, merge, mulțumesc! Trimul nu e aceeași nuanță și trebuie să schimb și consola de B7 pentru a se clipsa cum trebuie. 

IMG-20220415-WA0001.jpg

Link către comentariu

Cu drag!

La consola trebuie traforat cu minifreza si se va aseza corect. 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

Alt aspect cu acest tip de panou de climă, prețul a fost foarte bun 220 lei, l-am întrebat pe respectivul de ce îl vinde și a spus că a pus altul fără alte detalii. Poate că a pus cu parbriz încălzit. Eu când apăs pe SYNC nu se întâmplă nimic iar pe rcd afișează semnul de la încălzire parbriz, care să fie treaba oare? 

Link către comentariu

E simplu, panoul ce il ai tu e si cel mai scump gen 3. (ai dat cam jumatate din pret pe el)

Quote

FYI: grija la clima GEN 3 daca cauti cu buton dedicat de parbriz incalzit, trebuie sa fie cercul din mijloc cu "AUTO/OFF" nu cu "AUTO/MENU".

Tie iti trebuia cu AUTO/MENU sau doar AUTO panoul, butonul de OFF era unde e cel de incalzire parbriz, oricum is multe versiuni la acelasi panoul, doar ca unele sunt de Golf,etc

Verifica comenzile daca functioneaza ok, teoretic panoul nou iti va da eroare pe clima la scanarea cu VCDS.etc, dar nu afecteaza, aia asa o sa ramana. 

 

Nu am reusit sa citesc toate postarile dar am vazut ca ai trecut de la Gen 1 la Gen 2 si acum Gen 3, ma gandesc ca ai facut modificarea la fire cand ai trecut de la Gen 1.

20220315_181045.jpg

image.jpeg

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Am găsit un parbriz de b6 cu încălzire, ieftin zic eu (150) dar nu mai are mufele de conectare, acestea au fost tăiate la demontare. Mai are doare capetele de bandă. Mai există vreo șansă să le rezolv cumva? 

IMG_20220419_204425.jpg

Link către comentariu

Fa o poza mai clara in zona conectorilor, stiu cazuri cu parbrize de B6 cu incalzire (tot SH) ce pe mijloc a cedat partea de incalzire iar iarna observai 2 dungi de "mustang", dar avand in vedere pretul platit cat timp (daca) functioneaza...nu mai conteaza. :)

 

Link către comentariu

Da, am studiat problema, retrofitul e foarte simplu dar ar trebui să caut alt panou cu buton pentru încălzire parbriz, benzile sunt tăiate și nu știu cum să mă leg la ele, nu cred că mă complic. Am să încerc cu un conector fir - bandă led să văd dacă reușesc ceva. Știe cineva cât ar trebui să fie rezistența dacă e bună încălzirea? Poate să-mi spună cineva de ce când apăs pe SYNC pe rcd afișează exact semnul de încălzire parbriz? Se poate să fi fost modificat panoul de climă în sensul acesta? 

Link către comentariu

Am verificat azi și am nevoie și de centrală electrică pentru încălzire parbriz, a mea e cu E la urmă și nu suportă. 

Am mai observat că la panoul ăsta de climă butonul off nu face nimic, se aprinde ledul și atât, nu ar trebui să se oprească clima? 

Link către comentariu

Cu OFF activat pot regla pe DUAL, iar off la climă merge doar din rotița de la ventilație. Deci e o problemă oare? A mai întâlnit cineva? 

Link către comentariu
9 hours ago, red_viper said:

 

Am mai observat că la panoul ăsta de climă butonul off nu face nimic, se aprinde ledul și atât, nu ar trebui să se oprească clima? 

Ba da.

Link către comentariu

La mine se întâmplă astfel:

- OFF activează DUAL

-SYNC activează încălzire parbriz

-AUTO reglează ventilația dar nu apare afișat pe ecran la rcd nimic

Deci panoul are ceva, de asta și prețul mic! 🤣🤣🤣

Poate trebuie să inversez ceva fire pe la el! 

Link către comentariu

Iti scrisesem eu mai sus despre panoul de clima si iti raspundea la intrebari, panoul tau de B7 nu e bun pt configuratia ta, iti trebuia cu AUTO/MENU butonul central.

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Am găsit o navigație RNS 510 și aștept să vină. Am vrut MIB 2 dar e prea mult 500 E, aproape 20% din valoarea mașinii 🤣🤣🤣🤣. Pe asta dau 500 lei plus panoul de climă pe care l-am schimbat la mine (gen 2).

Link către comentariu

Avem coleg aici pe forum cu navigatii AM mai calitative decat unele OEM dar pretul e pe masura, depinde de buget.

Ce poti face cu RNS 510 e sa pui in loc de HDD 2.5 un SSD 2.5 cu interfata IDE, clonezi HDD si apoi pui clona pe SSD, se va misca mult mai bine si apoi o actualizare de firmware si Harti, dar parca pt. RO era maxim 2018-2019. Hint

 

 

Link către comentariu

Din păcate am luat un fel de țeapă cu navigația, eu am trimis panoul de climă dar respectivul nu mai trimite navigația. Pe panou am luat 100 și urma ca el să-mi trimită navigația cu ramburs 600 dar acest lucru nu s-a mai întâmplat. A fost și prostia mea că am mers pe încredere. În fine, nu e mare pagubă. Tipul e de pe lângă Caransebeș, Otelul roșu. 

Urmează să mai caut o navigație, poate merg pe ceva AM bun dar nu prea știu ce să aleg. 

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!